Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Tři životy

24.11.2023

Ak je historická kniha napísala kvalitne, človek sa z nej môže veľmi veľa naučiť. Presne toto je prípad aj knihy Tři životy, v ktorej nám autorka priblížila nie len obdobie druhej svetovej vojny, špionáže počas nej, ale predovšetkým aj začiatok jedného módneho impéria, ktoré dnes patrí medzi luxusné značky - začiatky Christiana Diora.

Alix St. Pierre vyrastala ako sirota v časoch rozmachu Hollywoodu. Keď však v roku 1943 svet sužuje už roky vojna, Alix vďaka svojej šikovnosti a dôvtipu dostane ponuku od americkej vlády pridať sa na stranu špionáže vo Švajčiarsku. Túto ponuku neodmietne a dostane sa tak do centra vojenskej statégie, kde neviete kto je s vami a kto proti vám. Vo svojej pozícii vydrží, no po vojne chce na všetky hrôzy, ktorých bola svedkom zabudnúť. Rozhodne sa skúsiť šťastie ako vedúca reklamnej kampane pre nového módneho návrhára Christiana Diora, kde má na starosti prípravu jeho módnych prehliadok. Spolupracuje s módnymi novinármi, s modelkami a má pocit, že konečne zabúda na jej predošlý život. Všetko sa však zmení v okamihu, keď jej cestu pretne osoba, o ktorej si myslela, že ju už neuvidí a bude sa plne zodpovedať za svoje zočiny. Jej minulosť sa tak opäť hlási o slovo. 

Kniha zachytáva tri rôzne životné role jednej ženy, ktoré sú úplne odlišné, ale zároveň sa nedajú od seba oddeliť - sirota, špiónka a manažérka. Príbeh Alix je rozdelený do dvoch historických období, ktoré ale nemôžu byť viac odlišné.

Zatiaľ čo v jednom máme možnosť vidieť ju ako špiónku počas druhej svetovej vojny, v tom druhom je z nej niečo ako PR manažérka Christiana Diora. Áno, toho reálneho Diora, ktorý chcel po vojne priniesť ženám nový pohľad na módu, ktorá bola dovtedy skrz ňu veľmi obmedzená. Historické linky boli navyše v silnom kontraste aj čo sa týka "krásy". Dej odohrávajúci sa počas druhej svetovej vojny je často prezentovaný bez príkras, autorka sa nebojí ukázať aj drsnú tvár vojny, špionáže a hlavne sexistické správanie voči ženám počas vojny. Ako špiónka pomáhala talianskym partizánom a spolupracovala s nemeckým špiónom, no práve on bol častým dôvodom pochybností Alix.

Prostredníctvom hlavnej hrdinky, Alix, sme mali možnosť vidieť aj za oponu špionáže, kedy sú špióni postavení pred rôzne morálne dilemy, pretože rozhodujú aj o ľuďoch, ktorí často kvôli ich rozhodnutiu prídu o život. Ak by však informácie neposunuli ďalej, následky by mohli byť oveľa horšie. 

Počas čítania som často uvažovala, ako by som sa v určitých chvíľach správala ja, či by som to psychicky zvládla. Hlavná hrdinka žila dvojitý život, nevedela komu veriť a kto je jej spojenec, často bola odkázaná na vlastné rozhodnutia. 

V druhej dejovej linke, kde sme sa stretávali so svetom módy síce tiež musela hrdinka bojovať o svoje miesto, ale autorka skvele zvládla opísať svet módy a hlavne modely Christiana Diora. Táto kniha by kľudne mohla slúžiť aj ako opis jeho začiatkov. Jeho prvotné modely boli opísané tak náruživo, že aj keby som si ich následne negooglila, úplne mi stačil ich opis. Diorov cit a jeho odkaz zahrnula skutočne obdivuhodne. Aj celková jeho osobnosť bola pretvorená do takej podoby, že máte pocit akoby ste sa s ním zhovárali priamo vy.

K samotnej hrdinke Alix musím povedať, že to bola jedna komplexná postava, pri ktorej sme poznali jej minulosť, prítomnosť a v podstate všetky jej myšlienkové pochody. To ako bojovala so cťou so sexizmom, ktorý zažívala a ako si vždy vedela udržať gráciu je obdivuhodné. Autorka z nej skutočne urobila silnú ženu, ktorá keby skutočne existovala určite by sa o nej hovorilo v súvislosti s dejinami. Vždy sa spoliehala sama na seba, čo určite pramení z jej sirotského obdobia, ale aj keď sa dostala nejako do úzkych, vždy vedela, čo povedať. Inteligenciou často predčila viacerých mužov z jej okolia.

V príbehu je aj romantika, ktorá sa prelína a je postupne spájaná všetkými časťami a musím povedať, že tiež má síce predvídateľný, ale za to plynulý priebeh. Nebola však tým, čo ma v príbehu zaujalo najviac. Osobne sa mi do príbehu začítavalo zo začiatku ťažšie, minimálne začiatok mi prišiel veľmi ťažkopádny a nevedela som sa zaradiť. Bola som zmätená z postáv a z toho, kto je vlastne na koho strane, ale ako autorka prechádzala príbehom, bol extrémne čitateľný a hltala som všetko.

Najväčší hold však dávam autorke, research, ktorý spravila a kníh, ktoré si naštudovala, aby jej príbeh čo najviac odzrkadľoval realitu je famózny. Komplexné zhrnutie všetkej literatúry, presné označenia, čo z akého zdroja použila, kde v príbehu čo pozmenila je skutočne obdivuhodný. Ani som netušila, že o Diorovi je toľko publikácii. Aj keď ide o historickú fikciu a žiadna Alix neexistovala, vďaka jej príbehu a podkladom uveríte, že kľudne by mohla.

Kniha Tři životy  je príbehom o riskovaní, strate, láske, tragédii, povinnosti, odvahe, disciplíne a v neposlednom rade aj móde, ktorá žije dodnes.  Určite odporúčam.

4,5⭐️ /5.  


KNIHU ODPORÚČAM ČITATEĽOM, KTORÍ MAJÚ RADI HISTORICKÉ FIKCIE  S PRELÍNAJÚCIMI SA ČASOVÝMI LINKAMI, PRI KTORÝCH VŠAK AUTORI ČERPALI ZO SKUTOČNÝCH UDALOSTÍ.


Obsahové varovanie:

° drsné scény v časovej linke z druhej svetovej vojny

Pozitíva knihy:

+ komplexnosť hlavnej postavy

+ zaujímavé informácia z pozadia špionáže

+ začiatky módneho domu Christiana Diora

Negatíva knihy:

- pomalší rozbeh

- väčšie množstvo postáv

Originálny názov: The Three Lives of Alix St Pierre

Názov: Tři životy

Autor: Natasha Lester

Počet strán: 440

Rok vydania: 2023

Väzba: pevná väzba

Vydavateľstvo: Metafora

ISBN: 9788076252615


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU GRADA


Kliknutím na obálku knihy si môžete zakúpiť knihu: