Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Darebáci a blázni

05.10.2023

Doteraz som Dark Academy vnímala iba z diaľky, okrem Atlasovej šestky som inak nečítala z tohto žánru nič iné. K príbehom som sa nedostala a ani neviem prečo, vedome som ich nevyhľadávala. Až prišli na scénu Darebáci a blázni. Tých som si po prečítaní anotácie chcela prečítať hneď.

Shakespeare, inteligentní študenti, melanchólia a tajomstvá - kombinácia, ktorá sľubuje kvalitný príbeh a drámu. No boli moje očakávania naplnené? Poďme si o tom povedať viac.

Oliver, James, Alexander, Richard, Meredith, Wren a Filippa - kamaráti na život a ... na smrť. Doslova. Spolužiaci, ktorí mali svoj spôsob komunikácie formou Shakespearovských dialógov, rozumeli si, trávili spolu takmer všetok čas. Až v poslednom ročníku jeden z nich neustrážil svoju žiarlivosť a z divadelných hier sa postupne stala skutočná tragédia. Oliver je po rokoch prepustený z väzenia, pretože vina padla na jeho plecia, motív bol dostatočný a pohnútky hnané túžbou a vášňou ho len potvrdili. Ale detektív Colborn celé tie roky vie, že niečo tu nesedí. Prečo by sa k najohavnejšiemu ľudskému pudu znížil najnaivnejší, najprehliadanejší a najpriateľskejší chlapec z celej partie?

Ak je niečo, čo poviem na začiatku recenzie, je to jednoznačne odporúčanie preklenúť sa prvou časťou. Priznám sa, počas nej som sa pýtala, čo na tej knihe všetci vidia? Nevedela som sa do nej začítať, ale neskôr som pochopila, že presne táto časť nám mala priblížiť dynamiku medzi postavami, ich prepojenie, ich vášeň pre divadlo a hlavne ich maskovanie pocitov a emócii za divadelné repliky ich obľúbeného dramatického spisovateľa. Pretože bola to práve schopnosť "hrať" sa so slovami, pocitmi, emóciami a ich používanie nie len vo svoj prospech, ale aj ich skrývanie, ak by to malo byť v ich neprospech, ktorá ich napokon dostala do kolotoča drámy. A po "pokojnom" úvode sa to postupne začalo všetko kaziť...

Postupne nám autorka odhaľovala stále viac a viac a my sme mali možnosť vnímať aj negatívnu dynamiku medzi postavami spojenú so strachom, rešpektom a obavami z toho, kam to všetko až môže zájsť a práve tá "dusná atmosféra" vo veľkom prispela k tomu, že aj ja som s očakávaním tŕpla, čo sa presne stane. Pretože viete, že sa to stane... len neviete kedy, ako a kto, 

Autorka dokonale rozvinula charaktery postáv, každý z nich bol úplne iný a spolu vytvárali presne taký chaotický, ale za to súdržní prvok, ktorý to celé spájal. Celé to prispievalo ku komplexnému pochopeniu motivácii postáv, a ak je niečo, čo na tomto diele vyzdvihnem, sú to práve postavy a predovšetkým vzťahy medzi nimi, ktoré vytvárali hĺbku celého príbehu. Výborne sa v knihe stupňovalo napätie a keď prišlo k udalosti U, zrazu to celé dostalo úplne iný náboj a energiu. Aj keď sa mi podarilo odhaliť, kto za tým všetkým skutočne stál, odmietala som tomu vnútorne uveriť a aj vďaka celému tomu tajomstvu som dúfala, že sa mýlim. 

Milujem divadlá, sama som ich kedysi hrávala, preto som sa vedela úplne vžiť do pocitu toho, keď ako herec stojíte na javisku a hráte. Niekedy aj to, čo by ste v skutočnom svete nikdy nespravili. Ale v tomto príbehu boli postavy do divadelného sveta pohrúžené natoľko, že ste nevedeli, kedy hrajú, kedy sú to skutočne oni, čo je realita, čo je fikcia? To, že si autorka vybrala za inšpiráciu práve Shakespeara bol výborný ťah, jeho hry sa k príbehu dokonale hodili. Dokonca pri čítaní knihy som kútikom oka poškuľovala aj po zbierke jeho hier a premohla ma túžba prečítať si ich, príbeh by mal pre mňa v tomto prípade potom úplne iný nádych.

V konečnom dôsledku som bola s príbehom veľmi spokojná a čím viac som sa ponárala do sveta vzťahovej drámy a konfliktov, tým viac som na nudnejšiu prvú časť aj zabúdala. Kapitoly rozdelené na dejstvá tomu celému dodávali nádych akejsi noblesy, akoby ste naozaj čítali úryvky divadelnej hry. Príbeh má všetko, čo má žáner dark academy mať - tajomstvá, intrigy, akademickú mysterióznu pôdu, túžbu po vzdelaní a okrem silných vzťahov medzi postavami aj postavenie čitateľa pred morálne otázky.  

Za mňa má kniha 4,5⭐️/5.


KNIHU ODPORÚČAM ČITATEĽOM, KTORÍ MILUJÚ SVET DIVADIEL A LITERATÚRY, ALE AJ TÝM, KTORÍ HĽADAJÚ KOMPLEXNÉ POSTAVY.


Obsahové varovanie:

° smrť postavy

° LGBT pozadie (síce tvorí dôležitý aspekt príbehu, ale vôbec nie je pretláčané do popredia)

Pozitíva knihy:

+ komplexné postavy

+ skvelé zakomponovanie Shakespeara

+ stupňujúca sa dynamika

Negatíva knihy:

- mierne pomalý začiatok

Originálny názov: If we were villains

Názov: Darebáci a blázni

Autor: M. L. Rio

Počet strán: 420

Rok vydania: 2023

Väzba: pevná väzba

Vydavateľstvo: Zelený kocúr

ISBN: 9788069010048


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU ZELE KOCÚR


Kliknutím na obálku knihy si môžete zakúpiť knihu: