Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Útek do Ríma

12.05.2023

Táto kniha si ma našla presne v čase, keď som už potrebovala dobiť baterky a nabrať nový dych.

Že je plná klišé o milom dievčati a nevrlom chalanovi, alebo o slávnej celebrite a obyčajnom pekárovi, či dokonca používa tróp "haters to lovers"? A čo! Vôbec mi to nevadí, pretože v tejto knihe si to všetko sadlo výborne, asi ako vysmážaný syr s tatárskou - proste dokonale. Ladilo to spolu, malo to iskru a šmrnc, ale zároveň ste celú dobu vnímali, že nečítate typický erotický román, takéto scény tu nehľadajte. 

Amelia, pre svet známa ako Rae, prežíva veľký pocit vyhorenia na vrchole svojej speváckej kariéry. Pred blížiacim sa svetovým turné, z ktorého by sa mala tešiť má však obavy - nechce sa jej, má z neho úzkosť a nedôveruje si. Spontánne sa rozhodne nasledovať svoj vzor, Audrey Hepburn, a ujsť pred svojimi povinnosťami, ale keďže Rím v Taliansku je ďaleko, postačí si aj s vidieckym mestečkom Rím neďaleko Kentucky. Hneď v jeho úvode však zlyhá, pokazí sa jej auto a ostane zaparkovaná doslova na trávniku miestneho frfloša. 

Tým je Noah, sympatický, charizmatický, ale nevrlý miestny pekár, Celé mestečko sa zaujíma nie len o jeho vychýrené koláče, ale predovšetkým o jeho súkromný život. Po nešťastnej láske, keď sa vrátil späť domov sa rozhodol skončiť so všetkými vzťahmi a ženami. No zaparkovanie svetovej celebrity na jeho trávniku jeho plánom rozhodne nepomáha. Nie len, že sa o neha všetci obyvatelia začínajú zaujímať ešte viac, ale každým dňom je pre neho ťažšie a ťažšie odolávať prítomnosti Amelie.

Výborný, ľahký príbeh, ktorého koniec síce viete už pri pravej strane, ale aj tak čítate ďalej, pretože tento príbeh je proste rozkošný, ako plyšový macko. Jemný, útulný a nedá sa nemať ho rád. Niekomu môže práve tá predvídateľnosť vadiť, ale mňa to naopak upokojovalo, lebo som mala istotu, že obaja hrdinovia, ktorých som si zamilovala nájdu svoj šťastný koniec. Hlavné postavy sa vo svojich myšlienkach ani nebránia priznať, že jeden k druhému niečo cítia a páčilo sa mi, že to neprišlo hneď na prvú. Všetko to išlo tak pekne postupne od príťažlivosti až po veľké sympatie a utvrdenie v tom, že áno, toto chcem, no žiaľ, okolnosti zabezpečili, že to nemôžem mať.

Ameliu brzdila jej práca, ktorá je po celom svete a sľub Noahovi, že sa do neho nezamiluje, jeho brzdili vlastné pravidlá, že vzťahu na diaľku nedôveruje. Napriek tomu nakoniec odhodili masky a priznali si, že ich to k sebe ťahá, no nie len z tej fyzickej stránky. Ameliu fascinoval Noahov svet, v ktorom vzdával úctu ku všetkému starému a odolával modernému pokroku. To bolo presne to, čo potrebovala. Noaha naopak fascinovala Ameliina skromnosť, pretože vôbec nepobrala hviezdne maniere.

O chémiu medzi postavami sa autorka postarala najmä trefnými, vtipnými a uštipačnými dialógmi. Aj keď Noah bol navonok nevrlý a Ameliu "akože" nemohol vystáť, vďaka striedaniu pohľadov oboch postáv sme vedeli, že ona je jeho slabinou, nedokáže ju nemať rád, aj keď veľmi chcel. Naopak ona bola ochotná pre tohto muža zanechať všetko a stráviť zvyšok života pri palacinkách, aj keď zo začiatku plne rešpektovala jeho pravidlá.

Celkovo postavy boli v tejto knihe výborné a pri pozornom čítaní budeme od začiatku vedieť, kto v tejto hre nehrá fér a mieša kartami, ako mu to vyhovuje. Zato obyvatelia Ríma sú úžasní, veľmi sa mi páčilo aká súdržná energia išla z celého príbehu. Aj napriek tomu, že Noahovi to vadilo, a áno, uznávam, že niektoré momenty by vadili aj mne, celá tá miestna interakcia ma veľmi bavila. To, ako všetci obyvatelia síce rýpali do oboch hrdinov a podpichovali ich, no aj tak sa v konečnom dôsledku zomkli, aby ich ochránili pred vonkajším svetom bolo naozaj milé. A Noahove sestry boli úžasné, najviac som si obľúbila Annabell a vôbec by som sa neurazila, keby nám autorka priniesla aj jej príbeh, napríklad s najlepším kamarátom Noaha - Jamesom.

Autorka sa však dotkla aj témy vytýčenia si svojich požiadaviek, súkromia a svojich vlastných rozhodnutí - to práve príkladom Rae, ktorú využívali najbližší ľudia a skresľovali jej predstavu o druhých, ktorých milovala. Skrz Noaha sme zase vnímali, že sklamanie nás nepredurčuje k tomu ostať zanevreným celý zvyšok života a myslieť občas na svoje šťastie je viac ako nutné.

Výborný štýl písania, krásna obálka (aj keď pôvodná je tiež krásna), atmosféra príbehu - všetko toto si ma získalo. A inšpirácia vo filme Prázdniny v Ríme s Audrey Hepburn tomu všetkému dodáva nádych tej pravej romantiky, vznešenosti a zároveň správnej šialenosti. Vôbec by mi nevadilo prečítať si tento príbeh ešte raz. Ak chcete teda naozaj tú pravú príjemnú romantiku, určite po tejto knihe siahnite.

5⭐️ /5. 


KNIHU ODPORÚČAM ČITATEĽOM, KTORÍ MAJÚ RADI ROMANTICKÉ, PRÍBEHY BEZ EROTICKÝCH SCÉN A ĽAHKÉ TÉMY


Obsahové varovanie:

° zneužitie dôvera

° vnútorná trauma po smrti rodičov

Pozitíva knihy:

+ oddychovka

+ ľahký štýl

+ vtipné dialógy

Negatíva knihy:

- predvídateľnosť deja

Originálny názov: When in Rome

Názov: Útek do Ríma 

Autor: Sarah Adams

Počet strán: 320

Rok vydania: 2023

Väzba:  pevná väzba 

Vydavateľstvo: Fortuna Libri

ISBN: 9788057303404


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU FORTUNA LIBRI


Kliknutím na obálku knihy si môžete zakúpiť knihu: