Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Na druhý pokus

26.05.2023

Minulý rok ma veľmi príjemne prekvapila kniha Raz za život.

Aj keď išlo o knihu z červenej knižnice, zhltla som ju na posedenie, pretože štýl písania autorky a hlavne humor, ktorý v knihe prevládal som si zamilovala. Som veľmi rada, že pokračovanie Milesovho klubu, Na druhý pokus, za prvou časťou nezaostávalo, naopak, bolo ešte lepšie.

Hneď v úvode poviem, že by som v živote nepovedala, že pri knihe plnej erotiky budem plakať smútkom. Pozadie príbehu našej dvojice, ktoré autorka vybrala je veľmi emotívne, a ak máte v sebe aspoň štipku empatie, chytí vás za srdce. 

Claire Andersonová je už 5 rokov vdova, ktorá sama zvláda výchovu svojich troch synov - Fletchera, Harrisona a Patricka. Manžel jej zanechal zodpovednosť nie len za nich, ale aj za jeho firmu, ktorá pôsobí v oblasti mediálneho marketingu. Firme však klesajú príjmy z reklamy, padajú jej akcie a do hry tak vstupuje firma Miles Media a ich zástupca zodpovedný za akvizície - Tristan Miles. Ten je povestný svojim dravým štýlom, ambíciami a tým, že dosiahne vždy to, čo chce. A okrem Andersonovej firmy má na muške aj ju samotnú.

Výborný príbeh, veľmi kvitujem, že sa v ňom stretávame práve s vdovou, ktorá má už deti, pretože povedzme si úprimne, nie je to knižný tróp, s ktorým by sme sa stretávali až tak často. Keďže nič podobné som nezažila a v mojom bezprostrednom okolí sa nikto taký nenachádza, neviem posúdiť, či autorka dokázala naplno poňať všetky obavy, trápenie a preplakané noci, ktoré môže vdova prežívať. Avšak dokázala to do príbehu vložiť tak, že som cítila každú bolesť hlavnej hrdinky a plakala som s ňou, keď sa v príbehu odohralo niečo emotívne. Spolu s ňou som sa túžila posunúť ďalej, ale zároveň som tiež cítila jej vinu. Z tohto pohľadu si myslím, že to autorka zvládla výborne. Claire bola ako na hojdačke, vždy keď si dopriala trochu času pre seba prišli následne výčitky, že zrádza bývalého manžela, preto sa síce môže zdať niekomu nevyrovnaná, ale ja som ju úplne chápala.

Tristana som si zamilovala už v prvej časti a som veľmi rada, že jeho charakter autorka "nezhovadila". Bol úžasný, už od prvej kapitoly si ma získal. A neskôr, keď sa do deja zapojili aj deti Claire som mu podľahla úplne. Veľmi sa mi páčilo, ako si ku každému synovi našiel cestu, každému vymyslel prezývku, a aj keď to zo začiatku nemal ľahké, nevzdal sa. Ku koncu knihy mi ho bolo veľmi ľúto, ale vedela som pochopiť aj jeho stranu a uhoľ pohľadu.

Za veľmi veľký bonus považujem práve dejovú linku s deťmi. Ak  by v príbehu neboli, dej by bol v podstate tuctový, ale práve ich prítomnosť celému príbehu dodávala energiu, odľahčenie a nadhľad. Každý jeden syn mal niečo do seba, Fletch sa predviedol hneď v úvode, čarodejník s jeho legendárnymi vylomeninami ma bavil počas celého príbehu a Trickyho som mala chuť objať. Naozaj výborné oživenie deja, vďaka ktorému sme aj mali možnosť vnímať silu a zároveň krehkosť Claire.

K erotickým scénam nemám výčitky. Boli iskrivé, dobre sa čítali, aktéri nepredvádzali akrobatickú show, pri ktorej sa vám prehreje mozog, ako je toto fyzicky možné. Chémia medzi postavami bola citeľná, a za seba môžem povedať, že sa mi veľmi páčilo, ako autorka nespravila z Claire topmodelku. Aj nám ženám tak vyslala krásny odkaz, že pre normálneho chlapa je úplne prirodzené, keď má žena celulitídu, strie, či jazvy po pôrode. Ak medzi dvojicou funguje chémia, všetko ostatné ide bokom. Ak sa v knihe aj vyskytli zosmiešňujúce názvy typu "kúzelnícka palička" boli použité v humornom tóne a k charakteru postáv to sedelo. Najviac však kvitujem, že sme mali možnosť čítať príbeh, kde sme úplne cítili, ako je dvojica na jednej vlne nie len v oblasti sexu, ale predovšetkým na vlne rovnakého humoru. Práve to prevládalo nad všetkým.

Už minule som spomínala, že autorka má výborný dynamický štýl, kedy nemáte možnosť začať sa nudiť. Dialógy sú pekne vyvážené s nepriamou rečou a vnútornými monológmi postáv, a navyše autorka píše dialógy výborne. Bavia vás, sú prirodzené a posúvajú dej plynulo dopredu. Už známe striedanie pohľadov postáv sa aj do tohto príbehu hodilo, aj keď väčšiu časť máme možnosť sledovať z pohľadu Claire. Kapitoly boli primerane dlhé, no dovolím si tvrdiť, že aj keby tu kapitoly neboli, knihu zhltnete rovnako rýchlo, ako keď sú tam, pretože dej je naozaj svižný a nestíhate sa vôbec nudiť.

Táto séria ma veľmi baví. Autorke sa podarilo aj z erotického žánru vyžmýkať emócie, pri čítaní nemáte pocit trápnosti a naozaj vás príbeh dostane. Je to síce len druhý diel z celej série o 4 bratoch, ale určite už teraz patrí k jedným z mojich najobľúbenejších. Dúfam, že autorka si udrží svoj štandard. 5⭐️/5.


KNIHU ODPORÚČAM ČITATEĽOM, KTORÍ MAJÚ RADI EROTICKÉ, PRÍBEHY, KTORÉ VŠAK MAJÚ NETRADIČNÉ POZADIE PRÍBEHU.


Obsahové varovanie:

° sexuálne scény

° vyrovnávanie sa so stratou manžela a otca (detská trauma)

Pozitíva knihy:

+ humor

+ rodinná atmosféra

+ uveriteľnosť emócii

Negatíva knihy:

- občasná dramatickosť v správaní Claire (avšak v kontexte "vdovy" to je pochopiteľné)

Originálny názov: The Takeover

Názov: Na druhý pokus

Autor: T. L. Swan

Počet strán: 440

Rok vydania: 2023

Väzba: pevná väzba

Vydavateľstvo: Metafora- Grada

ISBN: 9788080905231


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU GRADA


Kliknutím na obrázok si môžete zakúpiť knihu: