Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Sústreď sa na vraždu

17.04.2022

Tak toto bolo skvelé čítanie od prvej až po poslednú stranu

Hneď na začiatku poviem, že ak nemáte radi čierny humor, sarkazmus, iróniu a miestami až paródiu, po knihe nesiahajte, pretože ju nepochopíte a nedoceníte. Ak však milujete aspoň jednu vec z vyššie vymenovaných, choďte do toho. Naozaj. 

Celou knihou nás sprevádza Björn Diemel , právnik, ktorého klienta by ste však nechceli. Zastupuje totiž mafiána Dragana, ktorý má síce prsty vo viacerých biznisoch, no rozhodne v nich nehrá v súlade so zákonom. A tak má Björn oveľa viac práce, ako by normálny právnik mal mať. Má síce veľmi dobre zaplatené, ale to jeho manželke nestačí. Tá chce, aby bol predovšetkým s rodinou a venoval viac času svojej malej dcére. Dá si podmienku, buď Björn absolvuje kurz sústredenia s terapeutom, alebo príde rozvod a on svoju dcéru už neuvidí. Aj napriek tomu, že sa tomu sprvoti Björn bránil, nakoniec zistí,  že tento návod sa dá použiť skutočne na všetky aspekty jeho života, dokonca aj na samotnú vraždu a jej následné zahladenie. Björn sa totiž rozhodol ísť na výlet so svojou dcérou, a plány mu nedokáže prekaziť ani jeho nemilosrdný šéf, mafiánsky boss Dragan. Pretože ako kouč hovorí - keď si na výlete, buď na výlete. Keď pracuješ pracuj. Nikdy nepracuj, keď si na výlete. A tak omylom, vlastne nie omylom, ale aktívnym sústredením Dragan zomrie

A tu začína výborný príbeh, ja som sa miestami nahlas začala smiať, pretože niektoré činy boli vo svojej absurdite tak geniálne, že som skladala pomyselný klobúk pred autorom knihy. Ak by v živote išlo všetko tak hladko, ako Björnovi, to by bolo sveta žiť. 

Dragana vám vôbec nebude ľúto, aj keď v príbehu s ním strávime možno jednu, dve kapitoly, pri jeho arogantnom a povýšeneckom správaní si sami budete želať jeho smrť. A síce spôsob, akým sa to Björnovi podarilo nie je zrovna príjemný, vo svojej podstate je tak primitívne dokonalý, že sa na tom zasmejete.  Zato Björn, toho si zamilujete, je to skutočne hlavička. Aj keď je síce vrahom, ale je geniálnym vrahom, a ako sa ukáže, je rovnako dobrým manažérom, ako aj právnikom, pretože aj keď o to nestál, stane sa prakticky tajným bossom mafiánskej organizácie, zahráva sa so samotnou políciou, pátra po zradcovi v skupine a ešte aj rozšíri pôsobenie mafiánov o spravovanie materskej škôlky. 

Práve to posledné bolo Björnovou najväčšou motiváciou, pretože zohnať škôlku pre svoju dcéru je oveľa zložitejšie, ako viesť mafiánov. A jeho dcére nikto nebude hovoriť nie, a už vôbec nie kvôli jej otcovi a jeho práci. Inak tieto trampoty so škôlkami sú blízke asi všetkým rodičom, našťastie nie všetci sú nútení siahať po tak radikálnych riešeniach, po akých siahol Björn, aj keď niekedy na to majú chuť asi všetci.

Kniha je nielen že vtipným mafiánskym príbehom, ale aj silnou motivačnou literatúrou, pretože pred každou kapitolou je stručná myšlienka z kurzu sústredenia, ktorú dokážeme do svojho života aplikovať naozaj všetci, ak aj zrovna nezabíjame nebezpečného mafiána. Krátke kapitoly vždy na konkrétnom príklade ukážu praktické využitie danej motivácie, podľa ktorej nesie názov aj celá kapitola. Nie každý má rád motivačnú literatúru a autorovi sa práve týmto spojením podarilo preniesť dôležité myšlienky čitateľovi tak, že si to ani neuvedomuje. Dnes má veľa ľudí problémy s pozornosťou, a v tejto knihe je jej až-až, bez nej by sa totiž Björnovi nepodarilo nič. A aj keď miestami bol dej pritiahnutý za vlasy a mimo reality, všetko spolu dávalo dokonalý zmysel a vytvorilo to úžasný príbeh.

A záver, ten ma úprimne rozosmial, pretože ak skutočne praktizujete sústredenie, neplatí pre vás ani pravidlo "Dvakrát do tej istej rieky nevstúpiš". Dokonca to odporuje aj známemu "opakovaný vtip už nie je vtipom". 

Kniha prináša výborný príbeh, v ktorom dostanete presne to, čo sľubuje obálka - mafiánske krimi nabité čiernym humorom, sústredenie, vraždu a ešte aj motiváciu. Navyše sa pripravte na výbuchy, tajné šifrované odkazy, premyslené kroky, ale aj tvrdé mafiánske praktiky. Bolo to naozaj vynikajúce čítanie, pri ktorom som so oddýchla, pretože som nemusela namáhať hlavu odhaľovaním vinníka. Ako nezainteresovaný pozorovateľ som si užívala jej krytie a zahladzovanie stôp. A ak milujete sarkazmus, knihu si zamilujete rovnako, ako ja a mnoho ďalších čitateľov po celom svete. Kniha má aj pokračovanie, a ja veľmi dúfam, že vydavateľstvo sa rozhodne preložiť aj zvyšné diely zo série, pretože autor rozohral výbornú hru. A k tej obálke, ktorú som tu už spomenula poviem len jedno - je úžasná a zobrazuje veľmi dôležitú časť z deja, ale viac vám neprezradím, určite po knihe siahnite a zistite to sami.

Za mňa zatiaľ jedna z najlepších kníh, aké som tento rok čítala, aj napriek tomu, že vrah aj obeť sú známi od prvej strany. Nemôžem dať inak, ako 5⭐️/5. 

Originálny názov: Achtsam Morden

Názov: Sústreď sa na vraždu

Autor: Karsten Dusse

Počet strán: 304

Rok vydania: 2022

Väzba: pevná väzba

Vydavateľstvo: IKAR

ISBN: 9788055181660


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU IKAR


Kliknutím na obrázok si môžete zakúpiť knihu: