Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Štvrtkový klub detektívov

31.08.2023

Na začiatku roka som si dala predsavzatie, že si každý mesiac vypočujem aspoň jednu audio knihu. V mesiaci august padla teda voľba na audio knihu Štvrtkový klub detektívov,

Knihu som mala aj fyzicky doma už od jej vydania kvôli nádhernej obálke a oriezke, ale stále som ju odkladala a preto keď som uvidela, že je možnosť si ju vypočuť, neváhala som a hneď som ju kupovala.  Príjemný hlas rozprávačky pani Matejkovej sa úplne do príbehu hodil, aj keď priznávam, vzhľadom na žáner som sa musela oveľa viac na počúvanie sústrediť. Príbeh som si dokonca musela prehrávať v zrýchlenej forme, pretože by ma jej príjemný hlas časom asi uspal, čo som rozhodne nechcela dopustiť.

Kniha je typická anglická detektívka, a v spojitosti s vekom našich postáv sa môže zdať miestami pomalá, až stagnujúca. V knihe určite nenájdete násilného vraha a brutálne vraždy. Práve naopak, dej je zameraná skôr na samotné pátranie, intelektuálne smerovanie postáv a pokojnú atmosféru. Prostredie domu seniorov sa k nej výborne hodí. Rozvážnosť, ale zároveň aj typickú dôchodcovskú dravosť cítite z každej strany. Miestami máte pocit, že sledujete akčné dôchodkyne z Babovřeskov, inokedy si prídete ako na seniorských oslavách, ale stále nad tým všetkým vládne atmosféra slečny Marplovej, ktorá si všíma každý detail. Výborná kombinácia humoru, nadhľadu, energie a intelektu.

Luxusné sídlo domova dôchodcov, kde nájdete všetky vymoženosti od vlastných apartmánov, cez bazény až po rozsiahly park sa stane miestom činu. Príležitosť angažovať sa tak dostane štvorica dôchodcov, ktorí sa dovtedy stretávali na tajnom Štvrtkovom klube detektívov, kde sa snažili objasniť odložené, nevyriešené staré prípady. A zrazu sa im stane vraždy pod nosom a rovno majú dve obete. Motívy na vraždy mohli byť rôzne - konflikty, korupcia, ale aj plány na rozšírenie sídla o nové apartmány. Skvelá príležitosť pre našu štvoricu začať pátrať.

Začiatkom knihy nás sprevádza Joyce, ktorá nám príbeh objasňuje z pohľadu denníkových záznamov. Je bývalou zdravotnou sestrou a to, že ju prijali do klubu je pre ňu veľká česť. Ďalším členom je Ibrahim, bývalý psychiater, ktorý do prípadov vnáša logické postupy a detaily. Sekunduje mu Ron, ktorý je z celej štvorice najprchkejší, kedy býval najväčší odbojár, nebál sa postaviť na čelo davu v protestoch a táto vlastnosť mu ostala až do pokročilého veku. Nad celou partiou však prevláda Elizabeth, akčná dôchodkyňa, ktorá je bývalou agentkou a je to práve ona, kto stojí za založením klubu. Tajne totiž nosila z policajnej stanice ukončené spisy a z nich potom na klube diskutovali. Pohľady v knihe sa vždy striedajú, dej teda vnímame z rôznych strán.

Postáv v príbehu však bolo oveľa viac, od iných obyvateľov domova, cez policajtov, ktorí najprv nedokážu zniesť angažovanosť samozvaných detektívov, cez obete až po vraha, ktorého vám je tiež tak trošku ľúto. Miestami, možno práve tým, že som príbeh počúvala sa mi však postavy plietli a aj keď na začiatku každej kapitoly bolo povedané kto nás ňou sprevádza, strácala som sa. Niekedy som pri opisoch miestami ubrala z pozornosti no priznám sa, v závere knihy som už s napätím počúvala, či sa podarí našim dôchodcom v spolupráci s políciou dolapiť vraha a nikomu sa pri tom nič nestane, pretože ako to už niekedy býva, akční dôchodcovia sa neboja naozaj ničoho. 

Kapitoly sú inak krátke, čiže dej ubieha rýchlo, je však naozaj potrebné čítať / počúvať pozorne, pretože autor sa niekedy zamotal v opisoch a odbáčal od témy, čo je však vzhľadom na hlavné postavy pochopiteľné. Ľahko vám však môžu utiecť niektoré skutočnosti, pretože aj napriek jednoduchosti samotného úkonu vraždy, jej rozuzlenie je prepletené cez viaceré postavy a ich históriu. Práve to však z príbehu robí typickú anglickú detektívku vhodnú do typického anglického počasia - zababušiť sa do deky, vziať do ruky čaj a nechať sa ním unášať partiou sympatických postáv.

Čo musím určite vyzdvihnúť je aj typický anglický humor, ktorý však nemusí každému sadnúť. Sarkazmus a irónia sa tiež príbehu nevyhli a za seba môžem povedať, že som sa miestami naozaj dobre nasmiala. Celkovo som to mala s knihou ako na hojdačke, silnejšie časti striedali slabšie, niekde som príbeh počúvala úplne zaujato, inokedy som mierne upúšťala z pozornosti. Nič to však nemení na fakte, že označenie "cozy crime", čo v preklade môžeme označiť ako "útulná krimi" sa k príbehu úplne hodí. 

Za mňa dávam knihe 3,5⭐️/5 a určite si niekedy prečítam / vypočujem aj druhú časť už len kvôli sympatickým postavám. 

Originálny názov: The Thursday Murder Club

Názov: Štvrtkový klub detektívov

Autor: Richard Osman

Dĺžka: 11:33 hod

Rok vydania: 2021

Formát: audiokniha

Vydavateľstvo: Publixing

Knižná verzia: SLOVART, 2021, 392 str., 9788055649450


KNIHU ODPORÚČAM ČITATEĽOM, KTORÍ MAJÚ RADI POMALŠIE DETEKTÍVKY NA ŠTÝL AGATHY CHRISTIE


Obsahové varovanie:

° vraždy

Pozitíva knihy:

+ sympatické hlavné postavy

+ anglický humor

+ intelektuálna, rozvážna rovina bez brutálností

Negatíva knihy:

- občasné opisy a odbočky, ktoré odpútavali pozornosť z priameho deja

- väčšie množstvo postáv