Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Keď príde jar

09.02.2023

Neviem, ako to Janette Okeová dokázala, ale kniha Keď príde jar sa mi páčila ešte viac, ako prvý diel série - Keď srdce zavolá.

Atmosféra príbehu sa nemení, stále ide o pokojný román, kde nenatrafíte na žiadne intrigy, zlobu, či faloš. Príbeh naďalej dýcha láskou, porozumením, a výborne si pri ňom oddýchnete. Navyše autorka má taký upokojujúci štýl písania, že hneď máte chuť stať sa najlepšími priateľmi hlavných hrdinov, všetko s nimi prežívate, fandíte im a cítite sa byť priamo prítomní v ich životoch.

Úvodom knihy ma milo prekvapilo rýchle a stručné zhrnutie deja z predchádzajúcej časti, takže ak nečítate knihy rovno za sebou, určite vám to pomôže rozpamätať sa na dej z predchádzajúcej časti. Ten sa teraz zameral na manželské spolužitie Beth a Wynna, keďže hneď začiatkom knihy nás čaká svadba. Všetko sa však muselo urýchliť, pretože Wynn dostal povolávací rozkaz do Ďalekého severu - do krajiny Bobria rieka, kde žijú prevažne indiáni. Po krátkej svadobnej ceste, kde naši novomanželia zažili prvú výmenu názorov, som vedela, že ich spolužitie bude plné vzájomnej úcty, pretože aj napriek rozličným názorom dokázali nájsť spoločnú reč, a Beth si uvedomila, že ak chce žiť s Wynnom v láske, musí sa vzdať svojho dovtedy známeho komfortu.

Fascinovalo ma čítať o strastiach a prekážkach, ktoré zažili na svojej ceste z Calgary. Celú dobu som rozmýšľala nad tým, ako sa my dnes máme dobre, keď ako verejnú dopravu môžeme namiesto malých lodí a kočov využiť pohodlné vlaky a lietadlá. Najväčším nepriateľom na ceste im bolo počasie, ktoré im spôsobilo veľa nepríjemností. Ak si k tomu pridáme plavbu malou loďkou po rieke počas silného dažďa, je vám jasné, že cesta určite nebola ľahká. Elizabeth musela opäť veľakrát poľaviť zo svojho naučeného komfortu. Niektorým ženám by sa možno nepáčilo, ako často sa Beth "podvoľovala" Wynnovi, a ustúpila zo svojich požiadaviek, no mne sa to naopak veľmi páčilo, pretože autorka z nej nespravila "ťuťku", ktorá to spraví automaticky, ale práveže nechala v Beth problém vždy dozrieť až prišla na to, že predsa len rozumnejšie je v niektorých veciach netrvať zaťato na svojom názore. Nič tak nebolo silené, ale naopak, rozvážne a premyslené rozhodnutia ich vzťah len upevňovali. Musím však povedať, že Wynn je prorotyp úžasného chlapa - akúkoľvek prekážku, či diskomfort sa vždy snaží vyriešiť tak, aby sa Beth cítila menej ustarane a nepríjemne.

Rovnako zaujímavé bolo čítať aj o novom živote v podstate na samote, kde Beth nemala spočiatku žiadnych priateľov, ľuďom okolo seba nerozumela a Wynn celé dni trávil v teréne pri plnení si pracovných povinností, ktorým venoval skutočne veľa času. Prostredie, v ktorom sme sa ocitli bolo oproti prvej časti úplne iné. Zatiaľ čo vtedy bola Beth po chvíľkovej samote zaraz obklopená deťmi a susedmi, ktorí vytvorili spoločenstvo, v Bobrej rieke sa cítila osamelá. Indiánky nevedeli po anglicky, iba niektoré slovíčka, deti nemali záujem vzdelávať sa, pretože ťažký život ich nútil zameriavať sa skôr na prežitie, ako na učenie. No napokon našla spriaznenú dušu v novej priateľke Nimmie, s ktorou študovali Bibliu a Beth sa tak cítila aspoň trochu užitočná a naplnená.

Veľmi sa mi páčilo, ako sme mohli vidieť vývoj Beth, kedy sa naozaj z fajnového mestského dievčaťa vplyvom okolností, krutej zimy a neľahkých podmienok stáva silná osobnosť, dospieva a aj keď ju veľa krát prepadol smútok, či hnev, dokázala si vždy aj vďaka viere uvedomiť skutočné hodnoty a poľaviť zo svojich nárokov. V tejto časti som aj intenzívnejšie vnímala jej vieru a prepojenie s Bohom, pretože to bol častokrát On, na koho sa obracala. 

Jednoduchý príbeh, ktorý je však plný silných momentov, mi úplne učaroval. Žiadne zbytočné omáčky, autorka sa nesnaží umelo hrať na city, všetko vie pomenovať priamo. A naozaj som veľmi dlho nečítala knihu, kde by tak krásne vedela prepojiť vieru a Bibliu so životom hlavnej hrdinky a s okolnosťami, ktoré ju v živote stretli.

5⭐️ /5  a samozrejme, hneď sa púšťam do tretej časti. Ďakujem vydavateľstvu Kumran za výtlačok. 


KNIHU ODPORÚČAM ČITATEĽOM, KTORÍ MAJÚ RADI POMALÉ ROMANTICKÉ PRÍBEHY A KRESŤANSKÚ LITERATÚRU.


Obsahové varovanie:

° smrť viacerých postáv spôsobených počasím

Pozitíva knihy:

+ nové prostredie indiánskej rezervácie

+ jemná romantická linka

+ sympatické hlavné postavy

+ žiadne intrigy

Negatíva knihy:

- menej vzájomnej interakcie medzi hlavnými postavami

Originálny názov: When Comes the Spring

Názov: Keď príde jar

Autor: Janette Okeová

Počet strán: 320

Rok vydania: 2021

Väzba: brožovaná väzba (paperback)

Vydavateľstvo: Kumran

ISBN: 9788089993482


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU KUMRAN.SK

Táto recenzia bola napísaná vďaka službe www.storpic.com.


Kliknutím na obrázok si môžete zakúpiť knihu: