Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Ten ľavý

31.10.2023

Ak nemáte zrovna chuť na 100% trileri, drámy, vojnové príbehy a celkovo žánre, ktoré sa spájajú s jeseňou, ale chcete si naopak do života vniesť trochu slnka, rozhodne siahnite po novinke od skvelej autorky Baji Dolce. Jej novinka Ten ľavý vás určite nesklame a v príbehu dostanete pravidelnú dávku humoru, emócii, romantiky, miernej drámy. 

MILUJEM TENTO PRÍBEH! To je vo veľmi veľkej skratke presne to, čo by som vám povedala, keby ste sa ma spýtali na všeobecné hodnotenie. Ale ja vám o knihe poviem rozhodne viac. Pretože som z nej nadšená a budem ju odporúčať všade naokolo.

Chcete si prečítať príbeh, kde si zamilujete hlavné postavy, vedľajšie postavy, prostredie, zápletku, vizuál a naozaj si pre nej oddýchnete, no v žiadnom prípade nejde o bezduché čítanie? Kniha Ten ľavý vám dá toto všetko a ešte k tomu vám možno v závere aj vyhŕkne slza. 

Valentína sa vo svojom živote stále hľadá. Z bývalej práce ju nespravodlivo vyhodili, škola ju až tak nenapĺňa a má pocit, že vo svete pre ňu nie je žiadna kompatibilná duša. Nesie v sebe pochybnosti o sebe samej, aj keď jej okolie ju vníma úplne inak. Je kreatívna, odvážna a hlavne veľmi svojská, čo dokazuje aj výrobou vlastných textových tričiek, ktorými pravidelne posiela do sveta odkazy. Býva so svojou sestrou v objekte Maky, kde ešte stále funguje susedská prajnosť, komunita a naozaj všetci sa snažia o to, aby sa im v ich komplexe bývalo dobre. Až do momentu, kedy sa novým správcom stane Dárius, vysoký a svalnatý Adonis, ktorému sa síce Valentína snaží odolať, ale jej vnútorný magnet funguje nie len na trapasy, ale priťahuje ju aj k opačnému pólu, ktorý v sebe nesie práve Dárius, Obaja však majú vízie do budúcnosti iné. Dokážu ich spoločne prekonať, alebo Valentína napokon prizná, že je pre ňu " ten ľavý"?

Ak mám opísať postavy v príbehu som nadšená z každej jednej. Naozaj, Valentína je pre mňa úplne spriaznená duša, milovala som jej humor, jej nadhľad, jej pohľad na svet. Prvý krát sa mi stalo, že som v postave vnímala najlepšiu kamarátku, túžila som ju zhmotniť, objať a spraviť nejaký ten trapas s ňou. Ruku na srdce, chcem Valentínu a jej partiu - Val, Noemi, Niku a aj tetu Milenku - preniesť do reálneho sveta a skamošiť sa s nimi. Valentína je odteraz moja nová Bridget Jones - kam prišla, tam na ňu čakal nejaký trapas, ale vždy z toho dokázala vykľučkovať s gráciou jej vlastnou. Zbožňujem jej tričká na každú príležitosť, jej hravosť, ale zároveň dravosť a síce sa môže zdať ako "babráčka", je plná odhodlania a chuti uspieť. Postava Valentíny je napísaná tak dobre, že úplne každá jedna hláška k nej sedí, každý jeden trapas je priam žiadaný a komu ona neprirastie k srdcu mal by navštíviť terapeuta, pretože ju sa nedá nemilovať. Ako vravím - hotová Bridget. Čo sa týka Dáriusa, to je zlatíčko. Pri knihe si skutočne uvedomíte, že nepotrebujeme hrdinov alfasamcov, testosterónové mašiny ani mafiánskych bossov, ktorí si hrdinky otáčajú jednou rukou ako nedeľnú rannú palacinku. Nemusí mať svaly ako Hulk, aby s postavami v posteli spravil tornádo - úplne nám stačí, keď je normálny. Tak jednoducho, obyčajne normálny - galantný, nápomocný, za každú srandu. Pretože presne taký Dárius bol. Aj keď mal telo Adonisa, oveľa viac som v príbehu vnímala jeho osobnosť. 

Čo sa týka prostredia, spomínate si na seriál Panelák, ktorý kedysi lámal ratingy v sledovanosti a odštartoval kariéru Jana Koleníka? Presne taký pocit som mala z komplexu Maky - každý každého poznal, susedia sa stretávali na káve na prízemí, riešili bežné veci a vytvárali komunitu. Škoda, že dnes to tak vo väčšine panelákov nie je a prevládajú skôr opačné skúsenosti. Ale prostredie, ktoré autorka vytvorila bolo také vľúdne a priateľské, že sa aj vy cítite byť súčasťou príbehu. Z celej knihy ide výborný "vibe" A veľmi sa mi páči, že konečne kniha, kde nie je vyslovene nejaký antihrdina, resp. nejaká primárne zlá postava, ktorá chce "zabrániť láske dvoch milencov." Celé to má tak príjemnú, vtipnú, rodinnú atmosféru, kde má každý svoje miesto!

Štýl písania autorky opisovať nemusím, poznáme ho z iných kníh, ale v tejto knihe dokázala, že jej vôbec nie je cudzí ani humorný štýl spojený s jemnou romantikou. Na takéto príbehy nie sme od Baji zvyknutí, ale je to ÚŽASNÉ a prosím si ich ešte viac. Naozaj veľmi podarený príbeh, niektoré zvraty som síce pri pozornom čítaní odhadla, ale to vôbec nevadí - smiala som sa, usmievala, miestami dokonca vybuchla smiechom, inokedy som utierala slzy a koncom som už plakala spolu s postavami od dojatia - všetky emócie mnou prebehli a to v podstate kniha ani nie je primárne prezentovaná ako srdcervúci román. Príbeh je miestami tak bizarný a zároveň tak rozkošný, že v jednom momente krútite hlavou, čo to zase postavy vymysleli a vzápätí ich máte chuť objať, dať si makovú makrónku a počúvať osvedčené rady tety Milenky. Absolútne nemám pocit, že humor alebo vtipy by boli nejako silené a vôbec to nevyznelo trápne, 

O samotnom spracovaní kníh snáď hovoriť nemusím, je exkluzívne, ako obálkou, vnútrom knihy, tak aj luxusnou oriezkou. Kniha bude určite skvostom v mojej knižnici a ak chcete niekoho obdarovať knihou, a neviete, aký žáner by mu sadol, skúste mu darovať túto knihu - zabaví sa, poplače si, aj miernu drámu dostane, aj prekvapivé odhalenia a hlavne si oddýchne. Veľmi rada si knihu prečítam vždy, keď budem mať blbé dni a budem si chcieť zdvihnúť náladu, pretože táto partička susedov a ich vzťahy ma určite rozveselia. Za mňa rozhodne milión ⭐️, ale teda dám 5⭐️/5 . A kniha bude určite medzi mojimi TOPkami tento rok.


KNIHU ODPORÚČAM ČITATEĽOM, KTORÍ MILUJÚ POZITÍVNE ROMANTICKÉ HRDINKY, KTORÉ ROZHODNE NIE SÚ ŽIADNE CLICHÉ. 


Obsahové varovanie:

° neplánované tehotenstvo

Pozitíva knihy:

+ úžasné, sympatické postavy

+ vynikajúca atmosféra a prostredie príbehu

+ skvelý humor, ktorý je prirodzený a skvele sa hodí k hlavnej postave

Negatíva knihy:

- občas sa mi plietli mená čašníčok :D

Názov: Ten ľavý

Autor: Baja Dolce

Počet strán: 344

Rok vydania: 2023

Väzba: pevná väzba

Vydavateľstvo: Venupress

ISBN: 9788099972682


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU A BETAREADING ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU VENUPRESS


Kliknutím na obálku knihy si môžete zakúpiť knihu: