Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Zázračný domček

24.09.2023

Zázračný domček sa nachádza v krajine Neboj sa a otvára dvere všetkým deťom, ktoré majú obavy. Pretože áno, aj taká malá detská hlavička spracováva veci, zamýšľa sa nad nimi a pomocou veľkej fantázie analyzuje. A bojí sa, plače, niekedy trucuje a inokedy žiarli. 

Každé jedno dieťa je úplne jedinečné, ale zároveň prežíva to isté ako milióny iných detí po celom svete, a prežívajú to aj deti v krajine Neboj sa. Ale tie majú Zázračný domček, ktorý im poskytuje bezpečie, pretože presne takým miestom táto knižka je. 

Vďaka sprevádzaniu rodiča, nádherným ilustráciám a krátkym výstižným básničkám si s dieťaťom prejdete všetky jeho najznámejšie strachy a obavy, ktoré dieťa prežíva, ale dotknete sa aj spoločenských výchovných aspektov, ktoré mu pomôžu krajšie vnímať svet a byť dobrým človekom. Pretože, čo sa dieťaťu odovzdá v jeho rannom veku, to tam už ostane.

Pomocou 12 básničiek pomôžete dieťatku napríklad zaspinkať a ubezpečíte ho, že v skrini sa žiadny bubák nenachádza. Ráno naopak zistí, že vás čaká krásny deň plný spoznávania sveta. Dokonca aj zúbky si umyje a pomocou tejto knižky zistí, že zeleninka a ovocie je lepšia voľba ako cukríky. Čuduj sa svete, aj hovienko odprevadí do nočníka. A keď je na ceste súrodenec, spoločne sa môžete na neho tešiť a už zvládne aj prechod do novej izbičky. Potom príde čas ísť do škôlky, stretne ho aj prvá hádka s kamarátmi. Prečo Martinko nosí okuliare? Nič to, aj to je v poriadku, lebo nikto nie sme rovnakí. Zázračné slovíčka? Tie už predsa vďaka básničke ovláda a potom je tu ešte veľký strach! Čo sa to so mnou deje, nevadí, spolu to prekonáme. 

Presne toto všetko zažije dieťa pri čítaní týchto básni, ktoré sú navyše veľmi ľahko zapamätateľné. Môžete sa tak spolu naučiť básničku pred spaním a každý večer si ju opakovať. Dieťa má tak istotu nielen vašej blízkosti, ale aj toho, že túto časť dňa už pozná a nemusí sa ničoho báť. 

Knižku som si prešla aj s mojim krstniatkom, a síce Ruty je už predškoláčka, knižka sa jej páčila. Spoločne sme si prečítali každú jednu básničku a po jej dočítaní som sa jej pýtala, o čom bola a čo si z básničky vzala. Samozrejme, úplne najviac ju očarili ilustrácie, ktoré do bodky zobrazujú text básni. Knižka je preto naozaj vhodná ako pre najmenšie deti, tak aj pre tie staršie. 

Veľkým pozitívom je to, že všetky básničky idú v knižke usporiadané chronologicky podľa toho, čo v najbližšom období dieťa čaká. Keď teda básničky preskočíte, dokážete dieťa pripraviť a ubezpečiť ho, že čokoľvek ho ešte čaká, zvládne to. 

Knihu si z edukačného hľadiska prebehla aj švagriná, ktorá je učiteľkou v materskej škôlke. Prešla si všetky básne a zhodla sa so mnou v názore, že chronologické usporiadanie je rozložené veľmi dobre a aj básničky sú napísané tak, že je jednoduché s nimi pracovať. Nie sú použité zbytočne náročné slová, ale text je jednoduchý pre pochopenie detskej hlávky a dieťa sa tak dokáže plne sústrediť na samotné posolstvo básničky a nestratí sa v nepochopení významu slova. Za veľké pozitívum obe vnímame aj posledné interaktívne stránky knižky, kde si dieťa môže samé nakresliť či vyfarbiť svoj vlastný bezpečný Zázračný domček, kniha sa tak stane pre dieťa niečím osobným.

O  nádherných ilustráciách som už hovorila, no musím ich naozaj spomenúť opäť, pretože sú výnimočné. Na celej jednej dvojstránke je vytvorený farebne vizuálny svet, ktorý obdivujú nie len deti, ale aj ja som so záujmom pozerala, čo všetko sa na danej dvojstránke nachádza a ako prirodzene ilustrátorka zvládla zosobniť obavy dieťaťa bez toho, aby ho ilustrácie vydesili. 

Naozaj nádherná knižka, ktorú si zaslúži každé jedno dieťa.

Vydanie knihy je viazané na crowdfundingovú kampaň, preto ak chcete svoj výtlačok pre vaše dieťa, či ho chcete darovať inému dieťaťu pod stromček, neváhajte si jeden výtlačok rezervovať a podporte vydanie knihy TU.

Názov: Zázračný domček

Autor: Mária Baláž

Ilustrátorka: Bumpkinova

Počet strán: 32

Rok vydania: 2023

Väzba: pevná väzba

ISBN: 9788097462604


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM AUTORKE MÁRII BALÁŽ


KNIHU ODPORÚČAM RODIČOM, KTORÍ CHCÚ MAŤ PRAVIDELNÉHO POMOCNÍKA PRI EMOČNE NÁROČNÝCH CHVÍĽACH ICH DETÍ


Pozitíva knihy:

+ ľahko zapamätateľné básne

+ nádherné a výstižné ilustrácie

+ chronologické usporiadanie podľa rastu dieťaťa