Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Straky

06.11.2022

Mysteriózna YA detektívna novinka, ktorá vyšla nedávno v sebe nesie tajomný príbeh anglickej strednej školy, na ktorej sa začnú diať podivné veci.

Okamžite vhupneme do deja smrťou obľúbeného dievčaťa, ktorá je však zahalená rúškom tajomstva. Nikto nič nevidel, žiadne záznamy a svedectvá nie sú dostupné, a tak to polícia uzavrie ako samovraždu. V tom čase prichádza na školu aj nová študentka, Audrey, ktorá pred svojimi vnútornými démonmi uteká až z Ameriky, a pridelia ju na izbu k dokonalej Ivy. Tá znáša príchod novej spolužiačky ťažko, musí s ňou zdieľať spoločnú izbu, ktorá navyše pred tým patrila mŕtvej študentke. Všetko ešte skomplikuje začiatok podcastu, v ktorom záhadná osoba otvorí opäť otázku smrti mladej študentky a naznačí, že možno vôbec nešlo o samovraždu, ale o dokonale naplánovanú vraždu. A akú úlohu v tom hrá tajný Stračí spolok, ktorého tieň sa už roky vznáša nad školou? Audrey a Ivy sa v objave nových skutočností nakoniec spoja, aby odhalili nebezpečenstvo, ktoré na škole číha a čaká na ďalšiu príležitosť.

Autorky nám v príbehu priniesli trošku napätia, drámy, tajomnej legendy, ale aj príbeh o novom vznikajúcom priateľstve medzi dvoma dievčatami, ktoré nemajú nič spoločné, no predsa len zistia, že jedna pre druhú vedia urobiť viac, ako pre nich urobil ktokoľvek doteraz. Práve toto priateľstvo, v ktorom postupne odhaľujú svoje traumy a rodinné problémy je nakoniec to, čo som si z knihy odniesla najviac, no ani samotný príbeh hľadania páchateľa nebol zlý. 

Začiatok knihy, ak si odmyslíme prológ, v ktorom sa odhalí hlavná téma knihy, bol trošku pomalší. S Audrey sme si zvykali na novú školu, nové prísne internátne pravidlá a s Ivy sme naopak zisťovali, ako sa dajú obísť a objavovali sme zákutia školy. Väčšie protiklady snáď autorky ani nemohli do príbehu vymyslieť, nevyhli sme sa ani typickému klišé. Zatiaľ čo Audrey bola z bohatej rodiny, blondínka, ktorá milovala lakovanie nechtov a šport jej bol cudzí, Ivy pochádzala z chudobnej rodiny, bola tmavá a milovala beh. Navyše patrila k najlepším študentom školy. Aj keď si zo začiatku nemali vôbec čo povedať, paradoxne ich zblíži chalan, ktorý spravil osudnú chybu a začal baliť obe. Nakoniec sa z nich však stanú priateľky a spoločne sa rozhodnú vyriešiť celú záhadu, no čoskoro zistia, že rozohrali veľmi tajomnú a nebezpečnú hru

Z nevinného podcastu sa totiž vykľuje téma pre celú školu, a aj keď tomu najprv nikto neprikladá dôležitosť, čoskoro začne byť paranoidná celá škola. Každým ďalším podcastom sa odhalí nové tajomstvo. Práve tu sa začnú veci zamotávať a čítanie sa zrazu zmení na mysterióznu detektívku, v ktorej sledujeme rôzne indície, odkazy a odhaľujeme skryté zákutia školy, ktoré mali byť študentom ukryté. No v závere knihy autorky ukončia príbeh tak, že o tajomnom spoločenstve sa nedozviem v podstate nič, len to, že nie je len legendou, ale opäť sa po rokoch hlási o slovo. 

Priznám sa, pokým som nedočítala príbeh, ani som netušila, že kniha je prvou časťou série. Až záver, v ktorom sa namiesto rozlúsknutia naopak všetko ešte viacej skomplikovalo ma prinútil pátrať a zistila som, že kniha má pokračovanie, v ktorom spolok už hrá dôležitejšiu úlohu. Príbeh sám o sebe nebol zlý, spája v sebe viacero prvkov - young adult, romantickú linku, a samozrejme mysterióznu drámu a detektívku. Samotná téma "podcastu" nie je v čitateľskom kruhu ničím novým, takýchto kníh tu už bolo viacero, či už to bol priamo podcast, alebo napríklad nahrávky, ktoré po sebe niekto zanechal a odhaľovali postupne páchateľa. Autorky tak spojili viacero námetov do jedného a vytvorili príbeh, ktorý je miestami klišé, ale nenudíte sa pri ňom. Majú výborný štýl písania, ktorý si dokáže udržať vašu pozornosť, a aj rozsah knihy je akurát. Knihu tak dokážete mať prečítanú aj za deň. 

Určite knihu odporúčam tým, ktorí obľubujú tému YA, ak však patríte k čitateľom, ktorí majú radšej prepracovanejšie zápletky, ktoré sa nesú celou knihou, kniha vám asi nesadne. Nevravím, že v tejto knihe je zápletka nedostatočná, téma úmrtia študentky a pátrania po pravde sa nesie celou knihou, ale až ku koncu to začne byť naozaj napínavé a hlavné hrdinky riskujú a objavujú záhady. Dovtedy je to skôr dlhší úvod a uvedenie do deja, kedy sa zoznamujeme s postavami a samotným prostredím. Samozrejme autorky ukončili knihu v tom najlepšom, čím si zabezpečili, aby ste siahli aj po druhej časti. Tých otázok sa totiž v knihe objavilo viacero a ja dúfam, že nám dajú dostatočné odpovede.

Titulka knihy nás totiž láka na slogan " Prestížna stredná škola ukrýva desivé tajomstvo". ale v tejto časti sa samotné tajomstvo len predstaví, určite nedostaneme jeho rozlúsknutie.

Kniha sa mi však páčila práve tým, že bola naozaj "čtivá" a prečítala som ju za deň. Ku koncu som už naozaj obracala stránku za stránkou, aby som sa dozvedela čo najviac, tak si viete predstaviť, aká napnutá som išla spať, keď sa záhada ešte viac zamotala a ja som nemala hneď k dispozícii pokračovanie. Dúfam, že vydavateľstvo sa rozhodne vydať aj pokračovanie. Knihe dávam 4⭐️ /5.

Originálny názov: The Magpie Society

Názov: Straky

Autor: Amy McCulloch, Zoe Sugg

Počet strán: 288

Rok vydania: 2022

Väzba: brožovaná väzba (paperback)

Vydavateľstvo: Cosmopolis (Grada)

ISBN: 9788027135646


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU GRADA


Kliknutím na obrázok si môžete zakúpiť knihu: