Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Vinný od narodenia

30.06.2023

Ďalšia výborná (audio)kniha, ktorú si musíte prečítať, alebo ako to bolo v mojom prípade, vypočuť.

Možno si myslíte, že čítať autobiografie je nuda, prečo by sme už len mali čítať o živote niekoho známeho, keď častokrát máme čo robiť s tým, aby sme žili ten svoj? Ak zastávate tento názor, dovolím si vás požiadať, aby ste to minimálne v tomto prípade zvážili, pretože inak sa môžete obrať o výborný zážitok, no tiež si vďaka tejto knihe začnete vážiť to, čo máte. 

Priznám sa, doteraz som Trevora Noaha nijako významne neregistrovala. Vedela som o ňom len to, že je komik, robí stand up a ešte to, že to skúšal so speváčkou Dua Lipa. Nebyť toho, že mu v roku 2021 vyšla autobiografia, neregistrovala by som ho nijako inak. Ale vďaka Bohu, že sa s nami rozhodol podeliť o svoj komický, no aj smutný a nezávidenia hodný život. Myslím, že komický je práve vďaka neuveriteľnému nadhľadu, ktorý do každej historky vložil a predovšetkým schopnosti vidieť vo všetkom zlom aj kúsok toho vtipného, čo mu pomáhalo prekonať ťažké časy. 

Príbehy, ktoré nám v knihe predstavuje, nejdú chronologicky za sebou, občas začne pri jednom, a aby človek pochopil pointu, musí mu pritom povedať aj nejakú inú historku. Zo začiatku ma to pri počúvaní trošku miatlo, ale veľmi rýchlo si na tento štýl zvyknete a príbeh začnete vnímať nie ako dejové plynulé rozprávanie, ale ako súbor viacerých príbehov, ktoré vlastne tvoria jeden celok

A musím povedať, že všetky boli výborné, každý jeden príbeh som počúvala s veľkým záujmom - či už to boli príbehy s kamarátmi z ulice, o jeho domácich miláčikoch psoch, začiatkoch kariéry, kedy začínal ako miestny DJ, či dokonca aj tie z kostola, či zo školy. Úplne úprimne však poviem, že najviac vo mne zarezonovali dva konkrétne, ktoré boli tak absurdné, že ich doteraz neviem dostať z hlavy, a dokonca som ich musela prerozprávať aj v partii kamošov.

Prvým je príbeh o hovne. Áno, čítate dobre. O Trevorovom hovne, ktoré ako dieťa z núdze (a pohodlnosti) zanechal uprostred izby domu, rovno pod nosom svojej nevidiacej babky. Ale príbeh okolo tohto hovna, eskaloval do takých rozmerov, že som sa za volantom nahlas smiala a pýtala sa, čo to práve počúvam. Už ste totiž počuli niekedy o tom, že niekto robil celý rituál okolo jedného hovna, ku ktorému sa modlila takmer celá dedina, pretože ľudia si mysleli, že ho zoslal akýsi démon? Že nie? Tak si to vypočujte a verte mi, že ho už z hlavy nedostanete rovnako ako ja.

Druhým príbehom je až neuveriteľný sled udalostí pri tanečnom vystúpení Trevorových kamarátov, ktorý doprevádzali jeho DJský set. Na tom by samo o sebe nebolo nič zarážajúce, keby sa jeden z tanečníkov nevolal Hitler a celá partia ho nepovzbudzovala pri tanci známym "Do toho, Hitler!". Nechcem vyznieť ako cynik, to vôbec, ale fakt, že sa to dialo na židovskej škole tomu všetkému dodáva taký ironický nádych, že aj keď sa strašne snažíte nesmiať, nejde to. Neľakajte sa, meno Hitler nemalo žiaden veľký úmysel, a keby o druhej svetovej vojne v Afrike vedeli viac, určite by sa tomuto kroku určite všetci aktéri vyhli.

Trevor však vysvetľoval v knihe, prečo bolo u nich v Afrike bežné, že niekto sa volal Hitler, a veru pri tomto rozprávaní som sa aj ja zamyslela nad tým, ako často dávame my Európania našu históriu pred históriu iných národov. Ako spomínal, Hitlerove činy boli hrozné, ale rovnako hrozné veci sa diali aj za kolonizácie Afriky, či genocídy, ktorá tam prebiehala, no africké štatistiky nie sú ani zďaleka tak presné a dôsledné, ako tie nemecké. Celkovo Noah často upozorňoval na rôzne obmedzenia, ktoré jeho krajinu aj dodnes sprevádzajú a činy, ktoré sa v tomto období diali, no svet im neprikladá takú váhu. 

Fakt, že jeho otec bol biely Švajčiar, a tak aj Noah bol miešanec tomu celému dodáva aj akýsi smutný nádych. Beloch ho totiž odsúdi, pretože nie je biely, černoch ho odsúdi, pretože nie je tak úplne čierny - a aj preto Trevor zvolil veľmi výrečný názov knihy - Vinný od narodenia. Kvôli svojej farebnosti bol totiž od narodenia odsúdený na neustále vyčleňovanie.

Okrem autora však pre mňa veľkou hrdinkou príbehu je predovšetkým jeho mama. Bola v centre takmer každého príbehu a ja som si veľa krát pomyslela, aká úžasná a silná osobnosť to je, a aký zaujímavý by bol aj jej osobný príbeh. Nikdy sa nevzdala, dokonca ani vtedy, keď jej hlavou preletela guľka od jej násilného partnera. Prísna výchova, ktorú aplikovala pri Noahovi môže byť pre nás miestami až zarážajúca, ale práve táto jej materinská prísnosť, ktorú pri Noahovi aplikovala mu bola vždy vysvetlený. Sama, s dieťaťom, navyše farebným bola odsúdená na opovrhnutie, ale to ako sa dokázala postarať nielen o seba, ale aj svoju rodinu bolo fascinujúce. 

Musím tiež vyzdvihnúť čítanie knihy od Michala Domonkoša, ktorého chlapčenský hlas dokázal z knihy spraviť počúvateľný neskutočný zážitok. Naozaj vám môžem knihu odporúčať aj vo forme audioknihy, pretože je narozprávaná výborne.

Kniha Vinný od narodenia právom zbierala všetky ocenenia a pochvaly. Vďaka nej spoznáte nie len kultúru inej krajiny, ale budete pociťovať predovšetkým vďačnosť za všetko, čo máte, pretože niekde vo svete to niektorí ľudia stále nemajú a kvôli politickému systému možno ani mať nebudú. Kniha v pozadí vtipných príbehov skrýva silné posolstvá a odkazy, ktoré si v sebe budete niesť veľmi dlho. Stretnete sa s rasizmom, segregáciou, posudzovaním, chudobou, šikanou, sexizmom, ale aj veľkou nespravodlivosťou. No na druhej strane vás bude sprevádzať silná komunita, charizma autora, odvaha a chuť prežiť v krutom svete. Ja sa určite ku knihe niekedy ešte vrátim, pretože je naozaj obohacujúca. 

5⭐️ /5.

Originálny názov: Born in crime

Názov: Vinný od narodenia

Autor: Trevor Noah

Dĺžka: 9:58 hod

Rok vydania: 2021

Formát: audiokniha

Vydavateľstvo: Publixing

Knižná verzia: Tatran, 2021, 296 str., 9788022211826


KNIHU ODPORÚČAM ČITATEĽOM, KTORÍ MAJÚ RADI AUTOBIOGRAFICKÉ PRÍBEHY A HUMORNÉ SPRACOVANIE NÁROČNÝCH TÝM. 


Obsahové varovanie:

° rasizmus a segregácia

° pokus o vraždu

° sexizmus

Pozitíva knihy:

+ výborné prerozprávanie audioknihy

+ humor autora

+ nová kultúra