Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Zázrak zo skúmavky

28.01.2022

Opýtal sa Vás niekedy niekto otázku, ktorú ste považovali za vyslovene otravnú? 

Poznáme to všetci . Začína to otázkou: "Kedy si nájdeš frajera/ frajerku?" pokračuje "A kedy sa vezmete?" a končí "A deti neplánujete? Už by sa vám nejaké hodilo, na čo čakáte?". Všetky sú otravné, no tá posledná okrem toho, že je veľmi nevhodná, môže byť veľmi zraňujúca. Najmä, ak dieťa plánujete, nečakáte na nič, snažíte sa, no žiaľ, úspech v podobe dvoch čiarok na tehotenskom teste stále neprichádza. 

Táto téma je veľmi citlivá nie len pre páry, ktoré si touto ťažkou skúškou prechádzajú, ale stále je v spoločnosti považovaná za tabu, pretože ženy, a v dnešnej dobe už aj muži, sa častokrát boja hovoriť o neplodnosti, či problémoch s počatím, stále je to totiž považované za niečo iné, niečo, na čo pozeráme cez prsty a nechceme s tým mať nič spoločné. No táto téma tu je, a čoraz častejšie sa z nej v rámci reprodukcie stáva téma č. 1, ktorej rozhodne treba venovať viac pozornosti.

Táto útla knižka sa venuje práve téme umelého oplodnenia a nesie v sebe neskutočnú silu a skrýva emocionálnu nálož, pri ktorej neudržíte slzy. Už názov a titulná obálka napovedajú, čo môžete v knižke nájsť, ale verte mi, okrem nových poznatkov vo vás zobudí predovšetkým empatiu a neskutočný rešpekt pred každým párom, ktorí si niečím podobným prešiel. 

Sabína a Alexandra, dve neznáme ženy, ktoré však spája rovnaká túžba - byť matkou. Aj napriek tomu, že v učebnici biológie to znie všetko úplne jednoducho, spermia sa spojí s vajíčkom a bum, máme bábätko, ide skutočne o dar a obzvlášť v dnešnej dobe to vôbec nie je také jednoduché, ako sa zdá. Obe sa vplyvom okolností rozhodnú podstúpiť proces umelého oplodnenia, aj keď ako sa v knihe uvádza, toto pomenovanie je drsné, oveľa jemnejšie a citlivejšie je asistovaná reprodukcia. No ako sa s hrdinkami príbehu môžeme presvedčiť, aj táto cesta je veľmi náročná, a tiež nie je zárukou pozitívneho konca v podobe "voňavého uzlíčka" v náručí. Niekedy tých bojov a preliatych sĺz je treba oveľa viac. A tak čítame príbeh dvoch žien, ktoré bojujú, plačú, tešia sa z každého malého úspechu, prežívajú bolesť a idú krok za krokom za svojím cieľom, no po ceste zažijú aj nejedno sklamanie

Kniha je písaná naozaj zaujímavo, kedy na striedačku čítame príbehy týchto žien a každý krok prežívame s nimi. Aj keď ich osudy sú približne rovnaké, cesta k úspechu je u oboch rozdielna. Hľadáme odpovede na každú jednu ich otázku, prečo niekomu, kto túži po dieťati sú životom dané takéto prekážky, a niekto iný naopak hľadá cesty, ako sa počatého dieťaťa zbaviť. Z príbehu cítiť, že autorka tejto téme rozumie, nestrieľa situácie len tak z brucha, ale určite je za tým veľa času štúdia. Príbehy sú podľa skutočnej udalosti, o to viac sa vás osudy hrdiniek dotýkajú. Všetko je písané zrozumiteľnou formou, preto aj zložitejšie procedúry sú opísané tak, aby tomu čitateľ rozumel.

Naozaj silný príbeh, ktorý by si mal prečítať úplne každý, a pochopil by, aké silné vedia byť ženy, a čo všetko sú schopné podstúpiť pre to byť matkou, pretože v konečnom dôsledku, opäť je to len o tom, že častokrát bolestivé vyšetrenia a zákroky podstupuje práve žena. 

A možno by konečne zo sveta aj vymizli tie nechcené a nevyžiadané otázky - "Kedy budete mať deti? Už nie si najmladšia"...prestaňte s nimi, pretože nikdy neviete, čím si žena, ktorej sa to pýtate prechádza - ďalším procesom oplodnenia po x-tom predošlom neúspešnom, možno práve prekonala potrat, alebo jej diagnostikovali neplodnosť alebo hocičo iné. Preto, keď vás čo i len napadne táto otázka, kúsnite si do jazyka, alebo si dajte facku, pretože okrem toho, že vás do toho nič, možno práve bolestivo sypete soľ do otvorených rán. 

Po dočítaní vo vás ostane navyše veľký rešpekt pred každou ženou, ktorá vynosila a porodila dieťa, či už prirodzenou cestou, alebo podstúpila proces asistovanej reprodukcie, alebo s hlavou hore bojuje so svojimi skrytými bolesťami. 

Viac takýchto kníh o skutočných osudoch a reálnych témach, prosím.

Názov: Zázrak zo skúmavky

Autor: Laura Krauz

Počet strán: 264

Rok vydania: 2019

Väzba: brožovaná väzba (paperback)

Vydavateľstvo: Lindeni

ISBN: 9788056611975