Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Víno a čary

31.10.2021

Veríte v povery?

Kniha Víno a čary je plná čarov, kúziel, amuletov, ale aj jedov, rituálov či kliatby, atmosféra je doslova magická a príbeh je naozaj originálny. Hovorí nám totiž o vínnych čarodejniciach a v príbehu sa dokonca objavia aj šarlatánky, pivné čarodejnice, tie ktoré nemajú rozvinuté schopnosti, tie ktoré sa venujú primárne jedom či dokonca džinky. Toto všetko dokázala poňať táto krátka, iba 280 stranová kniha s okúzľujúcou obálkou, ktorá sa k tomuto príbehu naozaj veľmi hodí.

A keď vám ešte poviem, že okrem fantasy prvkov v sebe kniha nesie ešte aj detektívnu linku, romancu, a miestami sa budete ešte aj možno trošku báť, nie je možné si túto knihu nezamilovať. 

Príbeh začína naozaj originálne - rozprávaním ropuchy, ktorá sa však premení na hlavnú hrdinku príbehu - vínnu čarodejnicu Elenu, ktorej sa po dlhých 7 rokoch podarilo prelomiť kliatbu, do ktorej ju dal pravdepodobne uvrhnúť jej bývalý snúbenec Bastien. Rozhodnutá pomstiť sa a odhaliť páchateľa, vyberie sa Elena späť do vinárstva. Château Renard, kde na ňu čaká veľké prekvapenie. Majiteľka vinárstva "grand-mére" sa v ťažkých časoch rozhodla vinicu predať mladému nádejnému vinárovi Jeanovi- Paulovi, ktorého už práca advokáta omrzela. No Jean-Paul je človek racionálny, neverí v žiadne čary a už vôbec nie vo vínne čarodejnice, nekvalitu svojho vína pripisuje len zlému počasiu a chorobe viniča a všetko chce vyriešiť hlavne vedecky - cez sladkosť hrozna, pH, či nové postupy lisovania. Dokáže ho nakoniec Elena presvedčiť o skutočnej hrozbe, ktorá ovládla jeho vinice? Môže Jeana- Paula ohroziť, ak bude poznať skutočný svet okolo seba?

Okrem samotnej zápletky, ktorá sa zameriava na problém vinice máme aj inú dejovú líniu, v ktorej Elena naďalej pátra po pôvodcovi jej prekliatia. Neraz sa dostane do kritickej situácie, kedy aj jej vlastná mágia je v oslabení a musí bojovať s viacerými nepriateľmi, no nakoniec jej pomôžu aj nové priateľstvá. Aby toho nebolo málo, v dedine niekto začne zabíjať zvieratá a nakoniec vyvrcholí rituálnou vraždou osoby, ktorú by Elena v tejto pozícii nerada videla. Všetko so všetkým tak trošku súvisí, no rozuzlenia sú rôzne a práve v tom spočíva originalita príbehu. Keď si myslíte, že už ste v závere, príde ešte prekvapivejšie odhalenie. Samotná detektívna linka, kedy pátrame po tajomnom neznámom, ktorý vraždí domáce zvieratá je spracovaná dobre, aj keď je predvídateľný vinník, neuberá to na zážitku s čítania. Rozuzlenie s pravým vinníkom a dôvodom prekliatia Eleny bolo tak nakoniec miernym prekvapením, a aj keď záver a rozuzlenie bolo na mňa prirýchle, stačilo mi to.

Postavy sú sympatické, dokonca aj vedľajšie, ktoré sa mihnú prevažne v závere. O niektorých by som si dokonca rada prečítala aj niečo viac - napríklad o pekárke, ktorá pečie koláče podľa toho, čo a kto človeka priťahuje.  Najzaujímavejšie na tom je to, že autorka sa úplne minimálne venuje opisu postáv, viacero vecí nechá na vašu predstavivosť a dá vám len mierne náznaky vzhľadu postavy, ktoré väčšinou tvoria najvýraznejšiu črtu - briadka, blond vlasy zviazané do uzla, modré oči. Dokonca to, že hlavný hrdina má okuliare som si domyslela len ku koncu knihy, keď len okrajovo bola táto skutočnosť spomenutá. 

Myslím, že nám tu vznikla nová príjemná fantasy romanca, ktorá v sebe nesie aj iné žánre - detektívka, romanca, rozprávkové prostredie. Kniha sa číta naozaj rýchlo a za deň - dva je po nej. Viem si predstaviť aj pokračovanie tejto knihy, svet vínnych čarodejníc sa dá rozvinúť ešte hlbšie, to je jediné negatívum celého príbehu, že ho bolo proste málo. Svet vínnych čarodejníc je výborný námet a bola by veľká škoda "zabiť ho" iba jedným krátkym príbehom, na to je veľmi originálny. Chcem ďalší príbeh o tom, ako Elena prijala svoj skutočný pôvod, chcem príbeh o jedoch, džinkách, šarlatánkach. Dokonca aj "tieňový svet" má čo čitateľom ponúknuť. Tento vínny svet je skutočne fantasy rozprávkou pre dospelých.

Kniha je výborným čítaním na novembrové počasie, pretože atmosféra zakliatych viníc tomu úplne zodpovedá. Pri čítaní neodoláte otvoreniu vína, minimálne budete príbeh zajedať hroznom. Naozaj príjemné čítanie na dlhé jesenné večery, kedy sa schúlite pod deku, zapálite sviečku, otvoríte víno a necháte sa naplno pohltiť týmto originálnym príbehom. A nebude vám vadiť ani to, že za oknom bude fúkať jesenný vietor a veľmi skoro sa zotmie - verte mi, atmosféru tohto príbehu to len znásobí.

Originálny názov: The Vine Witch

Názov: Víno a čary

Autor: Lueanne G. Smith

Počet strán: 280

Rok vydania: 2021

Väzba: brožovaná väzba (paperback)

Vydavateľstvo:  Grada

ISBN: 9788080902315


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU GRADA


Kliknutím na obrázok si môžete zakúpiť knihu: