Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Vianočné prasiatko

24.12.2021

Krásna detská rozprávka, ktorá pohľadí dušu a srdiečko aj dospelého, prenesie ho späť v čase, do doby, keď jeho najlepší kamarát bola plyšová hračka, ktorá utierala jeho slzičky, cestovala s ním a spolu s ním sa aj bláznila.

Všetci sme takú hračku mali, u mňa to bol zajačik Azurit, toľko krát postískaný, že už mu nedržali drôtiky v uškách a fúziky sa mu vrteli. Či ovečka Brculka, ktorej meno sa mi s nočným strojčekom vyslovovalo ťažko, no obľúbená bola aj medzi kamarátkami v detskom tábore. 

Jack, hrdina príbehu mal tiež jednu takúto svoju hračku, prasiatko Mapiho - skratka pre Malé prasiatko. No v deň Vianoc mu ho nevlastná sestra v hneve vyhodila z auta a Mapi sa stratil. Kúpila mu síce nové, Vianočné prasiatko, presne také isté, ako bol Mapi, ale Jack naďalej smútil za svojim Mapim a toto prasiatko nemal rád. Kopal ho, hádzal ho o zem a skákal po ňom. No v Štedrý deň je noc zázrakov, a oživený Vianko, ako ho Jack neskôr nazval, sa s ním vydal do krajiny Stratených nájsť to, čo urobí Jacka opäť šťastným. No neprezradil mu, že to bude chcieť aj jednu veľkú obetu. Čarovný príbeh o dieťati a jeho láske k obľúbenej hráčke, práve zo sveta hračiek, harabúrd, nepotrebných vecí, kedy po ceste Jack stretne veľa priateľov, ale aj tých, ktorí mu budú chcieť jeho misiu prekaziť. 

Príbeh začína skutočne ako rozprávka, šťastná rodina, štastné dieťa. Ale autorka do knihy vniesla aj realitu, a poukázala na problémy, ktoré môžu dieťa sprevádzať pri rozvode rodičov - často si rodičia myslia, že deti to nevnímajú, ale v knihe bolo veľmi trefne opísané, ako to Jack všetko vnímal - hádky rodičov, tresknutie dverami, plač mami, sťahovanie, nový spolužiaci, a... nový ocko. Všetko to však bolo podané s takou láskou, a tak jemne, že príbeh sa číta naozaj dobre, a keď ho budete čítať s deťmi, určite poskytne aj priestor pre rozhovory.

Jackovi totiž vadí jeho nová nevlastná sestra, ktorá je v puberte, a ktorej rodičia si prešli tým istým ako Jackovi, rozvodom. Navyše matka na ňu mala prehnané gymnastické nároky, čo sa samozrejme prejavilo v pubertálnom správaní a zlobe dievčatka Holly, no aj Jack neskôr zistí, že všetko toto pramení tiež len z jej smútku a nešťastia. 

Jack sa ocitne v čarovnom svete stratených a zabudnutých vecí a zažívate s ním úžasné dobrodružstvo. Rowlingová opäť raz potvrdila, že jej fantázia nemá hranice a dokázala z tohto sveta vytvoriť niečo famózne. Nebála sa poukázať ani na zlo okolo detí - v knihe bolo zobrazené v podobe Stratožrúta, ktorý požieral hračky, o ktoré nikto nemal záujem a nikto si ich nevážil - krásne synonymum, čo sa môže stať, keď necháme niekoho "otupieť". No tiež, v podobe malého zajka (ja som si predstavovala môjho Azurita) deťom dala nádej, že aj ten, kto sa zdá úplne stratený a hodný odvrhnutia má možnosť zažiariť a nechať sa vyniesť na svetlo.

Celú dobu sa usmievate, žijete svoj detský príbeh, a samozrejme, dostane vás aj krásna myšlienka príbehu. A ak sa rozhodnete túto rozprávku prečítať svojim deťom, tie sa naučia vďaka tomu vážiť si všetky svoje hračky bez rozdielu, no zistia aj to, že zlozvykom, prehnaným ambíciám, či krutej moci sa treba vyhýbať. A nakoniec si všetci zapamätajú, že najdôležitejšia je však vždy nádej. Pretože nič nemôže byť navždy stratené, kým nezmizne všetka nádej. 

Krásny nielen Vianočný príbeh doplnený o nádherné ilustrácie vám určite vyčaria úsmev na tvári, no možno ku koncu príbehu vybehne aj ľútostivá slzička. Navyše Rowlingovej štýl je naozaj veľmi čitateľný, veľakrát som si uvedomila, že v tejto knihe je naozaj podobný Potterovi. Jasné vety, skryté myšlienky a posolstvá, a tiež úžasné opisy. Celý príbeh vám priamo uteká pred očami. Ja mám chuť si túto rozprávku čítať každé Vianoce, tak som si asi založila novú tradíciu, príbeh máte prečítaný za pár hodín. Už teraz sa teším, kedy budú opäť Vianoce.

Originálny názov: The Christmas Pig

Názov: Vianočné prasiatko

Autor: J. K. Rowling

Počet strán: 312

Rok vydania: 2021

Väzba: pevná väzba

Vydavateľstvo: IKAR - Stonožka

ISBN: 9788055180229