Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Tak trochu môj

11.11.2021

Patrím do generácie, ktorá si skôr "fičala" na boybandoch ako Blue, či Lunetic, vlna One Direction išla už úplne mimo mňa, v časoch ich najväčšj slávy som patrila skôr k tým, ktorí krútili nad ošiaľom okolo nich hlavou. 

Kniha Tak trochu môj od začínajúcej slovenskej autorky však začala spočiatku svoj príbeh presne ako fanfiction práve o tejto kapele, a keďže príbeh je vyskladaný výborne, zaslúžila si vyjsť aj knižne. Čomu som úprimne rada, pretože osobne by som sa k príbehu asi nedostala. Poviem vám, autorka to vystihla od A po Z, a dokonca aj ja, ako neznalec kapely One Direction, som v knihe zachytila veľmi silné prvky, ktoré boli jasným odkazom, kto bol inšpirácia k príbehu. Ale vôbec mi to nevadilo, naopak, veľmi ma to bavilo!

Hysterické fanynky, zákerný manažér, strata súkromia, puto, ktoré medzi sebou majú členovia takejto kapely., prostredie, v ktorom sa príbeh odohrával - to všetko sprevádzalo túto knihu a úplne vás vtiahne medzi svetlá reflektorov. Táto kniha by smelo mohla konkurovať zahraničným knihám, pretože bola výborná, prečítala som ju za deň, úplne ma ten dej chytil a stále som musela čítať, čo bude ďalej, čo ešte príde. Dokonca druhá polovica knihy ma bavila ešte viac ako prvá. A nie je to len "svetovou" témou, ale aj štýlom autorky, zápletkou, ktorú vymyslela a dokonca emóciami, ktoré vo vás dokázala vyvolať.

Štýl autorky je výborný, stále vás núti čítať ďalej, jazyk a celkovo skladby viet, ktoré použila sú písané dobre, nestrácate sa vo vetách, a nechodí okolo horúcej kaše. Už od prvej strany sme vpadli do deja, a keď hovorím vpadli, tak to je doslova. Hneď na začiatku sa autorke podarí získať celú vašu pozornosť, pretože sa nestačíte čudovať, aký rýchly spád majú udalosti v príbehu. Postavy Rebecca a Hayden prežívajú klasickú instalove na prvý pohľad, teda ehm, bozk, no prekážky, ktoré si pre nich autorka pripravila vás chytia za srdce. Pre niekoho je celý úvod prirýchly a nereálny - rýchla láska, rýchle zásnuby, rýchla svadba - ale ak by autorka zbytočne naťahovala túto časť, kniha by bola veľmi dlhá a nevynikla by druhá časť príbehu, ktorá vpadne do tejto romantiky, ako blesk z jasného neba. Ak sa vám totiž zdá, že postavy v príbehu letia príliš vysoko a všetko je presladené, jediná udalosť v príbehu všetko zvráti a nasleduje strmý pád. A presne tam začína skutočná láska, kedy hlavné postavy musia dokázať, že sa skutočne milujú a nebol to len rozmar.

Veľmi kvitujem, že Hayden nie je typický badboy, práve naopak, aj napriek sláve je milý, od začiatku ho budete milovať, a Rebecca nie je typická naivka, je to ďalšia silná postava, ktorá vie, čo chce, nebojí sa o to bojovať. Postavy v príbehu majú zmysel, a dokonca chvíľu budete rozmýšľať, či by nemala byť Rebecca radšej s niekým iným, s Nealom - najlepším kamarátom Haydena, pretože aj on je úplne zlatíčko. Skutočne sa mi ešte nestalo, že som si vedľajšiu postavu obľúbila viac, ako hlavného hrdinu, no zároveň som nechcela, aby hlavný hrdina trpel, pretože aj postavy Neala a Haydena mali medzi sebou výbornú, až bratskú interakciu. Ale srdcu nerozkážeš a mne ostáva len dúfať, že v ďalšej časti sa dočítame aj o ňom, a zažije svoju instalove aj on. Ale nejakú peknú, pretože jeho postavu si naozaj zamilujete a budete chcieť pre neho niekoho naozaj milého. Jediná postava, ktorá mi nedávala moc zmysel bol Rebeccin brat, ktorý v príbehu akoby ani nebol, nemal žiaden prínos.

Naozaj skvelé čítanie, chcem hneď ďalšiu časť, a túto knihu Vám môžem len a len odporúčať, zabavíte sa pri nej, no v niektorých momentoch vás zlomí, aby ste sa potom s hrdinami príbehu mohli dať opäť dokopy. Ani neviete ako a knihu máte prečítanú. Vo mne rezonuje stále a určite si ju prečítam znovu. Sama som prekvapená, ako veľmi ma fanfiction o boybandoch vtiahlo, a ako sa autorke podarilo z teenagerskej témy spraviť silný a emotívny príbeh, kedy to skutočne nie je len o sláve, pesničkách a platonickej láske.

Názov: Tak trochu môj

Autor: Barbora Astor

Počet strán: 400

Rok vydania: 2021

Väzba: e-kniha

Vydavateľstvo: VenuPress

ISBN: 9788099972200


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU VENUPRESS


Kliknutím na obrázok si môžete zakúpiť knihu: