Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Tá dáma je moja

11.01.2023

Diskusia o "právach žien" tu vždy bola, je a aj bude. No predsa len, dnes si ani neuvedomujeme, čo všetko nám už ženy v minulosti vybojovali svojim zápalom a neochvejnou vierou, že sa to dá.

Kniha Tá dáma je moja, novinka vydavateľstva Kumran.sk, ktorú napísala úspešná autorka Francine Riversová, nám približuje nie len život v Amerike v časoch po vojne Sever vs. Juh, v období Zlatej horúčky, ale predovšetkým život, kde ženy nemali takmer žiadne práva, nemohli voliť, ak vlastnili nejaký majetok, po svadbe prepadol do rúk ich manželov a žena sa podľa mužov nemohla vyjadrovať takmer k ničomu, ak sa zrovna nehovorilo o varení alebo domácich prácach.

S takýmto stavom sa nevedela zmieriť Kathryn, naša hlavná postava, ktorú kvôli jej názorom vyhnal otčim z Bostonu do zanedbaného banského mestečka Calvada, kde bol prebytok mužov, a ženy boli väčšinou vdovy po baníkoch. Kathryn sa tak po príchode stane hlavným záujmom viacerých mužov, ktorí majú pocit, že majú právo si na ňu robiť nároky, dávať jej neslušné návrhy a podmaniť si ju. To však netušia, že Kathryn rozhodne nepatrí k tradičným ženám a svojou emancipáciou a húževnatosťou, si narobí viac nepriateľov, ako by sa mohlo zdať. Po tom, ako sa okrem výroby klobúkov podľa bostonskej módy opätovne začne vydávať noviny Hlas, všetko ešte zhorší. Po svojom nebohom strýkovi totiž zdedila aj tlačiarenský lis, ktorý sa stane záujmom mnohých, no Kathryn si ho nechá. Rozhodne sa písať svoje názory verejne a nebojí sa otvárať na tú dobu nekonvenčné témy, ktoré vyvolávajú vášne. A aj keď všetkým urážkam, ale aj návrhom od mužov Kathryn statočne odoláva, predsa len je tu jeden muž, Mathias, ktorý sa jej dostane pod kožu. Získa si ju hlavne tým, že aj keď s ňou vo veľa veciach nesúhlasí, rešpektuje ju a nebojí sa priznať, že ho inšpiruje.

No autorka sa dotkla aj tém odpustenia, predovšetkým rodinným príslušníkom, ktorí nás zranili, nebála sa ani poukázať na zneužívanie postavenia a zneužívanie viery, ktoré sme mohli vnímať skrz Mathiasovho otca, reverenda. No tiež veľké rozdiely medzi bohatými a chudobnými, ťažké postavenie žien, ktoré ostali samé so svojimi deťmi, a aj nenásytnosť niektorých ľudí bez ohľadu na zdravie a bezpečie ich pracovníkov. Dokonca do príbehu zahrnula aj trošku detektívnej zápletky, keď spomenula, že City Walsh, Kathryniním strýko bol zavraždený, a my sme tušili, že sa časom odhalí aj táto záhada. Olej do ohňa pridala smrťou ďalšej významnej postavy a odhalením vinníka sa postarala o veľké prekvapenie.

Na príbehu ma, samozrejme, zaujala predovšetkým téma práva žien a hlavne prostredie, do ktorého ho autorka zasadila. Celú dobu som mala pred očami seriál Dr. Quinnová, pretože mi ho v mnohom pripomínal. Silná ženská hrdinka, ktorá bojuje s predsudkami okolia, predovšetkým od mužov, silný mužský hrdina, ktorý je síce dominantný, ale nie je tyran a mestečko, ktoré má svoje problémy. A dôkaz, že keď sa chce, všetko sa dá a sila osobnosti dokáže s veľa vecami pohnúť k lepšiemu.

Musím však povedať, že občas mi prišla Kathryn veľmi nezodpovedná, hlavne v situácii, kedy neodhadla správne úmysly jedného muža a dostala sa do veľkých problémov, z ktorých sa dostala len vďaka zemetraseniu. Napriek tomu som jej však veľmi fandila. Získala si ma svojou zdravou hrdosťou, kedy skutočne verila, že to, za čo bojuje je správne, neznižovala sa na zneužívanie ženských zbraní, práve naopak, vždy dodržala úctivé správanie hodné dámy. Mathias mi tiež prirástol k srdcu, chcel Kathryn chrániť pred klebetami a urážkami, navyše sa snažil vylepšiť aj život v meste pre všetkých jeho obyvateľov. Aj iné postavy v príbehu, predovšetkým tie kladné, si zamilujete, budete sa cítiť, ako jeden z obyvateľov mesta. Ronya, mestská kuchárka sa stala mojou obľúbenkyňou. 

Príbeh bol miestami vtipný, doťahovačky medzi hlavnými postavami úsmevné. Čitateľ už presne vie, čo sa medzi našou dvojicou udeje, no tá cesta k tomu je veľmi zaujímavá, plná podpichovačiek a úskokov. V knihe sa vyskytujú aj rôzne citácie z Biblie, ktoré však vôbec nevyznievajú nasilu, naopak do príbehu sa výborne hodia. Autorka sa netají svojou vierou, patrí k najpredávanejším autorkám kresťanského vydavateľstva, no jej príbehy sú nenásilné. Ako som spomenula, nebála sa poukázať aj na zlyhávanie predstaviteľov Cirkvi, ktorí svojím správaním odohnali veriacich, no na druhú stranu aj pekne ukázala, že veriť máme predovšetkým kvôli sebe, nie kvôli kazateľovi, či ľuďom okolo nás.

Riversová píše veľmi pútavo, kapitoly sú primerane dlhé.. Jediné, čo by som ešte privítala, je zoznam postáv, pretože ku koncu som sa už mierne strácala (hlavne pri vdovách a ich nápadníkoch).

Knihe dávam 4,5⭐️ /5. a ďakujem vydavateľstvu Kumran. 

Táto recenzia bola napísaná vďaka službe www.storpic.com.


KNIHU ODPORÚČAM ČITATEĽOM, KTORÍ MAJÚ RADI POMALÉ ROMANTICKÉ PRÍBEHY A KRESŤANSKÚ LITERATÚRU.


Originálny názov: The Lady's Mine

Názov: Tá dáma je moja

Autor: Francine Rivers

Počet strán: 368

Rok vydania: 2022

Väzba: brožovaná väzba (paperback)

Vydavateľstvo: Kumran

ISBN: 9788089993703


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU KUMRAN.SK

Táto recenzia bola napísaná vďaka službe www.storpic.com.


Kliknutím na obrázok si môžete zakúpiť knihu:

Obsahové varovanie:

° žiadne práva žien

° pokus o znásilnenie

° smrť jednej postavy

° ponižovanie žien

Pozitíva knihy:

+ výborné neopozerané prostredie "westernu"

+ jemná romantická linka

+ sympatické hlavné postavy

+ emancipovaná ženská hrdinka

+ vážne témy podané s ľahkosťou

+ predostiera morálne hodnoty

Negatíva knihy:

- ku koncu viac postáv, koré sa začnú plieť - chýbajúci zoznam postáv

- občasná naivita hlavnej hrdinky (prílišná dôverčivosť)