Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Bozky a Croissanty

08.03.2022

Kniha, ktorá v sebe spája všetko - Parížsku atmosféru, maslové pečivo, ladnosť baletiek, a k tomu ešte aj lásku k umeniu.

Keď som si prečítala anotáciu, prvé, čo mi napadlo bolo: "Zas Paríž a zas baletky". Naozaj kníh, ktorých dej sa odohráva v Paríži je už na našom trhu toľko, až má človek pocit, že toto mesto už dokonalo pozná. Len minulý rok sme mali možnosť čítať young-adultovku Anna a francúzsky bozk, a teraz k nám prichádza opäť raz kniha z parížskeho prostredia, no musím povedať, že sa mi páčila oveľa viac, ako spomínaná kniha.

Čo ma nakoniec presvedčilo siahnuť po knihe a dať jej šancu bola rozkošná obálka s vespou, ktorá vytvára krásny tieň Eiffelovky. A dobre som spravila, že som dala knihe šancu. Autorka totiž teraz nevstavila na Paríž, ktorý poznáme z každej knihy, ale na Paríž, ktorý okrem svetoznámych atrakcií ponúka predovšetkým umenie v podobe obrazov

Mia, ktorá od detstva sníva, že sa stane elitnou baletkou sa rozhodne absolvovať letný baletný program na parížskom konzervatóriu. Sebavedomie jej dodáva predovšetkým babka, ktorá nikdy nepohrdne príležitosťou prerozprávať Mii príbeh o jej slávnej prapraprastarej mame, ktorú maľoval na svoj obraz samotný Degas. Mia to berie ako znamenie, že má priamo v krvi zapísané byť baletkou, no napriek tomu sa rozhodne, že príležitosť v letnom programe využije naplno, a nebude sa rozptyľovať ničím iným... to by však bola nuda

Prvú prekážku v tomto pláne predstavuje Audrey, dlhoročná súperka Mii, ktorá vždy získava hlavné úlohy a je až perfektne dokonalá,. no ako sa ukáže, nie je taká zlá, ako si o nej všetci myslia.
Druhá prekážka je Luis, ktorý Mii otvorí cestu k Parížu skrz svoj moped a tiež sa mu podarí otvoriť si cestu  k Miinmu srdcu, no ako sa ukáže, je synom Miinho veľmi prísneho tútora, ktorý neznesie akékoľvek rozptyľovanie.
No a tretia prekážka je neutíchajúca túžba Mii zistiť pravdu o svojom pôvode, s odhaľovaním ktorej jej pomáha predovšetkým Luis.

Podľa anotácie som si myslela, že kniha bude aj plná intríg, keďže Audrey tak bola spočiatku opísaná, ale veľké pozitívum je, že v knihe naozaj nie sú žiadne nekalé praktiky, podkopávanie nôh, či zloba. Kniha celú dobu vysiela veľmi pozitívnu energiu, udržiava si svieže tempo, kde sa krásne strieda opis baletných skúšok a ťažkosti, ktoré obnášajú, s voľnosťou, ktorú Mia zažíva pri hľadaní slávneho obrazu s jej rodinou. Dokonca som si obľúbila aj Audrey, ktorá priznala všetky svoje slabosti, aj keď sa hrala na tvrdú a neoblomnú. Priznala, že aj ona má svoje sny, plány a túžby a neprimerané nároky na jej osobu ju zväzujú. Mia bola naopak živá, vedela sa baviť, dať do tanca všetky potrebné emócie. Jej otvorenosť, keď priznala, že po technickej stránke nebude nikdy taká dokonalá ako jej rivalka, no napriek tomu bola otvorená vzájomnej pomoci bola naozaj inšpiratívna. Luis bol vtipný, ochotný zažiť akékoľvek dobrodružstvo, ktoré by Mii pomohlo vypátrať jej históriu, no tiež v sebe niesol nerozhodnosť. 

Autorka použila veľmi príjemný čitateľný štýl. Všetko sa odohrávalo z pohľadu Mii a v knihe bola rovnováha medzi priamou rečou a opismi prostredia. Úžasne sa čítali predovšetkým opisy baletných figúr, kedy ste si vedeli úplne presne predstaviť, čo práve baletka tancuje. Autorka bola buď sama baletkou, alebo strávila veľa času s baletkami, ktoré jej každú formáciu opísali. Nebála sa popísať ani útrapy, ktoré so sebou tento náročný šport prináša - bolesti a deformovanie prstov, presnosť v pohyboch, neustále bolenie svalov, čo dodávalo deju dôveryhodnosť. No tiež nás skrz hlavnú postavu ubezpečila, že je to v poriadku, je to súčasť tohto sveta, ktorý prináša krásu nie len na oko. Tiež sme mali možnosť čítať francúzske slovíčka a spojenia, ktoré boli použité a umocňovali prostredie Paríža.

Veľmi sa mi tiež páčilo, že ak aj v deji prišlo k nejakému problému, či nedorozumenie, postavy neboli tvrdohlavé, no vždy si celú vec vykomunikovali a pohli sa ďalej. Aj drobná dráma medzi Miou a Luisom bola v konečnom dôsledku len nedorozumením. V závere síce prišlo k zvratu, no aj z tejto skúsenosti si postavy vzali to najlepšie, a aj napriek počiatočnému žiaľu všetko skončilo dobre

Ako som spomenula, atmosféra knihy v sebe neniesla žiadnu negativitu. Táto kniha bola jednoducho "rozkošná", a aj keď priznávam, určite k môjmu kladnému hodnoteniu prispieva aj momentálna situácia. Ak by som knihu čítala inokedy, keď svet beží v rovnováhe, možno by som povedala, že je to príliš sladká romantika, ktorú prečítate na posedenie a idete ďalej s tým. že vám nič nové nepriniesla.

Ja som ju však čítala teraz, keď svet krváca, a práve preto som si jej čítanie nesmierne užila. Úplné odreagovanie, sladkosť, croissanty, vášeň k športu, cieľavedomosť, žiadne intrigy - dokonalé čítanie na znovunadobudnutie stratenej rovnováhy a absolútne vypnutie sa od sveta. Keď sa totiž začítate do príbehu, aj napriek všetkým tým klišé momentom, ktoré obsahuje. rozleje sa vo vás pohoda a kľud. Predstavíte si, že sedíte na Vespe, pred vami je človek, ktorého ľúbite, v ruke máte teplý croissant a užívate si voľnosť okolo vás.

Ak hľadáte presne takýto pokoj, určite si knihu prečítajte -  u mňa má kniha 4,5⭐️/5.

Originálny názov: Kisses and Croissants

Názov: Bozky a Croissanty

Autor: Anne-Sophie Jouhanneau

Počet strán: 296

Rok vydania: 2022

Väzba: brožovaná väzba (paperback)

Vydavateľstvo: YOLI (IKAR)

ISBN: 9788055181134


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU IKAR


Kliknutím na obrázok si môžete zakúpiť knihu: