Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Štvrté krídlo

04.01.2024

V roku 2023 obehlo svetom bookstagramu a booktoku veľké nadšenie z knihy Štvrté krídlo. Pár krát sa mi už stalo, že práve veľký "hype" okolo nejakej vychvaľovanej knihy spôsobil, že aj moje hodnotenie bolo skreslené o toto kolektívne nadšenie a časom som knihu za takú úžasnú nepovažovala. Táto kniha je však naozaj návyková, hneď ako som ju začala čítať, nevedela som sa od nej po dejovej stránke odtrhnúť a s čistým svedomím môžem povedať, že tomu hypu okolo rozumiem a podľahla som mu aj ja.

Pred čítaním som vedela, že kniha je kombináciou Hier o život, Divergencie, Hier o tróny a presne s týmto očakávaním som do čítania išla. Keďže podobné žánre milujem, vedela som, že kniha sa mi bude pravdepodobne páčiť. Ak však očakávate high fantasy a nepozriete si vopred, že ide o New Adult žáner, nečudujte sa, ak budete sklamaný. To, že od vás kniha kvôli tomu dostane neprimerané hodnotenie je, žiaľ, vaša chyba výberu. Neporovnávajme, prosím, všetko, čo má označenie fantasy s Pánom prsteňov alebo podobne, pretože tu máme dva úplne iné svety a v konečnom dôsledku aj dve úplne iné cieľovky tejto knihy.

Ak sa pozriem na samotný dej, gradáciu, postupné odhaľovanie tajomstiev a aj postavy - kniha spĺňa presne to, čo má žáner New adult v kombinácii s romantasy spĺňať. Máme tu romantickú linku, fantasy prvky, určitú mieru erotiky, intrigy, boje a aj silných hrdinov. Autorka nám svet odhaľuje postupne, preto môžeme nadobudnúť pocit, že nám viacero vysvetlení v knihe chýba, ale už z prvej časti série máme náznaky, že tajomstvá sveta siahajú hlbšie. To, čo nám chýba vysvetlené v tejto knihe nám bude odhalené pravdepodobne v ďalšej časti. Yarros nám tak dáva priestor na konšpirácie a dohady. 

Violet Sorrengailová dovŕšila vek, kedy si má vybrať svoju budúcnosť a zaradiť sa do jedného zo štyroch kvadrantov - pisársky, jazdecký, pechotný a liečiteľský. Od mala najmä vďaka otcovi túžila byť súčasťou pisárskeho kvadrantu, no po jeho smrti jej matka, generálka, rozhodla, že pôjde do jazdeckého kvadrantu a bude súčasťou obrany vonkajších hraníc krajiny a jazdkyňou na drakovi. Violet však na to vôbec nie je stavaná, nie len že je malá, silovo slabšia, ale psychicky na to vôbec nie je pripravená. Jazdecký kvadrant má najprísnejší výber kadetov, najťažšie skúšky a zároveň je v ňom najväčšia úmrtnosť už počas výcviku. Navyše, Violet sa stretáva aj s rodinným nepriateľom - Xadenom Riorsonom, ktorý je dieťa povstaleckého veliteľa. Bola to práve Violetina matka, ktorá ho dala za vzburu popraviť. Xaden má preto najväčšiu motiváciu zbaviť sa Violet a pomstiť tak svojho otca. Ale čo ak je nakoniec všetko úplne inak? 

Violet je typickou hrdinkou, ktorá prejde postupne prerodom zo šedej myšky na najsilnejšiu bojovníčku široko ďaleko, aj keď o to vlastne nestojí. Tento jej obrat je, samozrejme, očakávaný. Napriek tomu si ma Violet získala svojím rozhľadom, vedomosťami a vynaliezavosťou. Myslím, že ako postava bola vytvorená výborne a aj jej postupnú premenu autorka zvládla dobre. Zachovala jej tvár, no zároveň z nej spravila silnú osobnosť.

Xaden je zas typickým hrdinom, ktorého budete milovať nie len pre jeho opísaný výzor, ale najmä pre jeho charakter mučeníckeho hrdinu. Samozrejme, všetci už na dvadsiatej strane vieme, ako to skončí, ale ten postupný prevrat v jeho postave, kedy sa z protivníka stáva najväčšou slabinou Violet ma neskutočne bavil. 

Z ostatných postáv vo mne veľké emócie vzbudzoval aj Dain, ktorý sa každým ďalším krokom stával v mojich očiach menej stráviteľným. Myslím, že v súvislosti z jeho postavou nás čaká ešte veľa krušných chvíľ.

Čo si budeme hovoriť, lásku ku knihe vo veľmi veľkej miere ovplyvnili predovšetkým draci. Práve ich vstup do deja dodal samotnému príbehu úplne iný rozmer, bavil ma ich humor, ich spojenie s jazdcami, ich mágia a energia, ktorú zosobňovali v jazdcoch skrz pečať. Dračí svet a ich fungovanie ma zaujíma rovnako, ako ten ľudský a teším sa, ako skrz myšlienky Tairna, Andarny a Sgaeyl budeme odhaľovať hlbšie pozadie tohto príbehu. 

Autorke sa v závere podaril aj veľmi vydarený cliffhanger, aj keď priznám sa, očakávala som ho. Príbehovo som sa do tohto sveta úplne zamilovala a prvý krát sa mi stalo, že som si začala aktívne hľadať rôzne fanarty. Čo rozhodne nemôžem autorke vytknúť je jej pútavý štýl písania, ktorý je vcelku jednoduchý, ale za to veľmi návykový. Dej graduje presne tam, kde má, kde treba byť tvrdá, je tvrdá. Nebojí sa krutých krokov a zvratov, aj keď vie, že si nimi možno pohnevá značnú časť čitateľov. Inšpirácia z iných kníh mi v tomto príbehu vôbec nevadila, práve naopak. kniha spôsobila to, že mám chuť si ich všetky opäť prečítať a pozrieť. 

Objektívne však musím uznať, že wordbuilding knihy je priemerný, čo malo za následok aj to, že som bojovala s prekladom. Všetko v knihe bolo zasrané, hrdinka všetko merala na údery srdca a prosím, vysvetlite mi, aká je to žeravobiela bolesť a ako vyzerajú dekadentné pery. Chápem, že keď to takto napíše autorka je to možno ťažšie použiť v preklade, ale vždy keď som narazila na podobný výraz chytila som sa za hlavu, či sa to naozaj nedalo synonymicky povedať inak. Práve preto dávam knihe -1 bod dole v hodnotení. Pri tých úderoch srdca som si už robila srandu, že to vyznieva ako chorobopis pacienta na kardiológii. Niekedy bol použitý v takých nezmyselných situáciách, ktoré s logikou naozaj nemali nič spoločné.  Tiež kvalita papiera sa mi zdala nižšia, trošku ma rušili pretláčané strany, ale chápem, že pri hrúbke knihy sa pozeralo aj na jej prípadnú váhu, cenu a podoobne. Patrím k tým šťastnejším a knihu mám so špeciálnou oriezkou, ktorá bude určite zdobiť moju knižnicu.

Tento príbeh však milujem, od nedočkavosti som si kúpila pokračovanie v angličtine, aj keď viem, že kým ho dočítam, bude už slovenský preklad. Po dlhej dobe kniha, ktorá vo mne opäť vzbudila záujem o podobný žáner a preto sa už chystám aj na sériu Dvory, či Trón zo skla. Za mňa všetky očakávania kniha naplnila.

Originálny názov:  Fourth Wing

Názov: Štvrté krídlo

Autor: Rebeca Yarros

Počet strán: 544

Rok vydania: 2023

Väzba: pevná väzba

Vydavateľstvo: IKAR

ISBN: 9788055192970


KNIHU ODPORÚČAM ČITATEĽOM, KTORÍ MAJÚ RADI NEW ADULT ROMANTASY S DRAKMI, DRSNÝM SVETOM A ÚŽASNOU CHÉMIOU MEDZI POSTAVAMI


Obsahové varovanie:

° smrť postáv

Pozitíva knihy:

+ pútavosť príbehu

+ chémia medzi postavami

+ draci

Negatíva knihy:

- slabý wordbuilding a miestami nelogický preklad