Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Ty krásna, temná Vanessa

19.01.2023

Veľmi ťažko sa mi hľadajú slová, ako uviesť túto knihu. Jej téma je presne taká, ako opisuje názov knihy, temná. No nečakajte temnú  fantasy, ani dramatický triler. Je to príbeh dievčaťa, ktorému sa diali až príliš reálne, no temné veci. 

Píše sa rok 2000 a 15-ročná Vanessa nastupuje na strednú školu v Browicku, kde získala štipendium. Bola to čudáčka, čo si budeme hovoriť. Nemala žiadnych kamarátov, rodičia jej nerozumeli, cítila sa iná, akoby nepatrila do svojho života. Túto jej inakosť si všimne aj jej 42- ročný učiteľ, Jacob Strane, ktorý ňou začne pomaly, opatrne a spočiatku neisto manipulovať, no akonáhle mu Vanessa sadne na jeho lep, jeho manipulátorstvo a moc nad Vanessou naberú plný rozmer. V tom okamihu sa zmení na pasívne agresívneho predátora, ktorý presne vie, ako manipulovať s mysľou svojej obete, ako ju presvedčiť, že je to jej vôľa a vlastne on sadol na lep jej, nie ona jemu. On ju nezneužíva, veď to robia dvaja ľudia, keď sa ľúbia. A ona je zodpovedná, že sa do nej "zaľúbil", veď predsa jej sa to všetko páči, veď aj ona miluje jeho... 

Píše sa rok 2017, Jacob Strane čelí obvineniu od iného dievčaťa, a postupne sa k nej pripájajú ďalšie, no Vanessa, ktorej celý život je poznačený týmto zvráteným vzťahom z mladosti stále odmieta priznať fakt, že sa stala obeťou pedofilného, deviantného predátora. Veď to je jej prvá láska...

Ťažko sa čítajú pasáže, kde mladé dievča opisuje, ako si na ňu líha spotený, udychčaný chlap, ktorý je takmer 3x starší ako ona, a ona si naplno neuvedomuje, čo sa práve deje. Najviac mi utkvel v pamäti moment, keď vždy opisovala stav, ked bola natoľko vydesená, že jej myseľ a duša opustili telo a neprítomne pretrpela všetko, čo s ňou robil Strane. No ona verila, že je to tak správne. Verila, že je to láska, a slzy, ktoré jej nepatrne tiekli po lícach nič neznamenajú. On ju nezneužíval, len sa zamilovala do nesprávnej osoby. 

Ťažko sa čítajú riadky, kde presviedčala samú seba, že bola jeho jediná, že prežívajú nepochopenú lásku, no Strane si v pozadí jej pomýlených citov budoval únikové východy. Písal listy, kde upozorňoval, ako ho ona zvádza, aby bol krytý. Sťažoval sa na jej neprístupné správanie, no v ten istý deň je neváhal večer čakať za školou a odviesť si ju domov, aby sa s ňou pohral. Presviedčal ju, že sa do nej nešťastne zamiloval a on je obeťou jej trikov podľahnúť. 

Ťažko sa číta aj to, ako si Vanessino telo užívalo to, čo s ňou Strane robil, ako sama veľakrát žiadala o jeho dotyky, pretože telesná túžba nad ňou zvíťazila. Čo je horšie, vedel to aj Strane a zneužíval to proti nej, presviedčal ju, že tak je to správne, že je nenásytná, neukojená mladá žena, ktorá túži po jeho dotykoch, no Vanessa v hĺbke svojej duše vedela, že to nechce, no telo ju zrádzalo

A čo sa čítalo nahoršie? Že ani 32-ročná Vanessa sa nevedela vymaniť spod jeho vplyvu, mala totálne zničený sociálny život, kedy sa nevedela poriadne začleniť a bola z nej chodiaca troska. Žiadne priateľstvá, vzťahy, ktoré jej nevydržali, utápanie sa v marihuane a neustála závislosť od Stranea. V podvedomí ho hľadala v každom mužovi, nechcela si pripustiť, že bola obeťou, jej myseľ jej totálne zablokovala akúkoľvek negatívnu skúsenosť, pretože tomu nemohla uveriť. Ak by tomu totiž uverila, ak by pripustila, že bola obeťou zneužívania, nezvládla by to. 

Autorka opísala Vanessin stav mysle výborne, až som mala miestami pocit, že tie pocity až piveľmi dobre pozná, akoby opisovala svoju skúsenosť. Pri niektorých pasážach cítite neuveriteľný rozpor, kedy vám je fyzicky zle z toho, čo čítate, no zároveň vám oči hltajú slovo za slovom, pretože túžite, aby bol už koniec. S Vanessou nedokážete absolútne súhlasiť v ničom, všetko, čo robí odporuje akejkoľvek logike, no zároveň k nej cítite nekonečnú ľútosť a lásku, pretože to je tá jediná vec, po ktorej skutočne túžila, no hľadala ju v úplne nesprávnej osobe.

Čo ma rozčuľovalo bol postoj Vanessinho okolia, predovšetkým školy a jej matky. Škola nemala vôbec žiadny záujem danú situáciu riešiť, práveže prijali fakt, že Vanessa vzala "v mene" lásky vinu na seba. Namiesto poskytnutia psychologickej pomoci vystavili Vanessu neuveriteľnej a ponižujúcej situácii.  A jej matka? Aj keď vedela, čo sa stalo, namiesto poskytnutia pomoc, objatia a podpory sa rozhodla ignorovať to. Dala síce Vanesse ultimátum, kontrolovala ju, ale opäť raz to bola Vanessa, ktorá bola kontrolovaná, a nie predátor, ktorý ju zmanipuloval a veľmi poľahky sa jej zbavil v momente, keď sa jeho chorý vzťah s ňou prevalil.

Kniha je veľmi kontroverzná, opisuje explicitne sexuálne scény a veci, ktoré sa nám zdajú, ako zo zlého sna, no poukazuje na fakt, že takéto veci sa v skutočnosti dejú, a treba o nich hovoriť. Treba, aby mladé dievčatá vedeli, že byť platonicky zamilovaná do svojho profesora je v poriadku, no nie je v poriadku, keď sa ma ten profesor začne dotýkať, vábiť ma, dávať mi čítať silné erotické knihy, kde sa podobný typ vzťahu romantizuje, a už vôbec nie je v poriadku, keď ma začne sexuálne zneužívať.

Kapitoly sú síce dlhšie, no vždy opisujú dôležitú udalosť z daného obdobia. Stredajú sa kapitoly, kde čítame o mladšej verzii Vanessy, kedy nám priamo opisuje všetko, čo sa dialo, kým bola študentka, a kapitoly, kde vidíme jej aktuálny dospelý život, v ktorom sa stále nevie plnohodnotne začleniť, a v ktorom je svojím spôsobom stále závislá na Straneovi. V tejto časti jej života ma neskutočne hnevalo, ako odmietala prijať akúkoľvek pomoc a realitu. No autorka nám ukázala, ako hlboko dokáže podobný predátor zmanipulovať svoju obeť.

Sú ľudia, ktorí vekový rozdiel medzi mužom a ženou neriešia, láske vraj na veku nezáleží, a práve to používajú podobný predátori, ako ospravedlnenie svojich činov. Podotýkam však, že je veľmi veľký rozdiel v tom, ak má vzťah 15 ročné dievča so 42 ročným mužom, a keď má vzťah 30 ročná žena so 47 ročným mužom. Vekový rozdiel je identický, no myslenie všetkých zúčastnených je odlišné. Minimálne žena vie na rozdiel od dievčaťa racionálnejšie uvažovať a zvažovať svoje kroky. Nie len zákon je to, čo robí hlavný rozdiel medzi týmito vzťahmi, aj úsudok je v tomto prípade úplne iný.

Prosím, rozprávajte sa so svojimi deťmi o tom, kde je hranica zdravého vzťahu, pretože autorka nám vďaka jednej knihe ukázala trpkú, temnú sondu dušou mladého dievčaťa, ktoré podobným zážitkom ostalo poznačené na celý život. A nie, nepomohlo jej ani to, keď presviedčala samú seba, že ide o lásku.

5⭐️ /5, aj keď je to veľmi bolestivých 5⭐️.

Originálny názov: My Dark Vanessa

Názov: Ty krásna, temná Vanessa

Autor: Kate Elizabeth Russel

Počet strán: 424

Rok vydania: 2020

Väzba: pevná väzba 

Vydavateľstvo: Lindeni

ISBN: 9788056616741KNIHU ODPORÚČAM ČITATEĽOM, KTORÍ MAJÚ RADI ŤAŽŠIE TÉMY A PSYCHOLOGICKÉ SONDY DO MYSLE OBETE. URČITE NEOPORÚČAM ĽUĎOM, KTORÍ PODOBNÉ TÉMY NEZNÁŠAJÚ ĽAHKO.


Obsahové varovanie:

° manipulátorstvo, psychologické vydieranie

° nezdravý vzťah 15 ročnej a 42 ročného

° deviácia, znásilnenie v stave, keď si obeť neuvedomuje, že je znásilnená

° explicitné sexuálne scény

Pozitíva knihy:

+ otvorenie dôležitej témy

+ výborne zvládnutá psychologická časť obete

+ aktuálnosť

+ reálnosť príbehu bez zbytočného "romantizovania" a zľahčovania

Negatíva knihy:

- chýbalo mi viac pasáži z terapií a postupného vysporiadania sa so situáciou 

- miestami dlhé kapitoly


"Naozaj potrebujem, aby to bol príbeh lásky. Viete? Naozaj to veľmi, veľmi potrebujem. Lebo ak to nie je príbeh lásky, tak potom čo to je? Je to môj život, toto je celý môj život."