Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Tri želania

12.07.2022

Kniha má originálny námet, tajomnú anotáciu, predpoklad zaujať čitateľa, ale... ale až tak moc to u mňa nefungovalo. Prečo?

V prvom rade, 2 z 3 hlavných postáv mi boli doslova nesympatické a vôbec som sa s nimi a ich "želaniami" nevedela stotožňiť, tá tretia síce ušla, ale aj tak mi miestami prišla ako zbytočná dotklivka.

Poďme od začiatku. Cher, Sarah a Deb sú tri najlepšie kamarátky, ktoré majú svoje vysnívané životy, no zatiaľ sa im vôbec nedarí dosiahnuť úspech, aký by chceli. Cher pracuje ako sekretárka, no platonicky je zamilovaná do svojho nového šéfa, ktorého mimochodom videla asi len raz, no aj tak je to láska ako hrom. Sarah je zase zamilovaná do ženatého muža, ktorý má svoju rodinu, dcérku, ktorú nadovšetko miluje, a tak je Sarah pre neho vlastne len voľnočasová zábava. Deb má milostný život v poriadku, chystá svadbu so snúbencom, no život jej komplikuje budúca svokra, ktorá do všetkého pchá nos a už neraz im svadbu kvôli svojím rozmarom zrušila.

V jeden večer sa stretnú u Cher a objavia starú knihu kúziel, v ktorej objavia staré zaklínadlo na splnenie snov. Posilnené alkoholom sa rozhodnú kúzlo vyskúšať a vysloviť ich priania. A tu prichádza môj problém, pretože s ani jedným želaním sa neviem morálne stotožniť.

Cher si želá, aby sa jej šéf do nej bezhlavo zaľúbil, Sarah si želá, aby svojmu milencovi dala dieťa a tak opustil svoju rodinu, a Deb si želá, aby jej svokra jednoducho zmizla a nechala plánovanie svadby na ňu. Akokoľvek by som želala šťastie hlavným hrdinkám, ich priania sú natoľko sebecké, že som im proste nemohla držať palce. Ok, ešte som chápala Deb, pretože jej svokra bola naozaj neznesiteľná.

Dokázala by som ich želania pochopiť, ak by boli postavené na silných príbehoch, ale samotné postavy najmä teda Cher a Sarah boli miestami tak egocentrické, že som k nim nemala takmer žiadny súcit. Obe pozerali iba na seba, či už v pracovnej oblasti, alebo teda v tej milostnej. Mali sme tu už veľa príbehov, kde si postava nevšimla očividný záujem o jej osobu niekoho jej blízkeho, ale Cher bola doslova zaslepená. Jej "šéf" sa k nej správal hrozne, urážlivo a napriek tomu úplne prehliadala človeka, ktorý jej neustále dokazoval svoj záujem. Pozornosť zbystrila až vtedy, keď ho videla s inou ženou - opäť len sebecké pohnútky. Sarah bola manipulatívna, zákerne používala triky, ktorými k sebe chcela pripútať chlapa, od ktorého išli evidentné náznaky, že ju má iba ako bokovku, Neštítila sa rozbiť pre svoj záujem rodinu, a keď sa jej v inej podobe sen splnil cítila sa ublížená, že už nie je priorita. Dokonca situácia, pri ktorej si uvedomila, že to takto nechce, bola postavená na nešťastí, ktoré sa stalo jej, nie na tom, že videla, ako sa trápi niekto iný, proste opäť raz tá jej sebeckosť. Deb, čo vám ja viem, bola možno so všetkých troch najprijateľnejšia, ale naozaj je v poriadku želať si zmiznutie matky osoby, ktorú milujem? 

Ak si myslíte, že vedľajšie postavy vám to vynahradia, zostanete tiež mierne sklamaní, minimálne deti v tejto knihe by potrebovali pravdepodobne vychovať, nechápem, ako sa autorke podarilo 3 zo 4 detí vykresliť, ako nevychovaných prackov, ktorí si očividne užívajú ubližovať iným. Postava Dana, kamaráta Cher, sa mi však páčila a jeho som si naozaj obľúbila.

Zo začiatku som mala problém sa začítať do knihy, ale keď som sa dostala v deji ďalej, chytilo ma to, a chcela som sa dozvedieť, ako s novými situáciami všetky kamošky naložia. Nakoniec sa všetko vyriešili k spokojnosti všetkých, a preto som aj ja bola spokojná a kniha vo mne nezanechala trpkú pachuť. Autorka cez tento príbeh priniesla jasné posolstvo, že nie vždy je pre nás najlepšie to, čo chceme, a čo si želáme, ale to, čo potrebujeme. Príklady boli použité možno trošku extrémne, ale tak, aj to je život. 

Čo si budeme hovoriť, kniha nie je žiadne terno, no ako príjemná letná oddychovka k bazénu je ako stvorená. Autorka vás totiž nenudí zbytočnými opismi a zdĺhavými vetami, všetko podáva pomerne jednoducho. Dej rýchlo napreduje aj vďaka prelínaniu jednotlivých príbehov, kedy čítame vždy o inej kamoške. Knihu si tak dokážete rozložiť na menšie časti, alebo ju zhltnúť za jeden deň. Má len 280 strán, takže naozaj rýchlovka.

Určite nemôžem povedať, že kniha bola sklamaním, to nie. Verím, že niekto sa v knihe aj nájde, a možno dostane odpovede na niektoré svoje otázky. Z príbehu, ktorý sa zo začiatku zdal ako egocentrický trip troch kamarátok sa totiž nakoniec vykľul celkom pekný a poučný príbeh. Navyše kniha dostala krásnu obálku, ktorá vás zaujme už na prvý pohľad. Knihe dávam 3⭐️/5.

Originálny názov: If Only

Názov: Tri želania

Autor: Angela Marson

Počet strán: 280

Rok vydania: 2022

Väzba: pevná väzba

Vydavateľstvo: IKAR

ISBN: 9788055183428


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU IKAR


Kliknutím na obrázok si môžete zakúpiť knihu: