Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Moje vražedné vnútorné dieťa

23.12.2022

Kníh o vraždách je na trhu neskutočne veľa, ale kníh o vraždách, ktoré sú síce neočakávané a nechcené, ale za to dokonale premyslené a sarkasticky okomentované je naozaj málo. Jednou z nich je aj kniha Moje vražedné vnútorné dieťa, ktorá plynulo nadviazala na prvú časť Sústreď sa na vraždu.

V prvej knihe, ako je jasné podľa jej názvu, sme sa naučili, ako sa aktívne sústrediť a nenechať sa pri tom rozptyľovať ani občasnými vraždami, a tak plne sústredení sa môžeme vydať s Björnom, našou hlavnou postavou, do ďalšieho kurzu. Kto by to bol povedal, že príčinou na návštevu kurzu sa tentokrát stane obyčajný trhanec, lovecká saláma a limonáda. Prsty v tom má však aj  jeho manželka Katarína, ktorá stále nie je s Björnom spokojná, a povie mu, aby niečo robil so svojími výbuchmi a zmenami nálad. Znovu tak sedíme u terapeuta, ktorý po počiatočnom rozhovore odhalí príčinu, a tou je vnútorné dieťa, ktoré do dnes trpí nenaplnenými túžbami. Björnovi tak neostáva nič iné, len začať naslúchať svojmu dobitému vnútornému dieťaťu, plniť jeho dávno zabudnuté túžby, naprávať rodičovské krivdy, no bohužiaľ, občas poslúchať aj jeho vražedné úmysly. 

Autorovi sa znovu podarilo napísať výborný príbeh, ktorý vás baví. Zo začiatku síce trošku nerozumiete, kam sa snaží autor dostať tentokrát, a kniha pôsobí mätúco, nakoniec všetko začne znovu dávať zmysel.  Keďže som už o postave Björna čo-to vedela, išla som na istotu, a na jeho opätovné vykrúcačky z problémov, zahladzovanie stôp a hlavne sarkastické pripomienky som sa veľmi tešila. Práve tu bol spočiatku trošku problém, pretože podstata knihy mi zo začiatku prišla rovnaká, ako tá predchádzajúca - opäť sme na terapii, opäť tu máme motivačné vsuvky, Björn je opäť v problémoch, no tentokrát na riešenia problémov nebol Björn sám,  ale radilo mu vnútorné dieťa.  Potom sa to však všetko začalo zamotávať a mňa príbeh pohlcoval stále viac a viac. Krutého zabíjania bolo naoko o trošku menej, ako v predošlej časti, za to bolo oveľa viac vŕtania sa v možných detských traumách, rodičovských zlyhaniach, a aj dospeláckych problémov celého sveta. 

Páčilo sa mi, ako autor do príbehu vložil aj aktuálne témy,  ktoré hýbu svetom a rozdeľujú ľudí na dva tábory,  ale podal ich fantastickou ironickou formou, kedy sa môžeme zamyslieť nad tým, či to občas nepreháňame s našim aktivizmom. Takto sa dotkol hlavne klimatickej krízy, cez ktorú sarasticky poukazoval na niektoré nezmyselné nápady. V niektorých momentoch som sa nahlas rozosmiala, lebo absurdnosť niektorých požiadaviek a ich “plnenie” boli tak detailne premyslené, že som sa chytala za hlavu. 

Podstatnú časť príbehu tvorilo aj poukazovanie na rozdiely medzi tým, keď sa človek správa detsky a detinsky. Nie je na škodu byť občas detskými, ale v momente, keď sa začneme správať detinsky, prehovára za nás naše vnútorné dieťa, ktoré by sme sa mali naučiť do určitej miery krotiť. 

Čo sa týka štýlu písania autora, veľa sa nezmenilo, krátke kapitoly zaručujú plynulosť čítania, takže knihu. viete mať prečítanú naozaj rýchlo. Mne osobne sa jeho štýl páči, aj keď je to kriminálka, nemusíte sami pátrať po odpovediach, ale hlavná postava nás svojimi vnútornými monológmi so všetkým oboznámi. Sama som však zvedavá, kam autor príbeh nasmeruje v ďalších častiach. Čo sa týka psychlogickej a motivačnej časti, táto téma je bezodnou studnicou,  ale neviem do akej miery sa dá ešte pracovať s mafiánskou témou a pozadím, aké má naša postava vytvorené už od prvej knihy. 

V každom prípade, zatiaľ ma to veľmi baví, a aj táto časť ma zaujala. Kombinácia motivačnej knihy so sarkastickým krimi na mňa funguje.

Knihe dávam 4,5⭐️ /5.

Originálny názov: Das Kind in mir will achtsam morden

Názov: Sústreď sa na vraždu

Autor: Karsten Dusse

Počet strán: 328

Rok vydania: 2022

Väzba: pevná väzba

Vydavateľstvo: IKAR

ISBN: 9788055186238


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU IKAR a KNÍHKUPECTVU BUX.SK


Kliknutím na obrázok si môžete zakúpiť knihu: