Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Skupinová terapia

31.03.2023

Knihy o rôznych terapiách, či psychologických sedeniach čítam veľmi rada. Akosi sa vďaka nim utvrdzujem v názore, že trápenie má každý, a každý potrebuje o ňom hovoriť. Žijeme v dobe, kedy len hlupák môže stigmatizovať ľudí, ktorí túto formu osobného rastu využívajú. Nie je to nič zahanbujúce, naopak, cítim obdiv ku každému, kto terapiu využíva, pretože hovoriť o svojich najskrytejších problémoch a bolestiach vyžaduje veľký kus odvahy.

Knihu Skupinová terapia odporúča aj Reese Whiterspoon, ktorá je známa svojím vycibreným čitateľským vkusom, a tiež Lori Gotlieb, autorka knihy Možno by si sa mala s niekým porozprávať, ktorá patrí k mojim TOP10 za rok 2021. Preto som pri tejto knihe išla na istotu a vedela som, že ju budem takým zvláštnym spôsobom milovať.

Chrisitie, osamelá, opustená a rozbitá, si želala umrieť. Každého z nás občas prepadnú myšlienky, čo by robilo okolie, keby sme tu zrazu neboli, no Christie mala skutočne vnútornú túžbu ukončiť to, a želala si, aby ju niekto zabil. Cítila sa prázdna, pokazená, nehodná prijať lásku a vytvoriť si zdravý vzťah s mužom, ktorý nebude konečne alkoholik. Hlavné problémy pripisovala svojej bulímii, ktorou trpela od puberty, a kvôli ktorej navštevovala už jedno sedenie. 

Na radu známej sa rozhodla vyskúšať nového terapeuta, doktora Rosena. Aké bolo jej prekvapenie, keď jej po prvom súkromnom sedení odporučil skupinovú terapiu - jej, ktorá sa ľuďom vyhýbala a nevedela si k ním nájsť cestu. Túžila iba po normálnom vzťahu, ktorý vydrží. Nepotrebovala na to ľudí, iba jedného schopného človeka. No doktor Rosen jej povedal, že kým sa nenaučí otvoriť sa emóciám, nenájde ani normálnu lásku.

Zo začiatku tomu neverila, no napokon sa stala členkou troch rôznych skupín a z osamelej, opustenej ženy sa postupne, krok po kroku, stala osoba obklopená priateľmi, s milujúcim manželom a dvoma deťmi. Cesta k tomuto výsledku však bola plná sklamaní, hnevu nie len na terapeuta, ale aj skupiny, a predovšetkým samej na seba. No postupne ako čítate zážitky z terapeutických sedení, prežívate s Christie aj vy lásku, porozumenie a cez stránky knihy zažívate skupinové objatie.

Kniha mapuje sedemročnú cestu terapiami a je rozdelená na tri časti, pričom každá časť nás postupne prevádza cez inú terapeutickú skupinu a iné problémy Christie - aj cez všetky jej pády, ktoré ju stretli počas jej cesty hľadania samej seba. Autorka vyrastala v prísne katolíckom prostredí, kde jej bolo od detstva vštepované, že zdieľať svoje problémy je zahanbujúce. Porovnávala sa vždy s ostatnými, upla sa na predstavu všetko robiť dokonale, preto patrila vždy k najlepším študentom. Zabezpečilo jej to síce prvenstvo na právnickej škole a neskôr vysnívanú prácu, ale ona túžila po vzťahu a rodine, nie po úspechu a kariére. Skupina jej pomohla skĺbiť všetko a prijať fakt, že môže byť aj úspešná, aj milovaná. Vďaka nim sa naučila hnevať, povedať nie, kričať, ale aj prijímať pochvalu. 

Miestami mi však prišlo, že niektoré myšlienky sú príliš rozhádzané, a občas autorka skákala z témy na tému, akoby zo seba potrebovala dostať naraz všetko, aj keď to spolu zdanlivo nesúvisí - nepotrebovala som napríklad čítať o jej hlístoch a škriabaní v zadku, či o jej prvej masturbácii sprevádzanej moderátorkou z rádia. V rámci terapie, kde sa učila hlavne otvoriť sa ostatným, bolo potrebné rozprávať aj o takýchto zážitkoch zo života, no neviem, či boli potrebné aj pre mňa, ako čitateľa. Podobné príbehy síce boli oživením a občas ma mierne vyšokovali, ale osobne by som sa kľudne bez nich zaobišla. Až pričasto sa mi zdalo, že Christie niektoré témy príliš sexualizuje, a občas som mala aj pocit, že kniha sa točí primárne okolo sexu a zážitku s ním spojeným. Všetky síce tvorili súčasť budovania dôvery a cesty k zdravému vzťahu a aj jej sebaúcty, ale určite netvorili gro problému.

Napriek tomu, veľmi ma bavilo čítať o jej ceste, o postupnom uzdravovaní a prekonávaní svojich vlastných hraníc, o jej tvrdých pádoch a sklamaniach, o jej bolestiach a hlavne o sprevádzaní jej terapeuta a ľudí zo skupín. Vytvorili naozaj zaujímavú skupinu s rôznymi osobnosťami a zo stránok cítim, že by medzi seba prijali každého. Aj vás, aj mňa. S revolučnými metódami doktora Rosena som sa síce nie vždy vedela stotožniť, a zo začiatku na mňa pôsobil ako čudák, ale kým sme prišli k záveru knihy, získal si ma - hlavne svojou neochvejnou dôverou v to, že Christie postupne dokáže poraziť svojich démonov. Tiež neviem, ako by som ja osobne vedela prekúsnuť pravidlo o žiadnych tajomstvách pred skupinou, pretože si myslím, že každý niečo skrývame, čo je len naše a nikoho iného. Aj keď si ľudia v skupine plne dôverovali, predsa len, obnažiť sa pred toľkými ľuďmi chce veľkú dávku odvahy, a až teraz si uvedomujem, aký veľký krok to musel byť pre Christie, ktorá vyrastala v opačnej atmosfére - nehovoriť nič.

Čo sa týka štýlu písania, je mimoriadne svieži a naozaj vás úplne vtiahne. Z každej stránky vyžaruje otvorenosť autorky, a máte pocit, akoby ste sa rozprávali priamo s ňou. Kniha obsahuje menej priamej reči, ale vôbec to nevadí, pretože celú dobu cítite, že autorka sa priamo prihovára k vám, ako k ďalšiemu členovi skupiny. Kapitoly tak odpadávajú samé.

Kniha je výpoveďou o tom, ako človek nemôže byť iba sám so svojou hlavou, potrebuje dôverníka, potrebuje ľudí, aj keď si myslí, že nie. Kniha je o otvorení sa svetu, ale aj o pochopení načasovania nášho života, že nie všetko musíme stihnúť hneď teraz, na niektoré veci si musíme počkať a pripraviť sa na ne - vyliečiť sa. A ak nás má pri tom sprevádzať terapeutická skupina, nie je to hanba.

Knihe dávam 4⭐️/5 , jednu dávam dole za občasné odbáčanie od témy a niekedy mi aj vadilo prílišné opakovanie sexuálnych zážitkov, na ktoré sa autorka až príliš často odvolávala.


KNIHU ODPORÚČAM ĽUĎOM, KTORÍ MAJÚ RADI PSYCHOLOGICKÚ LITERATÚRU A SKUTOČNÉ PRÍBEHY.


Obsahové varovanie:

° časté spomínanie sexu

° psychické problémy

° bulímia

Pozitíva knihy:

+ otvorenosť autorky

+ myšlienky a odkazy na zamyslenie

+ svieži štýl písania

+ humorne podané vážne situácie

Negatíva knihy:

- miestami repetatívnosť a prílišný dôraz na sexualitu autorky


Originálny názov: Group: How One Therapist and a Circle of Strangers Saved My Life

Názov: Skupinová terapia

Autor: Christie Tate

Počet strán: 328

Rok vydania: 2023

Väzba: brožovaná väzba (paperback)

Vydavateľstvo: Grada

ISBN: 9788080905088


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU GRADA


Kliknutím na obrázok si môžete zakúpiť knihu: