Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Vo vlnách

05.03.2022

Tak jednoducho podaná forma príbehu, a tak zdrvujúci, no nádherný odkaz nesie.

Pri čítaní príbehu má človek pocit, že presne vie, prečo sa príbeh volá "Vo vlnách". Ide predsa o príbeh, kde sú surfisti, história surfovania a spoločná vášeň k tomuto športu. No nie... tak ako sa lámu vlny na mori, tak vás pomaly láme aj tento príbeh. Emocionálna nálož, ktorá vás postupne zavalí, je tu podaná jemne, v tichosti, no potom príde rovnako, ako príliv všetkého, čo vám pomaly dávkoval skrz ilustrácie.

Aj Dungo nám formou grafického príbehu priniesol 4 životné príbehy, rozdelené na dve časti, ktoré boli ľahko rozlíšiteľné skrz farebné prevedenie. Jeho osobný príbeh,  príbeh jeho priateľky Kristen, ktorý je  posolstvom radosti zo života, napriek boju s ťažkou chorobou  boli zobrazené v odtieňoch modrej, ako odtieň zobrazenia vody, ktorou sa nesie silný príbeh. Sépiové odtiene, ako tiene pieskovej pláže nás naopak preniesli historicky späť v čase, keď tento šport vznikal a objavili sa v ňom prvé míľniky - v tomto príbehu postupne objavujeme príbeh havajských plážových chlapcov, prvého priekopníka surfingu Duka Kahanamoku a Toma Blakea, neskoršieho inovátora tohto športu.

Aj keď by sa mohlo zdať, že historická časť bola do príbehu vsunutá len ako informačná vsuvka, mala tu svoj osobitý význam - Duke aj Tom sa totiž naplno venovali tomu, čo milovali, cez svoju húževnatosť vytvorili a neskôr zdokonalili surfing, ktorý bol nakoniec spoločnou vášňou hlavných postáv príbehu - Aj Dunga a Kristen. Ak by nevznikol surfing, Kristen a Aj by si možno našli inú vášeň, ale práve vo vlnách sa cítili najslobodnejšie.

Hlavný príbeh už od začiatku predpovedal, že nepôjde o žiadnu cukrovú lásku, ale môžeme očakávať trpký koniec. No autor to na nás nevychrlil hneď, previedol nás všetkými kľúčovými momentami ich vzťahu, od jeho začiatkov, milých chvíľ schovávania sa pred rodičmi, až po oznámenie ťažkej choroby a následný bolestivý koniec. Príbeh však nemal byť výpoveďou o ťažkostiach súvisiacich s rakovinou, ale o radosti z maličkostí a zo samotného života. 

Ani neviem, čo viac povedať k tomuto príbehu, pretože je naozaj ťažké opísať ho do slov, emócie, ktoré sa niesli celým príbehom jednoducho musíte zažiť, nedajú sa preniesť. Je však potrebné príbeh naozaj čítať, precítiť každú jednu ilustráciu, pretože ak príbehom len preletíte, utečie vám veľmi veľa.

Napriek tomu, že je ťažké slovne definovať emócie príbehu, autorovi vždy stačilo pár ilustrácii a trefných viet, a priamo ste vedeli, čo osoby prežívajú. Po tom, ako prišiel koniec a Kristen bolestivo ukončila svoj život prichádza ďalšia vlna. Vlnu bolesti vymenila vlna prijatia a plného odovzdania sa smútku. Ako to napísal autor, vždy keď sa ho niekto spýtal "Ako sa má", jeho odpoveď bola jednoznačná: "Prichádza to vo vlnách".

Myslím, že to viac nepotrebuje komentár, u mňa je to jednoznačných 5⭐️/5.

Originálny názov: In Waves

Názov: Vo vlnách

Autor: Aj Dungo

Počet strán: 376

Rok vydania: 2021

Väzba: brožovaná väzba (paperback)

Vydavateľstvo: Absynt

ISBN: 9788082032683

"Pýtali sa ma, ako sa mám, a ja som mal problém odpovedať. Napokon som našiel správne slová: Prichádza to vo vlnách. Pocit prázdnoty neutícha. Žiaľ nemá rozpoznateľný vzorec. Jednoducho prichádza a zase odchádza..."