Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Tiene medzi nami

01.08.2021

Aké sú Vaše očakávania od knihy, ktorá je označená ako Najlepšia temná fantasy romanca?

Priznám sa, po ošiali, ktorý táto kniha vyvolala v kruhu bookstagramerov som mala asi privysoké očakávania, myslela som si, že temnota bude citeľná viac ako len tiene, ktoré sa hmýrili okolo kráľa, že fantasy mi odpáli predstavivosť do inej dimenzie a celé to bude pre mňa nezabudnuteľným jednodielnym zážitkom bez nutnosti čakať na ďalší diel. 

A tak,  v mojom vyfantazírovanom svete krvavých jednorožcov, vražedných tieňov, či minimálne v očakávanom riadne temnom záporákovi, som dostala módne okienko outfitov hlavnej hrdinky, sem-tam nejaká tú vraždu, občas spomenutého inak úplne zbytočného banditu, a bum na konci nečakané rozuzlenie a zvrat. No čuduj sa svete, aj keď to znie negatívne, na mňa to celkom slušne zabralo, páčilo sa mi to, a napriek tomu všetkému vyššie spomenutému ma kniha pohltila a príbeh som si užila.

Konečne sa stretávame so svetom, kde bad-ass postava je hlavnou hrdinkou príbehu, nikto sa ju nesnaží vyobraziť v dobrom svetle a navyše táto postava sa za to vôbec nehanbí, naopak ťaží z toho čo sa dá. Stretávame sa tak s Alessandrou - druhorodenou dcérou, ktorá sa hneď na prvých stránkach knihy prizná, že je vlastne zlatokopka využívajúca svoj vzhľad a "skúsenosti" na dosiahnutie svojich cieľov. Zatiaľ jej ciele boli jednoduché - prstene, šperky a bohatstvo. Tiež nám Alessandra vysvetlí prečo je taká, aká je, a čo sa stalo s človekom, ktorý jej dôveru zradil. No Alessandre sa drahé prstene a šperky už mália, zatúži po moci a vládnutí, a tak si spraví plán - zviesť  najväčšieho hráča v hre - Tieňového kráľa, stať sa jeho ženou a pri prvej príležitosti ho zabiť.   

Ok, uznávam, tieto jej pohnútky môžu byť prvkom symbolizujúcim slovo "temná", pretože doteraz sme sa väčšinou stretávali s hrdinkami typu "jemnocitná nevinná duša, ktorá zdolá všetky prekážky" a zrazu máme pred sebou hrdinku, ktorá sa javí ako riadna mrška a navyše sa nebojí hovoriť aj o neprimeranom súdený žien, ktoré si rady užívajú, a tiež o tom, že nie je spravodlivé haniť ženy za to, ak sa správajú rovnako ako muži, zatiaľ čo u nich sa to toleruje, priam očakáva. Jej poznámky, prirovnania a rady, ktoré dáva svojím priateľkám sú doslova manifestom za rovnosť posudzovania mužov a žien.

Hlavný hrdina, tieňový kráľ Kallias, ktorý je temný hlavne preto, že ho obklopujú tajomné tiene, ktoré vie ovládať len on a práve vďaka nim môže byť nesmrteľný podľa mňa vôbec nebol taký záporák. Chápala som, prečo si od všetkých drží odstup - ako dieťa prišiel o rodičov a navyše hrozba toho, že ho chce niekto zabiť je stále reálna - a to nevravím o Alessandre. Jeho tiene som však vnímala symbolicky, pretože začali miznúť vtedy, ak dovolil niekomu dotknúť sa ho. Pre mňa boli jeho tiene symbolikou našej osobnej zóny - ty určíš, koho si k sebe pripustíš, ale zároveň tým nesieš aj riziko zraniteľnosti, ktorú ti daná osoba môže spôsobiť. Uznajte, to nepôsobí moc "temne", napriek tomu bol Kallias pre mňa prvkom "fantasy".

A romanca? To je hádam jasné - samozrejme, záver vzťahu týchto dvoch ľudí je veľmi predvídateľný, neprekvapil hádam nikoho, ale bolo krásne čítať, ako si navzájom dôverovali, nedôverovali, cítili zradu, napriek tomu za druhého bojovali, aby nakoniec aj tak boli spolu. 

V knihe nechýbal ani zvrat v podobe tajného odhalenia skutočného vinníka, ale kto číta pozorne, má už čo-to prečítané podobný vývoj deja očakáva, osobne ani mňa neprekvapil.

Na záver poviem len toľko, že mne sa kniha páčila, nie je to topka, aká sa ku mne dostala, ale nevidím ani dôvod ju hejtovať, že sme nedostali to, čo sľubuje obálka. Aj napriek tomu je príbeh vyskladaný dobre. Osobne ma napríklad bavilo čítať aj o tých toľko premieľaných šatách, ktorých zdĺhavé opisy niektorým čitateľom vadia - podľa mňa perfektne dotvárali hlavnú postavu, boli symbolom jej charakteru a očividnej túžby odlíšiť sa od iných, mňa osobne bavilo predstavovať si ich.

Rozhovory medzi postavami sú plné sarkazmu a irónie, do knihy sa začítate rýchlo, pretože dej plynul strana za stranou, ak si odmyslím dejovú linku s banditom, neboli tam žiadne hluché miesta. Postupne sa dávkovala aj zápletka, aj rozuzlenie. Preto ak hľadáte rýchlovku, oddychovku, s troškou sarkazmu a nepotrebujete čítať ani presladenú romantiku o tom, ako jeden bez druhého nemôžu žiť, no štipka lásky vám nevadí - ideálna kniha pre vás.

Vôbec mi neprekáža ani to, že kniha nemá pokračovanie, príbeh je uzatvorený a už sa teším na samostatný príbeh o Alessandrinej sestre (ktorá mimochodom v tejto knihe vyznieva ako riadne tupelo, tak snáď svoju reputáciu napraví).

Originálny názov: The Shadows Between Us

Názov: Tiene medzi nami

Autor: Tricia Levenseller

Počet strán: 320

Rok vydania: 2021

Väzba: brožovaná väzba (paperback)

Vydavateľstvo: CooBoo

ISBN: 9788056623084