Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Raz za život

15.08.2022

Milovníčky pikantnej romantiky, fanúšičky vzťahu šéf - zamestnankyňa, a všetky ženy, ktoré majú rady mix humoru, vášne a drámy, zbystrite! Kniha Raz za život je presne pre vás.

Príbeh začína hneď zhurta, a to doslova. Hlavná hrdinka Emily má problémy na letisku, ako kompenzácia je jej ponúknuté miesto v prvej triede, a bum - na mieste prísediaceho je šarmantný sexi chlap, Jim. Jeden pohár šampanského, druhý pohár šampanského, let kvôli nepriaznivému počasiu je odklonený a tamtadada - slovo dalo slovo, sympatie a alkohol dodali odvahu a Emily s Jimom spolu strávia nezabudnuteľnú noc. Emily dá Jimovi svoje číslo, no on sa už viac neozve, a tak ide všetko do zabudnutia. Až do momentu, kedy o rok neskôr nastúpi v novej vysnívanej práci na pozícii reportérky a jej nový šéf nie je nik iný, ako Jim. Teda vlastne James. Jim je totiž vymyslené meno, ktoré patrí vtipnému, šarmantnému a milému mužovi z letiska, no James s ním nemá vôbec nič spoločné - ako majiteľ a riaditeľ najvýznamnejšej mediálnej spoločnosti totiž musí byť prísny, arogantný a zameraný predovšetkým na úspech firmy. Je však ťažké udržať si formu, keď je v jeho blízkosti žena, ktorá mu pomotala hlavu, no Emily o toho arogantného riaditeľa nemá záujem, chce späť Jima. Čoskoro sa vo firme začnú diať podrazy a Emily zistí, že ich pripravené reportérske články niekto predáva konkurencii, a tak na pozadí tajného projektu odhalenia páchateľa prebieha aj boj medzi dvoma osobnosťami jedného muža a jeho lásky k jednej žene.

Poviete si, taký typický klišé príbeh, a áno, súhlasím, už po prvých kapitolách vieme, ako príbeh skončí, ale to čo sa odohráva medzi prvou a poslednou kapitolou vás bude nie len že veľmi baviť, ale možno vás aj trochu nahnevá, či rozosmúti. Postavy, nie len tie hlavné v podobe Emily a Jamesona, ale aj tie vedľajšie v podobe kolegov Emily v práci, či Jamesových súrodencov si vás hneď získajú a budete milovať tú energiu medzi nimi.

Emily je predstaviteľka tej typickej ženskej, miestami naivnej hrdinky, ktorá tvrdo maká, aby sa splnil jej sen, a to je práca v prestížnej mediálnej firme. Nenechá sa rozhodiť arogantným správaním Jamesa , no napriek tomu mu dá jasne najavo, že oveľa radšej má jeho menej prísnu verziu v podobe Jima. Je ochotná si pre neho aj v záujme zachovania jeho psychického zdravia pripraviť rôzne prekvapenia, najmä scéna o kempovaní vás určite pobaví. No ako každá žena, ak ide o "lásku jej života", koná niekedy iracionálne a potom svoje rozhodnutia ľutuje. Myslím, že každá žena s ňou bude v kútiku duše sympatizovať, pretože aj keď sa niekedy chytíte za hlavu z jej konania, v konečnom dôsledku jej činy budete chápať.

Jameson, postava, pri ktorej autorka vytvorila dve jeho rôzne verzie a ulahodila tak čitateľkám, ktoré majú rady tvrdých alfa-samcov, ale aj tým, ktoré preferujú mužov, ktorí vedia byť vtipný a šarmantný. Je už len na čitateľke, ktorú jeho verziu bude mať radšej, no nakoniec prienik, ktorý sa autorke podaril vytvoriť medzi týmito dvoma jeho charaktermi bude sympatický obom táborom. Miestami mi jeho toxické sliedenie v pozícii Jamesona liezlo na nervy, ale do príbehu všetko zapadalo, takže som sa cez to dokázala preniesť.

Milovala som pasáže, kde vystupovali kolegovia Emily - Molly a Aaron, predovšetkým Molly a príhody s jej deťmi a ex-manželom vás rozosmejú. Veľmi príjemné oživenie príbehu, ktorý sa tak netočí len okolo hlavných hrdinov. Aj Jamesonov brat, Tristan, si vás hneď získa, pretože na rozdiel od jeho brata nie je z tých povýšeneckých šéfov, ale k Emily sa vždy správa s úctou a rešpektom. Na jeho príbeh sa už veľmi teším. 

Dráma a  zápletka, ktorú autorka do príbehu zahrnula je uveriteľná, pretože téma konkurenčného boja a podvodov sa do tohto prostredia veľmi hodí. Čo už mi trošku nesedelo je podľa mňa slabo vysvetlené rozuzlenie tejto drámy a až príliš veľká "náhoda" a zhoda okolností, na základe ktorých sa odhalil páchateľ. Chápem, že to nebola ústredná téma knihy, ale keď už ju tam autorka zahrnula, a na tejto dráme postavila časť príbehu, zaslúžila by si trošku komplexnejšie rozuzlenie. Potom totiž táto téma pre mňa v konečnom dôsledku pôsobila ako vata v príbehu. 

Autorka píše výborne, toto bola moja prvá kniha od nej a určite siahnem aj po pokračovaní, prípadne inej série od nej. Dynamické dialógy, vášeň a iskrenie tam, kde to malo byť, vážnosť zase tam, kde bola situácia, ktorá si pýtala racionalitu. Nemám totiž rada, keď postavy riešia nejaký problém a autorky do toho začnú bezhlavo písať a tlačiť, ako je hlavný hrdina náruživý a hlavnej hrdinke sa zapaľujú stehná. Nie, tuto si to autorka pekne postrážila - keď bolo treba riešiť tému ukradnutých článkov, riešil sa tento problém, keď boli postavy samé, iskrilo to. 

Poviem to úprimne, autorka v téme nepriniesla nič nové a originálne, stále je to klišé príbeh, ale je taký pohodový, že si ho určite zamilujete. Typický na letné čítanie na lehátku, či na dovolenke. Mozgové bunky neunaví, naopak dopraje im zaslúžený oddych. Ja som knihu aj napriek viac ako 400 stranám prečítala na dovolenke za dva dni. Príbeh je skôr ľahké čítanie, a ako som spomínala vtipné pasáže a humor sú len príjemným bonusom. Určite siahnem aj po pokračovaní série Milesovho klubu. Knihe dávam 4⭐️/5.

Originálny názov: The Stopover

Názov: Raz za život

Autor: T. L. Swan

Počet strán: 464

Rok vydania: 2022

Väzba: pevná väzba

Vydavateľstvo: Metafora- Grada

ISBN: 9788080903428


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU GRADA


Kliknutím na obrázok si môžete zakúpiť knihu: