Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Keď sa rozvidnie

17.02.2023

Séria z Kanadských prérií si ma získava stále viac a viac. 

No zatiaľ čo prvá časť Keď srdce zavolá bola roztomilo naivná a druhá časť Keď príde jar priniesla nový výzvy, kniha Keď sa rozvidnie je už viac smutnejšia. Oproti prvým dvom častiam, kedy sa aj napriek malým problémom, sťahovaniu na sever, a živelným pohromám zdalo, že hrdinka všetko zvláda s nadhľadom a rozvahou,  v tejto časti sme zažili s Beth mnohé bolesti.

Po dvoch rokoch manželského spolužitia v sebe Beth cíti čoraz väčšiu túžbu po dieťati, ktorá však stále nebola naplnená. Jej smútok a prianie nedokáže potlačiť ani Kip, jej psík, ktorého si zadovážila v minulej časti, aby sa počas pracovného vyťaženie Wynna necítila tak osamelá.  Autorka, Janette Okeová, vystavila Beth a Wynna  mnohým bolestiam, kedy som aj ja, ako čitateľ, s nimi súcitila a bolelo ma srdce aj za nich. Beth sa stále nedarí počať, a v osade, kde neprejde mesiac bez toho, aby niektorá z indiánok neporodila, to je pre Beth čoraz ťažšie a bolestivejšie. Myslím, že autorka túto jej bolesť spracovala výborne, pretože nespravila z Beth pokornú ženu, ktorá všetko prijíma bez frflania, ale opísala jej hnev aj na Boha. Zvykli sme si, že autorka často opisuje jej emócie bez príkras, a tak to bolo aj tu - bolesť, výčitky, závisť. No tiež sme videli prerod a vyliečenie, ktoré Beth tak veľmi potrebovala.

Aj keď je knižka pomerne útla, odohralo sa v nej toho pozoruhodne veľa. Beth a Nimmie sa podarilo rozbehnúť vyučovanie, čo sa ešte v minulej časti zdalo nemožné. Učiť však deti, ktoré sú od narodenia vychovávané predovšetkým k tomu, aby v prvom rade pomáhali doma, a ktoré pri základných činnostiach nepotrebujú ovládať školské učivo je náročné. Beth využívala to málo pomôcok, ktoré bola schopná zabezpečiť,  pričom zapojila aj talenty samotných detí, ktoré napokon prejavili záujem aspoň niečo sa naučiť. 

Dedina opäť čelila aj spoločným prekážkam, pri scéne, keď prichádzala jar a praskali ľady v rieke som doslova tajila dych, či sa hroziacu katastrofu v podobe záplav podarí zvrátiť. Tiež zákerná choroba, ktorá začala sužovať obyvateľov, a ako sme u autorky zvyknutí, nebála sa opäť priniesť aj obete v podobe prítomnosti smrti.

Naozaj je prekvapivé, čo všetko Beth zažíla, a ak si niekto myslí, že príbeh odohrávajúci sa v podstate stále iba v jednom prostredí čitateľa čoskoro unudí, je na omyle. Čo mi je trošku ľúto, a v tejto časti to bolo pre mňa citeľnejšie, je veľký časový rozsah, ktorý autorka do kníh zahrňuje. Medzi jednotlivými kapitolami sú častokrát veľké časové rozostupy - v tejto knihe sme napríklad 2x prežívali Vianoce, a aj keď každé jedny boli iné, predsa len, miestami to pôsobí veľmi zrýchleným dojmom. Na druhej strane si hovorím, že autorka tak nemá čas čitateľa unudiť, a každou jednou kapitolou sa snaží priniesť niečo nové, čo sa jej darí, a vďaka čomu si tak udrží plnú pozornosť. 

Vďaka bolestiam a problémom, ktoré Beth prežívala sme mohli výraznejšie cítiť aj jej vnútorný boj s Bohom. Autorka opäť ostala verná svojmu štýlu a cez jemné, nenásilné rozhovory nám približovala aj túto časť Beth. Tentokrát však nebolo všetko také ružové, ako sa mohlo zdať v predchádzajúcich častiach, ale mohli sme čítať aj scény, kde sa Beth doslova hádala a vyčítala Bohu, že jej prianie ešte nebolo naplnené. Beth to v mojich očiach spravilo ešte viacej ľudskejšou a reálnejšou, pretože každý raz vo svojom živote zažije okamihy, kedy sa pýta: "Bože, prečo?". Napokon sme však krásne videli odovzdanie sa Božiemu plánu, aj keď tomu predchádzala bolesť a chvíľkové odlúčenie. Dokonca autorka neváhala začleniť aj nástrahy šamanizmu, či začiatky vojny, ktorá zasiahla aj rodinu Beth.  

Každá jedna časť je pre mňa prekvapením, vždy keď si vravím, čo sa ešte môže stať, čo ešte naši hrdinovia nezažili, tak autorka prinesie nový príbeh, ktorý hltáte kapitolu za kapitolou. S postavami sa už cítite takmer ako rodina, či starí priatelia. Tešíte sa s nimi, plačete s nimi, prijímate nové výzvy. Obľúbite si aj nové postavy, najmä časti s dievčatkom Suzie, či malým chlapčekom Samuelom vám vyčaria úsmev na tvári, ktorý však čoskoro vymenia slzy. Všetky postavy v príbehu majú vždy jasne definované charaktery, ale aj poslanie, ktoré majú v živote Beth a Wynna za úlohu naplniť.

Túto sériu určite odporúčam ženám, ale aj mladým dievčatám, ktoré si chcú prečítať plnohodnotné romány, a tak trochu sa túžia zamilovať do nejakého hlavného hrdinu - Wynn je úžasný, sama ho milujem :D

Ďakujem kumran.sk, že prekladá túto sériu a prinieslo ju aj na poličky našich kníhkupectiev. Aj keď autorka ju napísala veľa rokov dozadu, potešiť a zaujať dokáže čitateľov aj dnes. 5⭐️ /5.


KNIHU ODPORÚČAM ČITATEĽOM, KTORÍ MAJÚ RADI POMALÉ ROMANTICKÉ PRÍBEHY, SPOZNÁVANIE INEJ KULTÚRY A KRESŤANSKÚ LITERATÚRU.


Obsahové varovanie:

° smrť viacerých postáv

° téma neplodnosti

Pozitíva knihy:

+ prostredie indiánskej rezervácie

+ sympatické hlavné postavy

+ žiadne intrigy

+ zvládnutie ťažkej témy bez zbytočnej hry na city

Negatíva knihy:

- veľké časové rozostupy medzi kapitolami

Originálny názov: When Breaks The Down

Názov: Keď sa rozvidnie

Autor: Janette Okeová

Počet strán: 248

Rok vydania: 2022

Väzba: brožovaná väzba (paperback)

Vydavateľstvo: Kumran

ISBN: 9788089993642


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU KUMRAN.SK

Táto recenzia bola napísaná vďaka službe www.storpic.com.


Kliknutím na obrázok si môžete zakúpiť knihu: