Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Láska mého života

01.05.2022

Toto bola rýchla jednohubka, ktorá však nesklame, pobaví vás a spríjemní vám jedno sobotné / nedeľné popoludnie. 

Výborne napísaná kniha, štýl tejto autorky, podobne ako Vi Keeland, je veľmi čitateľný, chytľavý, nenáročný a hlavne veľmi návykový. Doteraz som mala možnosť stretnúť sa predovšetkým s ich spoločnou tvorbou, napríklad v knihe Drzý bastard, preto som sa prihlásila do štafety s knihou Láska mého života, ktorú autorka napísala samostatne. A bolo to výborné čítanie, ktoré mi zabralo jeden deň - keď som totiž knihu otvorila, čítanie mi išlo doslova samé a za 4 hodiny čítania som knihu odkladala s dobrým pocitom. 

Príbeh začína prekvapivým stretnutím Raven a Gavina, ktorí majú spoločnú minulosť, no podľa nervozity, ktorú Raven prežíva tušíme, že v nej nešlo všetko podľa plánu. Retrospektívne sa teda vraciame do obdobia spred 10 rokov, kedy Raven a Gavin boli teenageri užívajúci si leto. Ich spoločenské postavenie im však neprialo, pretože Raven pracovala v dome, kde býval Gavin, ako letná výpomoc.  Gavinovi rodičia patrili k zámožnejšej časti obyvateľstva Palm Beach, a tak by sa predpokladalo, že Gavin o Raven nezaprie ani pohľadom, no stal sa presný opak. Čoraz častejšie strávil s Raven voľný čas, a tak ich postupná náklonnosť dostala voľný priebeh. Osud však zasiahol do života Raven tvrdou ranou, a najmä pričinením Gavinovej matky Ruth, ktorá Raven nikdy neschvaľovala ako vhodnú partnerku pre jej syna, sa ich cesty tvrdou a bolestivou ranou rozídu. Gavin odchádza z Palm Beach zranený a so zlomeným srdcom, netušiac, čo sa presne stalo. Odchádza žiť nový život do Londýna, a na bolesť, ktorú mu Raven spôsobila sa rozhodne zabudnúť. Raven ostáva v Palm Beach, kde je oporou pre svoju matku a práve kvôli nej doštuduje ošetrovateľstvo, vďaka čomu sa stane ošetrovateľkou aj Gavinovmu chorľavému otcovi. Keď sa ho Gavin rozhodne navštíviť a po dlhých 10 rokoch sa vráti späť, stretnutie s Raven mu otvorí opäť všetky rany, no prepustí tiež na povrch nikdy nekončiacu lásku, ktorá medzi nimi prebehla. Dokážu si opäť k sebe nájsť cestu, alebo sa Raven rozhodne uchovať tajomstvo Gavinovej matky pre seba, stiahne sa, a nechá Gavina žiť si život bez nej ďalej?

Postavy boli výborné, Ward je známa tým, že svoje postavy, predovšetkým tie mužské nestavia do pozície namyslených alfa samcov, ale naopak, snaží sa, aby si ich čitateľky obľúbili práve pre ich "normálnosť". To isté bol Gavin, aj keď bol vykreslený ako najkrajší chalan v hre, bol milý, skromný a každému chcel pomôcť. Raven bola tiež dobrá postava, sarkastická, mala svoju hrdosť, vedela sa postaviť sama za seba, no aj sa veľmi obetovať pre druhých. Keďže som knihu čítala v štafete, všímala som si, ako čitateľky predo mnou irituje Weldon, brat Gavina, ktorý bol v prvej časti naozaj ako osina v zadku, ale mne sa v tej druhej časti páčil od prvého momentu, kedy prišiel na scénu a Raven ho posadila jedným kopom na riť. Čo scéna s ním, to som sa smiala. Úplne seriózne by som privítala samostatnú časť len o ňom. Neskôr mu prišli na chuť aj ostatné čitateľky, ale pre mňa bol spolu s najlepšou kamarátkou Raven veľmi veľkým oživením príbehu. Celkovo autorka do príbehu aj napriek smutnej téme zasadila pomerne veľa bizarných scén, pri ktorých som sa úprimne a z chuti zasmiala.

Za veľmi veľké plus, ktorému prikladám aj rýchlosť a pohodlnosť čítania, považujem vysokú mieru priamej reči, ktorá sa tiahne celou knihou. Autorka neplytvala slovami na zbytočné opisné scény, ktoré tu boli naozaj nepotrebné, ale mimo priamej reči sa zamerala skôr na emócie a myšlienkové pochody postáv, ukazovala nám ich odlišné pohľady, odhaľovala nám ich slabiny a pohnútky. Spomínaná priama reč rýchlo posúvala dej vpred, a dialógy boli naozaj zmysluplné a dodávali do deja ten správy náboj. 

Za jediné mínus považujem minimálny kontrast medzi "starým a novým JA" postáv. Predsa len, 10 rokov, je celkom dlhá doba. Najväčší posun bol vidieť práve pri Weldonovi, ktorý naozaj za tie roky prešiel výraznou zmenou. No pri hlavných postavách som mala pocit, akoby sa nikam neposunuli a ostali uväznení v myslení vo veku, kedy sa odlúčili. Okrem toho, že obaja doštudovali, mali nejaké vzťahy sa ich osobnosť nikam výrazne neposunula, stále plakali nad rozliatym mliekom.

Celkovo však knihu hodnotím pozitívne, určite je to výborná oddychovka. Aj keď Ward je skôr autorka pre dospelých, všetky takéto scény boli v knihe opísané veľmi jemne, s citom a rešpektom k obom postavám a pohlaviam - žiadne plieskačky, hĺbkové analýzy, torpéda a broskynky, s prepáčením. Naozaj decentné opisy, pri ktorých sa nemusíte hanbiť aj za postavy. Knihu som čítala síce v českom jazyku, ale medzičasom vyšla už aj u nás vo vydavateľstve IKAR, takže ak vás zaujala, kúpiť si ju môžete TU.

Knihu hodnotím na  4,5⭐️/5.

Originálny názov: The Day He Came Back

Názov: Láska mého života

Autor: Penelope Ward

Počet strán: 320

Rok vydania: 2020

Väzba: pevná väzba

Vydavateľstvo: Baronet

ISBN: 9788026914143