Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Skutočná kráľovná

29.12.2022

Pokračovanie príbehu zakázanej lásky medzi anglickou princeznou a americkým hercom nám opäť prinieslo veľa škandálov, drámy, ale hlavne veľa iskier medzi hlavnými postavami.

Ak ste čítali prvú časť Škandalózna princezná už viete, že na jej konci autorka odpálila bombu. Okrem toho, že Adeline a Josha postavila pred nepredstaviteľnú situáciu, nás nechala s napätím čakať na ďalšiu časť. Koniec totiž naznačil, že všekto sa zmení a čaká nás možno ešte viac škandálov a hlavne ešte väščí boj o lásku. Adeline sa totiž nečakane stane kráľovnou a to ju stavia do pozície, kedy už nerozhoduje o svojom živote sama, jej všetky potreby idú do úzadia a na prvé miesto sa vždy a za akýchkoľvek okolností stavia monarchia. Láska s americkým hercom je tak nie len nepredstaviteľná, ale predovšetkým znamená veľké riziko pre celú kráľovskú rodinu, ktorá sa snaží všetky škandály zametať pod koberec. Josh sa však pravidlám monarchie rozhodne nemieni podvoliť, ak si má totiž niekto pred niekoho kľakať, tak rozhodne nie on pred Adeline. Dokáže láska nakoniec zvíťaziť nad korunou, alebo pozadie monarchie je mocnejšie,  ako sa môže zdať?

Autorka samozrejme členov monarchie vytvorila fiktívnych, no oceňujem, ako zachovala všetky známe fakty zo skutočnej monarchie - prísna kontrola informácií, ktoré sa dostanú do médii, striktné protokoly, zametanie škandálov pod koberec pre blaho panovníka. Kráľovské prostredie teda bolo podchytené dôveryhodne, čo príbehu dodávalo uveriteľnosť. 

Oproti prvej časti, v ktorej hlavní hrdinovia síce tiež bojovali so zakázanou láskou, sme v tejto časti mohli cítiť oveľa väčšie napätie, tlaky na Adelaine, ale aj viac intríg na pozadí. Vďaka tomu sme tak dostali aj väčšiu dávku vnútorných monológov a konfliktov, ktoré Adeline musela prežívať, čím sa nám autorka snažila čo najviac priblížiť situáciu, v ktorej sa hlavná postava ocitla. So svojím postavením sa vysporiadavala veľmi ťažko, no zároveň sme z nej cítili aj odhodlanie byť čo najlepšou kráľovnou. 

Priznám sa, Josh mi opäť miestami liezol na nervy tou svojou alfa povahou, hlavne, keď na Adeline vyíjal tlaky, aby sa niektorých vecí vzdala, no on sám odmietol ustupovať. Nakoniec však rovnako, ako v prvej časti si ma získal. Znovu sa z neho stal ochranca, ktorý pozeral predovšetkým na Adeline, a nie na požiadavky monarchie. To však znamenalo, že pre niektorých sa stal nepriateľom číslo jeden, a tak nás v príbehu čakala aj mierna dráma so snahou o jeho diskreditáciu. 

Cez postavu Eddieho sme mali možnosť vidieť, čo môže spôsobiť vyrastanie v celoživotnom klamstve. Úprimne, bolo mi ľúto,  čo sa z neho stalo, no vidno, že autorka sa nebojí nechať padnúť na dno aj obľúbené postavy čitateľov. Damon sa našťastie nezmenil, stále bol tým istým zlatíčkom,  ako aj v prvej časti. Celkovo si myslím, že postavy vyskladala autorka dobre - silná ženská hrdinka, ktorá však svoj hlas musí prejaviť, sebavedomý hrdina, ktorý jej v tom veľmi rád pomôže, pár postáv, ktoré vám budú nesympatické, ale aj tie, ktoré vás svojimi skutočnými úmyslami veľmi prekvapia.

Kniha samozrejme nie len obyčajná romantika, ale autorka sa nebojí ani erotických scén, ktorých tu bolo dostatok. Priznám sa, niekedy som tieto pasáže už preskakovala, pretože mi prišli miestami už  veľmi repetatívne, a síce príbehu dodávali tú správnu dávku pikantnosti, nepriniesli mu žiadny významný posun v deji, samozrejme, to ani nebolo ich cieľom. Oveľa viac ma však zaujímali intrigy na pozadí, a priznám sa, ku koncu som síce tušila, že niečo sa stane, vôbec by mi však nenapadol zvrat, aký si pre nás autorka pripravila. Čím bližšie bol koniec knihy, tým viac som knihu čítala s väčším napätím, čo sa stane, a ako to celé skončí. Príbeh sa tak z prvotného šoku z novej situácie, ktorú sprevádzal predovšetkým vnútorný konflikt presunul na otvorený konflikt Adeline proti monarchii, a to ma bavilo oveľa viac. A celkové vyvrcholenie tejto zápletky ma šokovalo.

Výborná dulógia, ktorú odporúčam, ak si chcete prečítať príbeh o zakázanej láske, nevadí vám prostredie monarchie a ani erotické scény. Aj keď postavy sú vymyslené, ukazuje pravú tvár toho, aké je to byť kráľovnou, či vôbec členom kráľovskej rodiny, a veru nie sú to žiadne romantické predstavy. Vďaka plynulosti deja a viacerým zvratom si príbeh udrží vašu pozornosť a zabudnete pri ňom na čas. Ja som ho zhltla za pár hodín. Autorka vie písať a ja si určite v budúcnosti od nej ešte niečo prečítam,  pretože presne vie, ako príbeh stupňovať tak, aby vás to časom nenudilo.

Kniha bola opäť výborná, neviem však posúdiť, či sa mi páčila viac prvá časť, alebo táto. Prvá časť bola výborným úvodom, druhá časť skvelým záverom, preto dám rovnako 4,5 ⭐️. 

Originálny názov: His True Queen

Názov: Skutočná kráľovná

Autor: Jody Ellen Malpas

Počet strán: 392

Rok vydania: 2022

Väzba: pevná väzba

Vydavateľstvo: IKAR

ISBN: 9788055185835


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU IKAR a KNÍHKUPECTVU BUX.SK


Kliknutím na obrázok si môžete zakúpiť knihu: