Žiarlivec a iné príbehy
Máte radi poviedky?
V knihe Žiarlivec a iné príbehy máme možnosť zažiť Nesba v inej podobe, než v tej, na akú sme boli doteraz zvyknutí. Príbehy s vyšetrovateľom Harrym Holeom sú už legendárne a autor sa práve s nimi dostal do podvedomia čitateľov. No vďaka jeho novinke môžeme vidieť, že Nesbø nie je len majstrom mysterióznych príbeh, no ukázal tiež, že nepotrebuje na to celú knihu, ale tajomno a šokujúci zvrat dokáže vsunúť aj do krátkych pár stránkových príbehov.
Predkladá nám 7 poviedok, všetky z nich majú nosnú tému žiarlivosť, každá je inak dlhá, každá sa odohráva v inom prostredí, v každej sa stretneme s veľmi sofistikovanou vraždou, a namiesto jednej kľúčovej postavy vyšetrovateľa má každý príbeh aj svojho vlastného hrdinu. Napísať naozaj dobrú poviedku je umeniu, pretože autor musí čitateľa zaujať hneď, nemá čas na pomalý štart, no zároveň musí udržať akési tajomno až do samého záveru. Myslím, že Nesbøvi sa to podarilo, a aj keď nie všetky poviedky ma bavili rovnako, nemôžem povedať, že by mi vyslovene nesadli.
Kniha začína poviedkou Londýn, ktorá sa mne osobne páčila najviac. Dať túto poviedku ako prvú bol šikovný ťah, pretože čitateľa hneď zaujme a tým si kniha vybojuje čitateľovu pozornosť. V tejto poviedke sa žena dozvedela o nevere svojho muža s jej kamarátkou, a preto sa rozhodla uzavrieť zmluvu so spoločnosťou, ktorá ju má v tichosti zabiť, tak aby ani ona sama nevedela kedy k tomu príde. Príbeh rozpráva svojmu spolucestujúcemu v lietadle, a aj keď si svoje rozhodnutie počas dlhého letu rozmyslí, s uzavretej zmluvy už nebude také ľahké vycúvať.
Najdlhšia a najviac rozpracovaná je práve poviedka Žiarlivec, podľa ktorej je kniha pomenovaná. V tejto poviedke sa stretávame s odborníkom na ľudskú žiarlivosť, ktorý má zistiť, či motívom ďalšieho činu je žiarlivosť alebo nie. Spoznávame dvoch bratov, dvojičky, z ktorých jeden zmizne na odľahlom gréckom ostrove a dôsledkom žiarlivosti jeden z nich spácha samovraždu. Ale je to skutočne tak?
Tretia poviedka Rad, asi najkratšia zo všetkých, nás naučí, že nie je dobré predbiehať sa v rade, ale trpezlivosť (a slušnosť) skutočne ruže prináša, a v niektorých prípadoch aj zachráni život.
V poviedke Smeti sa stretávame so smetiarom, ktorý má podozrenie, že ho jeho priateľka podvádza so svojím šéfom, no čo je horšie, nepamätá sa, či jej náhodou v zápale hnevu neublížil, pretože má výpadok pamäti a ona mu nezdvíha telefón. No zrazu sa mu ozve, živá a zdravá. Čo sa v skutočnosti dialo, a prečo si nevie na nič spomenúť sa dozviete, ak sa do tejto poviedky poriadne začítate.
Priznanie, opäť jedna z tých kratších poviedok, ktorá je celá postavená na rozprávaní jednej postavy. Už podľa názvu je jasné, že nás čaká šokujúce priznanie a odhalenie, akým spôsobom vlastne zomrela mladá žena, ktorú našli v jej byte mŕtvu.
Odd, poviedka, ktorá mňa osobne bavila asi najmenej, nám predostrie príbeh spisovateľa, ktorý je už vyhoretý a odmieta sa zúčastňovať verejných besied a rozhovorov, a tak sa bez akéhokoľvek vysvetlenia z jednej takejto besedy otočí a v tichosti odíde. Od toho momentu nikto o ňom nevie, márne sa média skúšajú z neho vytiahnuť rozhovor, ale on sa radšej utiahne do úzadia. Autor sa s nami pekne zahral - čo je fakt a čo je vlastne v tomto príbehu fikcia?
Posledná poviedka Náušnica nás sprevádza príbehom mladého taxikára, ktorý v taxíku svojho šéfa nájde náušnicu svojej manželky. Je to však jej náušnica? Skutočne by ho mohla jeho žena podvádzať, alebo ho len premohla žiarlivosť a v skutočnosti tá náušnica patrí niekomu inému?
Všetky tieto poviedky majú spoločnú črtu - Nesbøvi stačila väčšinou vždy posledná veta na to, aby Vám, ako sa vraví, "odpálil dekel". Knihu máte prečítanú rýchlo, ale tým, že je to zbierka poviedok si ju kľudne môžete rozdeliť aj na celý týždeň s tým, že každý deň si prečítate jednu poviedku. Osobne si viem predstaviť tieto poviedky aj sfilmované do krátkych 30 minútových príbehov. Viem, že na ČT moji rodičia pozerali kedysi program zostavený z krátkych poviedok, myslím, že tak ako si táto kniha nájde svojich čitateľov, príbehy by si našli aj svojich divákov. Mňa by to bavilo.