Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Zrodená z trosiek a popola

03.10.2021

Vedeli ste o tom, že San Francisco zažilo v roku 1906 silné zemetrasenie, ktoré zdevastovalo mesto?

Ja som o tom nevedela, a práve preto mám rada historické knihy, alebo knihy, ktoré využijú nejakú historickú udalosť, na ktorej postavia svoj príbeh. Takto som mala možnosť nahliadnuť do priebehu španielskej chrípky v Mexiku vďaka knihe Bzukot včiel, vidieť priebeh druhej svetovej vojny vo Francúzsku z pohľadu odboja v knihe Papierové dievča z Paríža, či dozvedieť sa niečo viac o talianskej obchodnej rodine Floriovcoch. A ďalšou takouto knihou, ktorá bude mať na mojej "historickej" poličke čestné miesto je Zrodená z trosiek a popola, kde sa príbeh odohráva práve počas vyššie spomínaného zemetrasenia.

May Kimblová, New Yorkčanka, po smrti svojej matky dostane pozvánku od svojej tety, aby prišla bývať k nim. May dovtedy ani netušila, že má rodinu, a zrazu zistí, že má tetu, ktorá je však, ako sa zdá, psychicky chorá, strýka, ktorý má milenku a sestrenicu Goldie, ktorá si vzala May pod ochranné krídla, teda aspoň to tak vyzeralo. Navyše zistí, že jej rodina je veľmi bohatá a patrí k smotánke San Francisca, vďaka čomu aj May zažije svoj prvý ples, alebo sa zoznámi s vplyvnými ľuďmi. Postupne sa  však v dome začnú diať záhadné veci, jej teta sa v stave, keď nie je zrovna pod vplyvom liekom rozpráva s May v hádankách a skrytých odkazoch, sesternica Goldie sa potajomky zakráda  v noci z domu a zmizne vždy práve vtedy, keď ju May potrebuje, a jej strýko sa cez May chce zblížiť s významných architektom, aby ho získal na svoj nový projekt. No nakoniec sa May ocitne uprostred špinavej sabotáže, ktorú na ňu pripravila jej rodina a ľudia, od ktorých by to vôbec nečakala, a kvôli ktorej sa aj ona sama ocitne v psychiatrickom ústave. Osud však hral s May, do cesty jej poslal zemetrasenie, autorka využila v deji to skutočné, a May doslova vstala z trosiek a popola, aby očistila nie len svoje meno, ale poukázala na všetky špinavosti, ktoré sa okolo nej diali. 

May mi zo začiatku svojou naivitou liezla na nervy, asi x-krát som si hovorila, že ja by som už Goldie asi poslala do teplých krajín za jej okatú faloš, hlavne po situácii v plavárni. Autorka vybrala pre jej sestrenicu výborné meno - Goldie, výborná slovná hračka, pretože Goldie mala skutočne rada len lesk, peniaze a moc a bola ochotná preto spraviť čokoľvek. Keď si však May naplno uvedomila, že dôverovala nesprávnym ľuďom, ktorí ju nielen okradli o majetok, ale vzali jej aj slobodu a vízie, naplno si získala moje sympatie a fandila som jej. Jej dôvtipne premyslená pomsta ma začala baviť, hlavne to, ako v ústave pochopila, ako sa dá prežiť. Zistila, že svet ovládajú hlavne tajomstvá, preto stačí "obchodovať" práve s nimi, pretože nikto nechce, aby jeho tajomstvo bolo odhalené. Začala si preto všímať čo sa okolo nej deje a využívať to vo svoj prospech. Naozaj výborný vývoj postavy, kedy sa z naivného dievčaťa stane žena so zdvihnutou hlavou, ktorá na svoj plán využíva dôvtip, pozorovanie, správne načasovanie a veľký kus spravodlivého hnevu. Aj keď chcela ľuďom presvedčivými dôkazmi ukázať, aké špinavosti jej rodina skrývala, nakoniec sa pomstila tak, ako bola hodná svojho mena- svojou osobnosťou, kedy jej stačilo len jediným gestom ukázať, čo si o svojej falošnej rodine myslí. Ďalšia postava, ktorá sa mi veľmi páčila bol novinár Dante, od začiatku mi bol sympatický, a romantická linka, ktorú autorka použila v záverečnej časti knihy bola uveriteľná, ľahká a nenútená.

Kniha je rozdelená na 3 časti, každá z nich nám v ucelenom príbehu predstavuje inú May, od naivnej, cez všímavú, uvedomelú, asertívnu, až po tú, ktorá si so zdvihnutou hlavou vezme späť to, čo jej patrí a prestane slepo dôverovať ľuďom. Prvá časť knihy je zameraná na rodinné tajomstvá a život v dome, kedy nám autorka postupne a hlavne s nádychom tajomna odhaľuje tajomstvá členov rodiny. Celú dobu akosi tušíte, že niečo tu nehrá, no stále neviete čo presne to je. May je v tejto časti zaslepená, naivne dôveruje ľuďom, ktorí ju zneužívajú, často tu čítame aj o tom, ako žena v tej dobe nič nedokáže, pretože je proste žena. Čo tam potom, že ste šikovná a máte talent. Kapitola končí veľmi veľkým zvratom a príbeh sa od tohto momentu začína uberať rýchlym spádom úplne iným smerom, ako sa zo začiatku zdal.

Druhá časť je krátka, zato veľmi emocionálne silná, teda aspoň pre mňa bola. May sa ocitne v psychiatrickom ústave a podmienky, ktoré musela prežiť nie len ona, ale aj jej spolupacientky boli extrémne. Kapitola je zo začiatku plná krutostí, týrania, ponižovania. May pochopí, že aj keď je zdravá, nikto jej tu neuverí, pretože jej rodina z nej vopred spravila pacienta a to, že svoju "pomyselnú chorobu" bude odmietať len presvedčí lekárov o tom, že je skutočne chorá. Aby prežila si v podvedomí vymyslí plán, ako sa pomstiť, a krok za krokom si ide za svojím cieľom. Tu môžeme sledovať naozaj veľký rast May a mňa ako čitateľa v tejto časti príbeh pohltil tak, že zvyšok knihy mi úplne preletel, pretože dej bol dynamický a autorke sa podarilo z vás spraviť veľkého fanúšika hlavnej postavy.

Tretia časť začína zemetrasením, jeho priebeh a aj následky boli opísané uveriteľne, dokonca aj ľudský charakter a správanie ľudí vo vyhrotenej situácii presne zodpovedalo realite. Začiatok bol plný skrývania, bojov o prežitie, no popri tom sme stále sledovali Mayinu cestu za pomstou a pravdou, no v tomto boji už nebola sama a mala spojencov. A ako sa jej nakoniec podarilo očistiť svoje meno sa dozviete v knihe.

Autorke sa dokonca krásne podarilo vykresliť aj spoločnosť - nie len tú minulú, ale aj dnešnú, jej myšlienka je nadčasová- ľudia rýchlo odpustia korupciu, zlodejiny, podrazy a dokonca aj vraždu, jediné, čo ich zaujíma je meno a postavenie. Ak máte to, môžete všetko a dokážete zničiť prakticky kohokoľvek. Okrem toho nesie aj krásny odkaz, že aj žena môže byť úspešná a šikovná, a talent človek nezíska podvodom - s tým sa musíte narodiť.

Obálka knihy je krásna a aj keď niektorí hovoria, že je nevýrazná, podľa mňa výborne vystihuje podstatu knihy - nevinné dievča na pozadí noblesy a zlatých ozdôb, pretože aj tieto opisy sa v knihe často vyskytujú. Knihu  naozaj odporúčam tým, ktorí majú radi príbehy postavené na skutočných historických udalostiach, ale na svoje si prídu aj nadšenci drámy, mierneho trileru, detektívky a romantiky.

Originálny názov: A Splendid Ruin

Názov: Zrodená z trosiek a popola

Autor: Megan Chance

Počet strán:360

Rok vydania: 2021

Väzba: pevná väzba

Vydavateľstvo: Grada

ISBN: 9788080902353


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU GRADA


Kliknutím na obrázok si môžete zakúpiť knihu:

Nepredpokladala som, že sa kvôli mne rozhýbe samotná Zem. Ale keď sa to stalo, bola som pripravená.