Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Aj jahňa môže zabiť

26.02.2022

Myslím, že Roalda Dahla nemusím nijako špeciálne predstavovať. Vo svojom spisovateľskom fachu je to jeden z najúspešnejších britských autorov 20. storočia. Každý z nás pozná rozprávku Charlie a továreň na čokoládu alebo Matildu, no príbehov z jeho tvorby je sfilmovaných oveľa viac. 

Pravdou je, že Dahl sa vo svojej tvorbe nevenoval len tej detskej časti, ale aj tej pre dospelého čitateľa, kde okrem kníh písal aj poviedky. Kniha Aj jahňa môže zabiť je zbierkou 13 krátkych poviedok, ktoré sú zamerané vo väčšine na vyššiu spoločnosť, hazardérov alebo vysokú mieru predstavivosti a fantázie jednotlivých postáv. 

Niektoré príbehy sú tak bizarné, že po ich dočítaní som ostala pozerať na záverečnú vetu a musela som si poviedku prečítať opäť, či mi niečo neuniklo, no aj tak som si pripadala, že mi niečo utieklo. Dialógy boli formulované k veci, no autor sa snažil opísať aj samotné prostredie deja, aby v čitateľovi naplno fungovala predstavivosť - najmä v poviedke o chlapcovi, pre ktorého životné nebezpečenstvo dokázal predstavovať obyčajný koberec, boli takéto opisy viac ako potrebné. Každá farba na koberci totiž predstavovala iné nebezpečenstvo - od žeravých uhlíkov, až po hadov striehnucich na obeť. Najmä táto poviedka ma úplne previedla späť do detstva, kde zdanlivo malý kúsok koberca v detskej hlave predstavoval Kilimandžáro, sama som také hry hrávala, takže moja fantázia ja tu pracovala na plné obrátky. 

Jednoznačná topka však pre mňa bola poviedka, podľa ktorej sa aj kniha volá - o odvrhnutej manželke, ktorá vymyslela takú dôvtipnú vraždu, že mne by to v živote nenapadlo, a ešte to aj skončilo absurdne smiešne. 

Posledná poviedka naopak čitateľa prinúti zamyslieť sa nad tým, či veriť nepodloženým klebetám a na ich základe vystavať osobnú pomstu nie je tak trochu streľba do vlastného kolena. Kniha je všade vypredaná, ide o staršie vydanie, nájdete ho však určite v knižnici. Svoju cieľovku by si však určite našla ak by príbehy prišli v novom vydaní a samozrejme aj s modernejším prekladom, pretože niektoré slovné spojenia, či výrazy sa už nepoužívajú, respektíve ich poznáme možno už inak. 

Milovníci poviedok by určite mali tejto knihe dať šancu. U mňa 4⭐️/5, pretože ako som povedala niektoré poviedky ma svojim záverom zarazili, ale tak - to bol Dahlov cieľ, takže účel splnili. 

Originálny názov: Someone like you

Názov: Aj jahňa môže zabiť

Autor: Roald Dahl

Počet strán: 168

Rok vydania: 2003

Väzba: pevná väzba

Vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ

ISBN: 8022012122