Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Vražedná terapia

22.04.2021

Neviem to celkom isto, ale myslím si, že každý jeden človek je na niečom závislý a každý už zažil ten pocit naplnenia, keď po niečom veľmi túžil a dostal to - pre niekoho to môže byť nová kniha, pre iného nové oblečenie a žiaľ, niektorí sú závislí na inom.

Každý je totiž závislý v inej miere. Ak svoju závislosť vieme ovládať, môže byť pre nás motiváciou alebo hnacím motorom, no problém nastane, ak naša závislosť začne ovládať nás, vtedy je cesta "uzdravenia" extrémne náročná.

Práve závislostiam sa venuje aj kniha Vražedná terapia. Teda skôr, mohli by sme si myslieť, že sa bude venovať závislostiam. V anglickom originály sa totiž presne takto volá: "Addicted - Závislý". Slovenský preklad nám už prezradil, že pôjde o viac, a že to nebude len taká obyčajná terapia.

Vydavateľstvo Lindeni nám opäť prinieslo výborný psychologický triler, ktorý vás úplne vtiahne do deja - ja som knihu prečítala v priebehu jedného dňa. 

V knihe sa nám prelínajú dve rôzne časové obdobia, pričom každé nám rozpráva o niečom inom - minulosť nám opisuje brutálnu vraždu muža, otca dvoch detí, ktorého nájdu zavraždeného uprostred lesa. Prítomnosti sa kniha venuje oveľa viac, a práve táto časť knihy mňa osobne zaujala a vtiahla najviac, až som bola miestami smutná, že jej autor nedal ešte viac priestoru. No ako sa ukáže, jedno bez druhého by nebolo.

Dr. Starková, uznávaná londýnska psychiatrička vyvinula novú liečebnú metódu, ktorá zaručuje vyliečenie ľudí z ich závislostií a obsesií v pomerne krátkom čase. Spojí sa s ňou jej bývalý pacient, magnát Ivanov, ktorý chce vybudovať kliniku na liečbu závislých, a garantkou by mala byť práve doktorka, ktorá ho v minulosti liečila.  Starková to považuje za výbornú príležitosť a ponuku príjme.

Stretávame sa so 7 závislými, každý je z iného kúta sveta a každý, samozrejme, trpí inou závislosťou. Prichádzajú na kliniku Sunrise, ktorá sa nachádza v krásnom prostredí olivovníkov v Taliansku, no pre dosiahnutie lepších výsledkov je k nej značne obmedzený prístup, je umiestnená na  samote, ohradená vysokými múrmi a pacienti majú prísne zakázané vynášať von akékoľvek udalosti spoza múra.

Pacientom sú predstavené hlavné pravidlá a systém liečby - pri príchode odovzdať akúkoľvek elektroniku, nepodvádzať, absolvovať všetky terapie, čo najmenej liekov, a keďže na klinike nie je kuchár, slúžka, či iný personál okrem Dr. Starkovej a dvoch ošetrovateľov, pacienti sa sami musia starať o záhradu, variť si, sekať drevo, upratovať a plniť povinnosti počas dňa. Ak budú mať toho všetkého dosť a budú chcieť odísť, bude im to kedykoľvek umožnené, môžu si vziať autobusový lístok a odísť do dediny na autobus bez jediného slova, no všetky ich veci ostanú na klinike až do pôvodného naplánovaného ukončenia ich liečby. Budú tak odkázaní iba sami na seba.

Zo začiatku to vyzerá, že všetko ide podľa plánu, čitateľ si vďaka opisom hrdinov a narážkam na ich závislosť, ktoré autor zvládol výborne aj domyslí, akými závislosťami naši pacienti trpia - o niektorých to povie krátky osobný príbeh, iní sa k tomu neskôr priznajú cez metódu Dr. Starkovej a čitateľ sa tak presvedčí, či si ich zaradil správne. Máme tu chronického stávkara, manažéra závislého na kokaíne, nymfomanku, počítačového experta závislého na porne, ženu extrémne posadnutú body buildingom, dievča závislé na mobile, sociálnych sieťach a obdive a posledná pacientka si ubližuje. Myslím, že závislosti ľudí boli na dnešnú dobu zvolené veľmi trefne. No na klinike je aj sabotér, ktorému o liečbu pacientov vôbec nejde a všetko to potvrdí odchod dvoch pacientov počas liečby. Do toho príde aj prívalová  búrka, ktorá však odhalí viac, ako sa plánovalo -  telá dvoch odídených pacientov. A tu dej naberie rýchly spád. 

Všetci pochopia, že medzi nimi je stále prítomný vrah, ktorý chce svoje dielo dokonať, útek je nemožný, pretože dážď znemožnil akýkoľvek únik, elektrina nefunguje a obetí pribúda. Tu sa začal celkom rýchly proces, boj o život zvyšných postáv, domnienky a obvinenia. Záver knihy a rozuzlenie vás zarazí, pretože minulosť a prítomnosť sa nedajú oddeliť a činy z minulosti ovplyvňujú naše činy v prítomnosti. Kto z prítomných skrýva hrozivé tajomstvá, ktoré ovplyvnili aj chod kliniky Sunrise? 

Knihu odporúčam, je písaná naozaj veľmi pútavo a chcete tomu všetkému prísť na koreň. Miestami vás dokonca zvedie mimo stopy, aj keď s pribúdajúcimi obeťami postupne viete prísť na to, kto je za to zodpovedný, no aj napriek tomu neprídete o okamih prekvapenia. Každá jedna postava v príbehu má totiž svoju dôležitú úlohu.

Po prečítaní knihy som si však uvedomila, že mi niečo stále chýba. Rada by som sa dozvedela viac o liečení závislých, ako sa im darilo zdolávať svoj boj, aj charaktery osôb boli veľmi zaujímavé a mali čo ponúknuť. Niektoré som si obľúbila a veľmi som chcela, aby prežili a bolo ťažké sa v tak krátkej dobe rozlúčiť s takým počtom postáv, nebolo veľa času a priestoru na spracovanie všetkých zvratov. Ešte ste nespracovali smrť jednej postavy a zrazu bum, mŕtva je ďalšia. Zaujímali ma ich pohnútky, dôvody, prečo stratili kontrolu nad svojou závislosťou a dostali sa až tam. To bola téma, ktorá je sama o sebe veľmi zaujímavá aj bez toho, aby do nej vpadol psychopatický vrah. Chápem, že kniha mala svoju dynamiku práve vďaka tomu, že neodvracala pozornosť od hlavného deja a nenútila tak čitateľov vypadnúť z napätia a drámy, ale bolo mi ľúto, že to všetko tak rýchlo skončilo. Na klinike Sunrise by som totiž s postavami rada strávila trošku viac času, ako 4 dni terapie. 

Napriek týmto mojim pocitom, ktoré asi prezrádzajú viac o mne, ako o autorovi :D je však kniha výborným čítaním, ktoré zhltnete na posedenie. 


Originálny názov: Addicted

Názov: Vražedná terapia

Autor: Paolo Roversi

Počet strán: 216

Rok vydania: 2021

Väzba: pevná väzba

Vydavateľstvo: Lindeni

ISBN: 9788056621424