Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Zlodej tulipánu

31.05.2023

Viete si predstaviť, že vás príbeh zaujme až tak, že ho chcete vidieť v seriálovej podobe?

Presne toto sa mi stalo pri čítaní tejto knihy. Pred očami mi úplne bežali obrazy všetkého, čo sa práve dialo, hercov som videla v situáciách, ktoré by nútili diváka zadržať dych a presne viem, kde by ktorá časť končila tak, aby sme v jej závere videli parádny cliff hanger. Tak výborne je napísaný tento príbeh, pretože všetko toto sa s vami deje počas čítanie tohto príbehu - dych berúce zvraty, šialené konce kapitol a výborný dej.

Ak som mala v prvej časti nejaké teórie, všetky mi v tomto pokračovaní padli a vznikli nové. Príbeh sa zamotal ešte viac, a mám chuť dať podnet na vládu, pretože ukončiť príbeh TAKTO a nemať k dispozícii pokračovanie by malo byť trestné. Málokedy sa stane, že ma autor príbehu dokáže namotať tak, že sa neviem dočkať pokračovania, ale pri tomto príbehu potrebujem poznať odpovede ihneď. Pritom vôbec to nie o tom, že by bol dej podaný zle, nelogický alebo nedomyslený, a preto vo mne ostávajú nezodpovedané otázky, na ktoré mi v deji chýbajú odpovede. Práve naopak, cítim z neho toľko logickosti, prepojení a záhad, že vo mne prevláda extrémna zvedavosť, ako z toho autorka napokon vykľučkuje. Z príbehu až kričí, ako to má totiž premyslené a všetko nám odhaľuje krok za krokom a akosi tuším, že nás ešte čaká veľmi veľa prekvapení.  

Nabiehame presne tam, kde sme skončili s prvou časťou. Keďže tú som prečítala nedávno, bolo to pre mňa jednoduchšie, no viem si predstaviť, že ak niekto čítal prvú časť dávnejšie, mohol mať problémy hneď nabehnúť do deja. Autorka sa s tým však nekašle a hneď sa tak ocitáme v kolotoči dohôd, túžby po pomste a nevypovedaných otázok, čo sa to udialo. Dej od začiatku navodzuje dynamiku, ktorá nás bude sprevádzať celým príbehom. 

Udialo sa tu toho naozaj veľmi veľa, od vyčíňania sériového vraha až po oživenie nočných môr, a to doslova. Violet bude neraz postavená pred rozhodnutia, či zachráni samú seba, svojich priateľov, svoju lásku, svoj plán pomsty alebo bude mať na rukách krv veľa osôb. Okrem pokračovania v jej pláne, v ktorom začína strácať pôdu pod nohami musí viesť boj aj v láske. S Brooksom ju spája oveľa väčšie puto, ako si zo začiatku myslela a ich vzťah sa naplno rozvinie, aj keď Violet vie, že vstupuje na mínové pole. 

Ja som si vám však v tejto časti fakt obľúbila aj Logana, mne je toho chalana úprimne naozaj ľúto a vôbec netuším, komu z dvojice Logan vs. Brooks fandím viac. Všetko, čo som si o ňom myslela v predošlej časti sa otočilo, pretože sa ukázalo, že láske neutečie ani ten najväčší lámač sŕdc. Jeho arogantné správanie a utápanie žiaľu v alkohole a drogách má veľké základy v minulosti, ktoré sa až nebezpečne prelínajú so životom Violet. Naozaj sa mi veľmi páči, ako autorka dokázala dodať hĺbku aj jeho charakteru a náš ľúbostný trojuholník zamotať ešte viac. 

Ďalšia postava, ktorá mi prirástla k srdcu je Joy. To je moja nová bad ass hrdinka. Tak ako mi v minulej časti jej pasivita a až taká umelá arogancia a drzosť liezli na nervy, tak som ju v tejto časti úplne milovala. Vedľajšie postavy mi v tomto príbehu prišli dokonca miestami výraznejšie, ako Violet. Tá síce bojovala so svojimi démonmi, ale miestami sa jej vnútorné myšlienky už točili okolo toho istého.

Koho však v píbehu nemôžem vystáť je Adaline. Arogantná, pomstychtivá a egocentrická mrcha, ktorá mi úplne pripomína včeliu kráľovnú z nejakého babského spolku. Aj keď by som sa s ňou snažila akokoľvek sympatizovať, zaslúžila si všetko, čo sa jej stalo a v závere naplno odhalila svoj charakter. Veľmi som zvedavá, ako sa s jej postavou nakoniec autorka vyhrá.

Výborne sa zamotal dej, a aj keď v strede knihy som začínala nadobúdať pocit, že je toho už priveľa a stáva sa z toho viac sci-fi, čo ma trošku aj brzdilo v čítaní, ku koncu som knihu už nevedela pustiť z ruky. Práve touto sci-fi odbočkou sa do deja viac dostáva Joy, ktorá tak získala motív, aby sa mohla zapojiť do plánu pomsty Violet. Otvorilo sa však ďalších milión možností. Trošku ma prekvapilo, akú v podstate malú úlohu zastával Zafírový princ, pri ktorom sa najmä v úvode knihy zdalo, že bude miešať všetky karty a točiť sa v deji. Jeho úloha síce bola významná, ale som zvedavá, či nám skrz neho autorka odhalí ešte viac. Bola by ho škoda.

V závere nám autorka ponúkla pohľady na príbeh aj očami Logana a Brooksa, čo mu dodalo také grády, že kľudne by som v ich hlavách prijala aj viac kapitol. Najmä v tej Loganovej, pretože ako sa ukázalo, má v tej hlave oveľa viac, ako len sfetované vákuum. Oproti prvej časti sme tu nemali prelínanie sa z minulosťou, no dialo sa toho toľko, že mi to ani nechýbalo. Do deja však vstúpili nové záhadné postavy, ktoré určite zamávajú s dejom v poslednej časti.

Romantika, Erotika, Rozhodnutia, Drámy, Akcie, Vraždy, Násilie, Otázky, Sekta, Emócie - všetko to malo! Autorke sa naozaj podarilo vytvoriť výnimočné dielo, ktoré má niečo takmer z každého žánru, no v konečnom dôsledku sa to nebije, ale krásne to spolu ladí. Stupňovanie napätia je v príbehu úplne prirodzené a vy počas čítania cítite elektrizovať vaše okolie, pretože prežívate všetko, čo sa deje v príbehu. Keď v knihe praskne v opustenom lese vetvička, strhnete sa aj vy, keď má Violet pod krkom priloženú mačetu, ťažko sa dýcha aj vám. Atmosféra naozaj dokonalá.

Knihu a celú sériu určite odporúčam, knihe dávam 4,5⭐️/5 najmä kvôli už spomínanej malej brzde v príbehu. Aj keď sa totiž nakoniec ukázalo, že aj táto časť je pre dej veľmi významná, nezaujala ma až tak, ako dianie okolo Violet zo strany Čiernej ruže a nášho tajného Zlodeja tulipánov.

V závere taký malý, nenásilný odkaz autorke: "Prosím, nezabíjať v ďalšej časti Logana, Joy alebo Brooksa, lebo inak povolám mačeťáka! Adaline kľudne obetujem." :D

Inak, zasmiala by som sa keby Alfred a Ida boli starí tajní milenci, neviem prečo, ale tí dvaja by sa mi k sebe úplne hodili :D


KNIHU ODPORÚČAM ČITATEĽOM, KTORÍ MAJÚ RADI DRSNÉ HRDINKY, DARK ROMANCE A KOMPLIKOVANÉ ZÁPLETKY


Obsahové varovanie:

° násilná smrť, drogy, sex

° sekta a obetné rituály

Pozitíva knihy:

+ premyslenosť deja

+ výborný štýl autorky a správne využívanie cliffhangerov

+ výborne vystihnutá dark atmosféra príbehu

Negatíva knihy:

- otvorenie sci-fi linky

Názov: Zlodej tulipánu

Autor: Majka Danihelová

Počet strán: 456

Rok vydania: 2023

Väzba: pevná väzba

Vydavateľstvo: Venupress

ISBN: 9788099972644


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU VENUPRESS


Kliknutím na obálku knihy si môžete zakúpiť knihu: