Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Tajné svety *Cestovná agentúra*

31.03.2021

Každá generácia má svojho knižného hrdinu

Winnetou, Jana Eyrová, Sherlock Holmes, Anna Shirleyová, Harry Potter...

Generácia dnešných detí si môže kľudne svoju hrdinku nájsť v 12 ročnej Flick, s ktorou sa môžu stretnúť v novej knihe Tajné svety *Cestovná agentúra*. 

Priznám sa, knihu som si zo začiatku kúpila hlavne kvôli porovnaniam k Harry Potterovi, ale vážení, tu nie je čo porovnávať. Ide o úplne iný typ príbehu a jediné, čo to má s Harrym Potterom spoločné je slovo "mágia", čo však vôbec nie je zlé, pretože to nič nekopíruje a pri čítaní nemáte pocit, že autorka chce ťažiť práve z popularity tohto príbehu.

Áno, aj táto kniha má svojich zloduchov, hlavná hrdinka zdoláva prekážky spolu s priateľom, ale odkaz knihy je prispôsobený už priamo na dnešnú dobu a zároveň dáva priestor na rozvoj fantázie. Ja som teda dospelá, ale svety, ktoré autorka opisovala som si v hlave úplne predstavovala a chcem ich navštíviť aj ja.

Povedzme si o knižke trošku viac.

Flick, na svoj vek veľmi vyspelá, zodpovedná a zároveň stále trošku hravá  teenagerka, ktorá v sebe nesie túžbu po dobrodružstve, sa presťahuje so svojimi rodičmi a bratom do mesta Malé dračince. Keďže rodičia venujú pozornosť prevažne malému bratovi,  Flick  je odkázaná viac-menej na seba, a ak práve nepomáha rodičom so starostlivosťou o brata alebo s domácimi prácami, čas tak trávi prevažne sama. V rámci spoznávania nového mesta (a zároveň úteku od povinností) jedného dňa zablúdi do starej budovy, na ktorej je nápis Cestovná agentúra, a tu sa stretáva s Jonathanom. Ten je naopak na svoj  stále mladý vek veľmi strohý, škrobený, vážny. Až neskôr sa dozvedáme o dôvodoch prečo to tak je - tiež musel zo dňa na deň dospieť v podstate sám a na jeho plecia bola presunutá priveľká zodpovednosť. Jeho rodinné zázemie je úplne iné, ako zázemie Flick, aj vďaka rodinnému tajomstvu, ktoré sa v jeho rodine dedí z generácie na generáciu. Po tom, ako Flick náhodne pozrie cez lupu a vidí to, čo je inak skryté, Jonathan zasvätí Flick do Tajomstiev Tajnosvetského spolku. Flick vďaka tomu zistí, že sa odlišuje od väčšiny svojich rovesníkov a jej túžba po dobrodružstve zrazu dostane nový rozmer.

Tento spolok chráni všetky magické svety, o ktorých bežný smrteľník nemá ani tušenie a práve Cestovná agentúra zabezpečuje presun do týchto svetov pomocou kufrov. Výborný nápad využiť na cestovanie práve kufre, keďže tie sú dôležitou súčasťou každého cestovateľa. A tak sa Flick s Jonathanom púšťajú do ich objavovania a zároveň do tajnej misie, o ktorej Vám však nepoviem, aby ste mali v knihe aj prekvapenie. Vďaka opisom, ktoré v knihe sú navštívime Koralový svet, Svet, v ktorom sú vítané iba deti a dospelí tu majú vstup zakázaní, či svet Piatich svetiel. Podľa môjho názoru kľudne autorka mohla svety ešte rozviesť, priestoru bolo dosť a téma si to priam pýta, verím, že v ďalších knihách sa stretneme ešte s magickejšími svetmi.

Samozrejme, nezaobíde sa to bez prekážok a ťažkostí a aj priateľstvo Flick a Jonathana prechádza ťažkou skúškou, no nakoniec predsa len zvíťazí, keď si Flick aj Jonathan uvedomia, o čom naozajstné priateľstvo je. Aj vďaka tomu potom dokážu zachrániť nie len svety magické, ale aj ten náš.

A práve tu je dobré vyzdvihnúť, že kniha v sebe nesie na dnešnú dobu veľmi potrebný environmentálny a ekologický odkaz, že každý svet si treba chrániť a starať sa o neho. Deti treba k tejto téme viesť od malička, a môžeme do dosiahnuť aj práve vďaka svetom magickým

Knihu odporúčam pre deti 9+, ktoré si ju už vedia prečítať samé a vedia sa tak viac sústrediť na text a príbeh si môžu čítať svojím tempom. 

Osobne sa už teším na pokračovanie, pretože príbeh má v sebe potenciál a autorka nám zanechala veľmi otvorený koniec v jednej dejovej línii, o ktorej však nebudem hovoriť, pretože by som Vám už dávala spoiler. Druhá časť v Anglicku vychádza už teraz v apríli, a myslím si, že vďaka úspechu knihy na našom trhu si ju čoskoro užijeme aj my :).

Originálny názov: The Strangeworlds Travel Agency

Názov: Cestovná agentúra Tajné svety

Autor: L.D. Lapinski

Počet strán: 384

Rok vydania: 2021

Väzba: pevná väzba

Vydavateľstvo: IKAR

ISBN: 9788055176925

Myšlienky z knihy na zamyslenie:

"Svety netvoria svoju vlastnú mágiu, ona ich iba živí. Mágiu tvorí život. Ľudia, zvieratá, rastliny, dokonca baktérie. Zodpovednosťou živých tvorov je starať sa o existenciu svojho sveta, či už si to uvedomujú, alebo nie. Bez nich by stvorený svet nebol viac než prázdna miestnosť."