Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Iskra

26.10.2022

Vi Keeland v čitateľských kruhoch nie je treba predstavovať.

Autorka, ktorá píše knihy predovšetkým pre ženy, v knihách sa nebojí aj jemnej erotiky, no do príbehov sa vždy snaží zakomponovať aj hlbšiu myšlienku v podobe traumy hrdinov alebo ich komplikovanej minulosti.

Svojmu štandardu ostala verná aj v 10 knihe, ktorá vyšla v slovenskom preklade vo vydavateľstve IKAR, V knihe s názvom Iskra sme tak mali možnosť opäť zažiť jeden romantický príbeh, na pozadí ktorého tentokrát autorka spomenula témy chudoby a jej vplyvu na vyrastajúcu mládež, ale aj nebezpečné partnerské sledovanie a znásilnenie.

Príbeh začína momentom, kedy si hlavná hrdinka Autumn uvedomí, že omylom v zhone vzala na letisku nesprávny kufor, a zavolá jeho pôvodnému majiteľovi. Na druhej strane linky je mladý právnik Donovan, ktorý navrhne výmenu kufrov v kaviarni, kde mu po príchode hneď Autumn padne do oka. Po káve tak spolu strávia príjemný víkend, počas ktorého sa však nič viac nestane, no na Donovana čaká prekvapenie, keď Autumn bez vysvetlenia a zanechania kontaktu odíde a viac sa neozve. Až do momentu, kedy Donovan preberie prípad mladého chlapca zo sociálne slabšieho prostredia, ktorému robí sociálnu pracovníčku práve Autumn, Donovan nenechá nič na náhodu a rozhodne sa zistiť, prečo Autumn tak náhle odišla, no okrem toho sa rozhodne opäť o ňu zabojovať. Všetko by bolo ok, keby však Autumn zrovna nechodila s mužom, ktorý je zároveň šéf Donovanovi.

V tomto príbehu nehľadajte knižný tróp hate to love, ako napríklad v knihe Rivali, kde sa do seba zamilovali dvaja nepriatelia, o ktorých to vy viete už od začiatku. Napriek tomu, láska je tu pomerne jednoznačná hlavne zo strany Donovana, ktorý od prvého stretnutia s Autumn vie, že chce iba ju. Je to síce knižné klišé. ale na mňa to fungovalo. Donovan  vôbec nebol vykreslený, ako zlý chlapec, naopak, keby som niekoho, ako je on stretla na ulici, hneď po ňom skočím. Milý, pekný, a ešte sa aj stará o izbové rastlinky. Autumn bola oproti nemu oveľa viac rezervovanejšia, a bola to práve ona, kto potreboval viac času. aby si upratal svoje myšlienky a hlavne prekročila hranice minulosti, no právom. Mala totiž za sebou vzťahovú skúsenosť, ktorú nechce prežiť nikto. Okrem nebezpečného stalkingu jej bývalý priateľ ublížil oveľa viac a práve kvôli nemu mala problém dôverovať mužom a zamilovať sa. Preto aj jej vzťahy boli iba povrchnou napodobeninou.

Obe postavy boli inak veľmi príjemné, neliezli mi na nervy, pretože zo žiadnej nevyskakovalo prehnané ego, alebo naopak prehnané "skrývanie citov". Aj keď to Autumn trvalo dlhšie, jej dôvody sa dali chápať, aj keď skutočný pôvod bolesti autorka odhalila až v závere. Dovtedy sme len niečo tušili, prípadne na základe určitých informácii si domysleli, čo sa asi stalo. Pri Donovanovi bola autorka otvorenejšia a práve jeho minulosť v chudobe poslúžila, ako jedna z hlavných tém príbehu.

Čo veľmi oceňujem je, že autorka knihu nepreplácala silenou erotiku na každej strane, ako to bolo už v spomínanej knihe Rivali. Aj keď chémia medzi postavami bola citeľná, bola stále udržiavaná v rovine normy, kde nemusíte preskakovať pasáže, v ktorých hlavné postavy robia doslova telesnú akrobaciu a vy pri tom len krútite očami. Naopak, aj keď v knihe prišlo na takéto scény, boli písané svižne, realisticky a hlavne ich bolo primerané množstvo. Príbeh sa tak viac mohol zamerať práve na rastúci vzťah a dôveru medzi postavami, čo mňa zaujímalo oveľa viac.

Kniha Iskra patrí medzi klasiky od Vi Keeland, po ktorej siahnete a viete, že si pri nej výborne oddýchnete. Aj keď sa jej knihy môžu zdať povrchné, otvára v nich témy minimálne do takej miery, aby sa nad nimi čitateľ zamyslel. V tomto príbehu nám ukazuje druhú stranu chudoby, najmä ako sa dotýka detí, o ktoré rodičia neprejavujú dostatočný záujem. Často si totiž o niekom povieme, že je "vyvrheľ" bez toho, aby sme vedeli, čím si dané dieťa prechádza. Preto sa mi veľmi páčila postava Buda, muža, ktorý dobrovoľne viedol jedáleň pre sociálne slabších, a ktorý pomáhal aj deťom z tohto prostredia. Bol takým tichým anjelom nie len pre samotného Donovana, ale aj pre iné postavy v príbehu. Aj tento sociálny rozmer knihy prispel k tomu, že ju radím medzi tie najlepšie od autorky. 

Okrem toho, názov Iskra perfektne vystihol celý príbeh - tá prvotná iskra prebehla už na začiatku príbehu, v prvej kapitole, pri prvom stretnutí oboch hlavných postáv, potom vzťah Donovana a Autumn v tichosti tlel, až sa postupne pretavil v oheň. Opäť ďalšia Vi, ktorú môžem odporúčať. 

4,5⭐️ /5.

Originálny názov: The Spark

Názov: Iskra

Autor: Vi Keeland

Počet strán: 344

Rok vydania: 2022

Väzba: pevná väzba

Vydavateľstvo: IKAR

ISBN: 9788055185125


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU IKAR


Kliknutím na obrázok si môžete zakúpiť knihu: