Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Tajná reč tela

22.08.2022

Či chceme, či nie, všetci sme čitateľní. To je pravda, ktorá sa nedá vyvrátiť, pretože nikto z nás neovláda svoje prejavy na 100%.

Kedysi dávno som rada sledovala seriál "Lie to me", alebo teda po slovensky "Klamári". Nebola to typická kriminálka s vyšetrovateľom, pretože zločincov usvedčoval profesor psychológie. Prečo práve on? Pretože to bol odborník na reč tela a na základe pohľadu, gesta rúk, mimiky tváre, či nervózneho klepkania prstov vedel, kedy mu ktorý svedok klame, kedy je kto rozrušený a kto sa cíti vinný. Pretože nech sa snažíme ako chceme, telo nás vždy prezradí.

Preto som neváhala ani chvíľu, a keď som videla, že Grada vydáva knihu Tajná reč tela, ktorú napísal bývalý FBI agent Joe Navarro, vedela som, že si ju chcem prečítať. Neverbálna komunikácia ma fascinuje už veľmi dlho, okrem plaču je to prvý jazyk dorozumievania malých detí. Veď si vezmite, keď vidíte, že dieťa sa smeje a usmieva, vieme, že sa mu niečo páči, naopak, keď zvraští tváričku vieme, že niečo je zle. Reč tela je niečo, čo nevieme vedome ovládať, iba ak naozaj tvrdo na sebe makáme. No predsa len, pri pozornom skúmaní sa vieme postupne naučiť čítať ľudí a vytušiť tak, kedy sa hnevá, hanbí, je nervózny, alebo naopak kedy je šťastný, uvoľnený, či dokonca zamilovaný.

Táto naoko útla knižka v sebe skrýva viac ako 400 prejavov tela. Samozrejme, všetky opísané prejavy nie sú len naše nevedomé mimiky, či gestá, ale sú tu aj tie vedomé, ktoré každý veľmi dobre ovláda a všetci vedia, čo znamenajú. 

Kniha začína predslovom autora, kde nám opisuje, ako sa k tomuto povolaniu dostal, a prečo ho neverbálna komunikácia tak fascinuje. Dôvod je až príliš jednoduchý - bol viac menej donútený. Ako dieťa prišiel do Ameriky, a keďže neovládal dokonale jazyk všímal si predovšetkým gestá a mimiku, ktoré ľudia okolo neho používali. Všetko si to zapisoval a postupne skúmal rôzne prejavy. Venoval tomu veľa času, porovnával, priraďoval a neverbálna komunikácia ho doslova pohltila. Po dokončení štúdia ho čakalo milé prekvapenie, keď ho oslovili priamo z FBI, či nechce pre nich pracovať a stať sa expertom na túto oblasť. Samozrejme na ponuku pristúpil, no stále sa zdokonaľoval, naďalej študoval a všetky dovtedy získané poznatky rozvíjal. Nakoniec sa z neho stal celosvetovo uznávaný odborník a vydal veľké množstvo publikácii zaoberajúcich sa touto témou. 

Tajná reč tela je kniha, ktorú aj keď si prečítate celú, nemáte šancu zapamätať si všetko. Obsahuje toľko poznatkov, ktoré sú však podané jasne a zrozumiteľne, že na jedno prečítanie je to priveľa informácií. Kniha je však členená na kapitoly podľa konkrétnej časti tela, preto keď vás napríklad zaujme mimika tváre, ľahko sa presuniete k tejto časti a dohľadáte, čo vás zaujíma. 

Keď spomínam rozdelenie na kapitoly podľa častí tela, sama by som neverila, čo všetko môže druhým ľuďom vysielať o vás nejaký typ signálu - autor sa venuje všetkému, čo vidíte voľným okom, od vlasov, obočia, brady, prstov. Napríklad okrem podrobného opisu každej časti tváre sa autor zameria aj na tvár ako celok, pretože aj tá ako súbor všetkých jej častí predstavuje určitú formu komunikácie. 

Každé jedno gesto je opísané presne, viete si ho predstaviť, dokonca som sa viackrát prichytila pri tom, ako som podvedome skúšala opísané gesto aj na sebe, a priznám sa, hneď ako som napríklad zdvihla obočie podľa opisu, presne som vedela, čo tým chcel autor povedať. Pretože aj také zdvihnutie obočia má rôzne spôsoby - od prekvapeného, cez pochybovačné, až po to ktorým prejavujete záujem. A každé jedno gesto vyzerá úplne inak. Sama som ostala prekvapená, koľko výrazov dokáže človek urobiť, aby nimi vyjadril, čo chce. 

Čo mi trošku chýbalo boli konkrétne situácie napríklad z praxe alebo z rozhovoru medzi ľuďmi. Kniha je skôr veľmi konkrétny opis samotného gesta a jeho následné vysvetlenie, takže nečakajte jeho vysvetlenie priamo na nejakom účastníkovi. Je to pomôcka pre ľudí, ktorí keď napríklad v rozhovore s niekým spozorujú nejaké gesto, ktoré si nevedia zadefinovať, nazrú do knihy a prečítajú, čo by mohlo dané gesto signalizovať. Je však už na čitateľovi, či sa s tým stotožní, pretože gestá v knihe nie sú sprevádzané žiadnymi konkrétnymi situáciami. 

Niektoré prejavy mi boli jasné, no iné boli aj pre mňa prekvapením. Ku knihe sa určite budem vracať, keď si niečím nebudem istá. Ako som povedala na začiatku, všetci sme čitateľní, a aj keď si to neuvedomujeme, naše telo nás často prezradí. Ak ste rovnakým nadšencom neverbálnej komunikácie, ako ja, alebo si len chcete rozšíriť obzory, po knihe určite siahnite. Gestá, ktoré prezradia viac než slová, nás totiž sprevádzajú úplne všade - v práci, vo vzťahoch s blízkymi, ale aj s cudzincami okolo nás.

Knihe dávam 4⭐️/5.

Názov: Tajná reč tela

Autor: Joe Navarro

Počet strán: 192

Rok vydania: 2022

Väzba: brožovaná väzba (paperback)

Vydavateľstvo: Grada

ISBN: 9788080903459


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU GRADA


Kliknutím na obrázok si môžete zakúpiť knihu: