Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Anna a francúzsky bozk

19.03.2021

Paríž - mesto, ktoré od vekov sprevádza klišé o láske, meste zamilovaných, túžby zasnúbiť sa pri Eiffelovke...

Ako by to bolo ísť do Paríža a nezažiť tam francúzsku romantiku a lásku? Asi viem, prečo som tam ešte nebola :).

Paríž si vybrala aj autorka Stephanie Perkins pre dej svojej Young Adult knihy - Anna a francúzsky bozk. Anna má 17 rokov, býva v Atlante, má svoj život, svoje záľuby a rodičia ju celkom nelogicky, v poslednom ročníku strednej školy, pošlú na rok na internátnu školu do Paríža. Všetci si vieme predstaviť to gúľanie očami, ktoré je typické pre teenagerov a ich veľavravné povzdychy iba pri pomyslení, že by mali urobiť niečo, čo nechcú.  Nieto ešte, keď ich pošlete na druhú stranu zemegule do úplne neznámeho prostredia, navyše keď neovládate ani len jazyk danej krajiny. Koniec koncov, všetci sme boli teenageri, nikomu by sa to nepáčilo.

To bol prípad aj Anny - právom bola nahnevaná a doslova sa jej zrútil svet, keď mala opustiť svoju najlepšiu kamošku, chalana, s ktorým "skoro" začala chodiť či svoju mamu. 

Zo začiatku s prostredím veľmi bojovala, no aj vďaka svojej povahe si hneď našla partiu priateľov, ktorí s ňou trávili čas, chodievali spolu do kina alebo si robili úlohy. A čo by to bolo za YA knihu, keby v nej nebola láska? Presne tak, členom partie bol aj mladý Étienne, ktorý Anne poriadne zamotá hlavu, aj keď si to nechce najprv priznať, postupne sa v tom zamotáva viac a viac.

Trošku som mala morálny problém, že bol vlastne zadaný, ale koniec koncov - aj to patrí k životu, nie vždy sme vo vzťahu s tou správnou osobou, čo nakoniec pochopili viaceré postavy v knihe.

Veľmi sa mi tiež páčilo, že autorka sa naozaj vžila do veku teenagerov, často krát sa totiž stane, že autor, ktorý píše YA používa výrazy, ktoré by skutočný teenager nikdy nepoužil. Naopak v tejto knihe sme mali všetko - iróniu, sarkazmus a typické teenagerské odvrkovačky. Perfektne vystihla správanie teenagerov, ktorí občas robia celkom nelogické rozhodnutia a správajú sa niekedy ako deti, inokedy sú naopak už postavení pred situáciu, ktorú musia vyriešiť sami a postaviť sa tak situácii čelom.

Autorka sa skvele pohrala aj s problémami daného veku - zrada najlepšej kamarátky, "podvod", neopätovaná láska, problémy s rodičmi, ale naopak v knihe nájdete cez postavy aj uzmierenie, pochopenie určitých vecí, nutnosť spraviť v živote rozhodnutia, či zamyslenie sa nad vlastnými unáhlenými závermi.  

Trošku mi však v knihe chýbalo doriešenie určitých vecí a situácii, ktoré podľa mňa nemali ostať v úzadí, ale to asi len ja mám utkvelú predstavu, že všetko sa musí vyriešiť - narážam konkrétne na Amandu a Davea. Je podľa mňa škoda, že sa do knihy nezmestilo nejaké ich prípadné potrestanie za šikanovanie a veľmi nepekné ohováranie. Aj toto sa totiž v tomto veku deje, a žiaľ, nie každý sa vie nad to povzniesť ako hrdinka našej knihy.

Myslím, že kniha je vhodná pre mladé dievčatá, ktoré sa s hrdinkou dokážu stotožniť, preto  ak hľadáte knihu pre Vašu dospievajúcu dcéru, Anna a francúzsky bozk môže byť perfektný výber.

Dokonca je to dobrá oddychovka aj pre nás, ktorí máme od teenagerského veku už trošku ďalej (fňuk). Vždy je fajn zaspomínať si na tento vek a spomenúť si, že podobnými problémami a dilemami sme si v podstate prešli všetci.

No dobre, až na to, že mňa rodičia neposlali na druhú stranu sveta na internátnu školu. 

Originálny názov: Anna and the French Kiss

Názov: Anna a francúzsky bozk

Autor: Stephanie Perkins

Počet strán: 336

Rok vydania: 2021

Väzba: brožovaná väzba (paperback)

Vydavateľstvo: Ikar / Yoli

ISBN: 9788055173702