Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Ak budeš môj

01.11.2022

Voľné pokračovanie série "Môj" od slovenskej autorky Barbory Astor si ma opäť získalo a mala som ho prečítané veľmi rýchlo. 

Už prvou časťou série, Tak trochu môj, nám totiž autorka dokázala, že písať pútavo je jej silnou doménou. Príbeh vie vyskladať tak, že nemáte potrebu od neho odbiehať, naopak, príbeh vás doslova vtiahne a vy ho máte celý pred očami, kamarátite sa s hlavnými hrdinami, fandíte im a cítite sa, ako súčasť tímu V tejto časti sme rovnako, ako v prvej, mali znovu možnosť nahliadnuť do sveta celebrity a jednoduchého dievčaťa.

Zatiaľ čo v prvej časti prišla láska pomerne rýchlo a bola synonymom tej povestnej "instalove", v tejto časti sme na hlbšie city, resp. posunutie vzťahu museli čakať trošku dlhšie. Ako čitateľ samozrejme tušíte, že tá láska príde, no dostávate ju postupne. Veľká výhoda je predovšetkým to, že hlavného hrdinu poznáme už z predošlej časti, a ak ste sa do neho nestihli zamilovať vtedy, teraz si vás získa určite. Ale poďme postupne.

Jessica, talentovaná fotografka, namiesto romantického večera so snúbencom zažije najväčší a najbolestivejší šok svojho života. Na vlastné oči a uši je svedkom scény, ktorú nechce vidieť žiadna snúbenica, a jej šťastie sa razom vytratí v črepinách skla rozbitej vínovej fľaše. Naskytne sa jej príležitosť odcestovať ako osobná fotografka mladého speváka na jeho turné po Amerike, a tak neváha ani chvíľu, absolvuje pohovor a odlieta preč od svojho trápenia a neodbytného ex snúbenca Matta. 

Tým spevákom nie je nikto iný, ako Neal, ktorý nám je už známy, a som veľmi rada, že autorka do bodky ponechala jeho výborný charakter z prvej časti. Starostlivý, šarmantný, ochranársky, presne taký je aj k Jessice, ktorá je pre neho jednou veľkou neznámou, no ťahá ho to k nej stále viac a viac. Jeho trpezlivosť skúšajú aj ostatní členovia jeho kapely, ktorí s Jess okato flirtujú. 

Jess však nechce zažiť ďalšie zranenie, sama je prekvapená, že Neal sa jej dostáva pod kožu čoraz hlbšie, vnútorne zvádza boj, pretože je čerstvo po rozchode s Mattom a vie, že to nie je vhodné, navyše ju viaže zmluva, ktorú podpísala, a začatie vzťahu s Nealom je jej porušením, takže čítame aj o zakázanej láske, ktorú musia obaja aktéri tajiť. Okrem toho, Neal stále udržiava blízke kontakty s Becky Starkovou, a kto čítal prvú knihu vie, že mu nebola ľahostajná. Dokážu nakoniec poraziť všetkých vnútorných démonov, vyhrať svoje osobné boje a nájsť lásku, alebo obaja to vzdajú a prestanú bojovať o svoj kúsok šťastia na zemi?

Príbeh bol opäť vyskladaný dobre, okamžitý vpád do deja a situácia, ktorú Jess zažije vo vás okamžite vzbudia veľké sympatie k nej. Budete nenávidieť Matta, a táto emócia k nemu bude vo vás počas celého príbehu len rásť, pretože Jess si aj napriek odlúčeniu prežije s ním peklo. Práve jej odhodlanie nenechať sa zatiahnuť do jeho hier vás prinútia celú dobu jej fandiť a na diaľku jej posielať slová utvrdenia, aby vydržala jeho nátlak, žiaľ, aj tak si Matt nájde cestu, ako jej ublížiť a dostať ju tam, kam chcel vždy. Niektorým možno vadí, že málo komunikovala, nehovorila o svojich obavách, pocitoch a nezdôverovala sa, ale ja osobne ju úplne chápem a viem sa do nej vcítiť. Nie každý má potrebu svoju bolesť a zranenie zvestovať celému svetu a presne taká bola aj Jess - chcela, aby ju ľudia vnímali predovšetkým cez jej prácu, nie cez jej príbeh o podvedenej snúbenici. Ja som sa ňou dokázala úplne stotožniť, a chápala som všetky jej pohnútky.

Neal bol stále to isté zlatíčko, no priznám sa, aj keď jeho vzťah s Becky som v prvej časti úplne žrala, tu mi v niektorých momentoch liezol na nervy a vadil mi. Aj keď som vedela o čo ide, a aký je problém, a aj to, že Becky je stále zamilovaná do Haydena, tiež som registrovala aj bývalé city Neala k nej, Našťastie, bola to práve Becky, kto zohral dôležitú úlohu práve vo vzťahu Jess a Neala. Chémia medzi postavami fungovala výborne, ich vzťah mi prišiel prirodzený a nič medzi nimi nebolo silené. Dokonca aj erotické scény boli písané vkusne, s úctou a neboli sme nútení čítať opisy ako v zelovoci.  A hlavne - bolo ich tak úplne primerané množstvo, čiže oveľa viac sme sa mohli sústrediť na rastúce sympatie.  Najmä pohľad Neala ma veľmi bavil a autorka ním dodala príbehu ten správny šmrnc. 

Autorka vďaka postavám z predošlej časti výborne prepojila obe knihy, a tak vám určite odporúčam prečitať si najprv prvú časť a až potom sa pustiť do tejto. Budete mať komplexný pohľad na všetky postavy a ľahšie pochopíte prepojenia, vzťahy a prekážky, ktoré všetci aktéri zažili. Práve pozadie prvej časti zohráva totiž dôležitú úlohu aj vo vzťahu Jess a Neala. 

Čo sa týka samotného prostredia príbehu, autorka nás cez slová dokázala preniesť do koncertných sál a osobne veľmi kvitujem, že aj napriek povolaniu hlavnej hrdinky nás nezaťažovala technickými vecami. Zamerala sa skôr na vznikajúce vzťahy medzi postavami, nie len tými hlavnými, ale aj vedľajšími, a tak máme možnosť cítiť energiu a priam až rodinné prostredie, ktoré žijú nie len samotný speváci, ale aj ich tím. Namiesto o pojašených fanúšičkách tak čítame skôr o spoločných raňajkách, foto výletoch kapely, či priateľstvách, ktoré vznikajú medzi hotelmi a letiskami. Tento pohľad ma veľmi bavil, a dotváral výbornú atmosféru. 

Teším sa na pokračovanie, autorka načrtla v knihe komu sa bude príbeh venovať tentokrát. Knihe dávam 4,5 ⭐️ /5.

Názov: Ak budeš môj

Autor: Barbora Astor

Počet strán: 368

Rok vydania: 2022

Väzba: pevná väzba

Vydavateľstvo: Venupress

ISBN: 9788099972446


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU VENUPRESS


Kliknutím na obrázok si môžete zakúpiť knihu: