Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Atlasova šestka

19.06.2023

Túto knihu som si chcela prečítať najmä kvôli kontroverzii, ktorú svojím spôsobom vyvoláva medzi čitateľmi. Niektorí ju milujú, iní ju nenávidia. Úprimne sa priznám, že ja ani po dočítaní knihy presne neviem, do ktorého tábora patrím. 

Istým spôsobom bola pre mňa bojovým poľom a oázov pokoja v jednom, raz ma frustrovala, inokedy som si ju doslova užívala, ale úprimne, v živote som nečítala knihu TAK neuveriteľne dlho ako túto, a to som pôvodne vydavateľstvu tvrdila, že ju prečítam do mesiaca. 

Neviem čím to je, ale knihu som nevedela čítať na posedenie, ako iné knihy. Vždy som vydržala pri nej obsedieť 1-2 kapitoly, potom som ju išla niečím prestriedať, inokedy mi aj týždeň len tak stála a tak som si musela prečítať aspoň poslednú kapitolu, aby som na ňu opäť nabehla. No napriek tomu knihu nedokážem úplne zatratiť. Mám absolútne pochopenie pre tých, ktorí ju milujú, ale aj tých, ktorí ju nenávidia.

Kniha pracuje s témou alternatívnej reality, kde na pozadí sveta funguje tajomné spoločenstvo, ktoré chráni záhadami opradenú Alexandrijskú knižnicu. Alexandrijské spoločenstvo si každých 10 rokov vyberá 6 najtalentovanejších mágov (medeánov), z ktorých sa však iba 5 dostanú k zasväteniu. Je jasné, že nikto nechce byť tým posledným, obzvlášť, keď doteraz patril k najlepším. Ak sa ešte k tomu stretne 6 silných a nadaných adeptov, o intrigy a zákulisné hry by malo byť postarané. A práve tu môže pre niekoho nastať problém, pretože ak očakávate kruté boje, ste na omyle. Kniha skôr pracuje so samotnými charakterovými črtami postáv, s veľkým množstvom filozofie a zameriava sa skôr na samotné postavy, ako na dej. Preto ak preferujete akčnejšie fantasy a prahnete skôr po samotných bojoch, knihe sa radšej vyhnite, mohla by vás zbytočne sklamať. 

Kniha vás zavedie do sveta mágie a tajomstiev, teda mala by - väčšinu času totiž namiesto samotnej mágie vnímame skôr to, že nejakou mágiou naše postavy síce disponujú, ale viac o nej rozprávajú, ako ju reálne využívajú. V príbehu sa miešajú prvky dark academy, fantasy a sú v nej komplexne vykreslené charaktery postáv  Škoda však, že na to, aké výborné talenty autorka našim postavám vymyslela sme sa nedočkali ich úplného prejavenia.

Libby Rhodes. fyzická čarodejnica, trpí úzkosťami pred davom ľudí, čo má za dôsledok aj jej plachosť. Napriek tomu sa vždy snaží byť najlepšia. V tom, čo jej ide je naopak veľmi sebavedomá a k tomu všetkému je ešte aj veľmi inteligentná. Občas však bola fakt otravná a vedela dosť liezť aj na nervy. Jej úhlavným nepriateľom, s ktorým však má napriek tomu silné prepojenie, je Nico de Varona, tiež fyzický čarodej. Obaja sú veľmi súťaživý a od začiatku spolu súperia, aj keď  mu na Libby v skutočnosti záleží. Nico si je tiež vedomý svojich schopností a k tomu všetkému aj svojím zjavom, čo niekedy spôsobovalo jeho aroganciu. Reina Mori je naturalistka, ovláda prírodu, no v príbehu sa jej autorka venuje najmenej. Bola asi jediná, ktorá mala pred svojou schopnosťou rešpekt. Oveľa radšej by robila iné činnosti, ako rozvíjala svoj talent. Nepatrila k tým, ktorí by mali potrebu veľa rozprávať. Bola v konflikte najmä s Parisou Kamali, ktorá bola telepatka, a podobne ako Nico, aj ona si bola vedomá svojich kvalít. Krása v kombinácii s jej schopnosťami z nej robilo mocnú súperku, svoj šarm a sexepíl vedela využiť aj na získavanie spojenectiev, hold, v tejto hre bolo dovolené všetko. Do jej intríg padol aj Tristan Caine, londýnsky podnikateľ, ktorý odhalí každé kúzlo, sám ich však nevidí. Nemá ambície byť najlepším, do Atlasovej skupiny sa pridal viac-menej z nudy, keďže vďaka jeho schopnosti ho nič v živote nedokázalo prekvapiť. A veru, nakoniec sa zamotal asi najviac - zmanipulovala ho Parisa, niečo riešil aj s Libby a dokonca bol zmätený aj zo vzťahu k poslednému členovi partie. Tým je Callum Nova, rozmaznaný empat, zvyknutý dostať vždy to, čo chce. Tiež patril k tým namyslenejším, ale zároveň aj nebezpečným, pretože svojou schopnosťou empatie vás vie veľmi ľahko ovplyvniť. 

Postáv v príbehu je však viac, autorka využíva vedľajšie postavy, aby prerozprávala príbeh aj z inej perspektívy. Záhadnou postavou ostáva aj Atlas Blakely, ktorý mi v mnohých ohľadoch pripomínal Nicka Furyho z Marveloviek - tiež všetko riadi, spája, ale o ňom samotnom veľa toho nevieme.  Autorke sa podarilo vytvoriť partiu úplne odlišných osobností, a práve toto kombo sa postaralo o mnohé napäté situácie, kedy sa postavy dostávali nie len do konfliktov navzájom, ale aj do tých vlastných, Ale aj tak som mala väčšinou dojem, že sa z toho dá vyžmýkať oveľa viac a aj keď má autorka samostatne vytvorené pozadie každej postavy, v niektorých ich interakciách sa motá iba na povrchu. 

Kniha vyniká bohatými úvahami o sile, ambíciách, rivalite, obetovaní či morálke a práve tieto myšlienky ma často brzdili, keďže som sa nad nimi dosť zamýšľala. Zároveň však má pomalší rozbeh, ktorý môže mnohých odradiť a vyžaduje naozaj pozornosť, takže rozhodne nepatrí ku knihám, ktoré si prečítate v rámci oddychu. Práve aj časté filozofovanie môže mnohých odradiť. Autorka má k tomu všetkému veľmi zaujímavý štýl, na ktorý si však musíte najprv zvyknúť, Priveľa v dialógoch ubieha k vnútorným monológom, čo často spôsobuje, že sa v monológu stratíte a zabudnete, o čom sa vlastne postavy zhovárali.  

Nedokážem sa prikloniť ani k jednej strane, vnímam v knihe veľkú hĺbku a svojím spôsobom aj majstrovstvo autorky, no zároveň v nej vidím aj veľmi veľa nevyužitého potenciálu. Ku každému "wow" bolo ihneď nejaké "ehm", ak som v niečom videla veľký potenciál, autorka ho vzápätí zabila, každé jedno "áno", by sa dalo doplniť "ale". Proste stále sa hýbeme na pomyslených miskách váh, kedy ste nadšený z myšlienky a témy, vidíte veľký potenciál, ale zároveň vás hnevá, že ho autorka nevyužila dostatočne. Som veľmi zvedavá na pokračovanie, pretože záver dopadol sľubne, no dúfam, že autorka sa už nebude iba motať a jemne šťuchať do hniezda, ale naplno ho rozbije a ponúkne nám postavy a ich schopnosti v priamych výzvach. Lenže už teraz viem, že pred čítaním dvojky si asi budem musieť dať rereading, aby som plynulo preskočila na príbeh. 

Dávam knihe 3⭐️ /5.


KNIHU ODPORÚČAM ČITATEĽOM, KTORÍ UPREDNOSTŇUJÚ SKÔR FILOZOFICKÉ ÚVAHY PRED BITKAMI, SÚ FANÚŠIKMI DARK ACADEMY A NEDOKONALÝCH POSTÁV.


Obsahové varovanie:

° manipulácia

° intrigy

° morálne pokrivené vzťahy

Pozitíva knihy:

+ hlboké myšlienky

+ charakterový rozvoj postáv - nie sú jednotvárne

+ skryté odkazy 

Negatíva knihy:

- priveľa filozofovania

- málo akcie

- nevyužitý potenciál

Originálny názov: The Atlas Six

Názov: Atlasova šestka

Autor: Olivia Blake

Počet strán: 496

Rok vydania: 2022 

Väzba: pevná väzba

Vydavateľstvo: Zelený kocúr

ISBN: 9788097434601


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU ZELENÝ KOCÚR


Kliknutím na obálku knihy si môžete zakúpiť knihu: