Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Stíhači

08.04.2021

Rok čo rok (ak zrovna nie je pandémia), v máji,  má každý druhý Slovák  v ruke hokejovú trénerskú licenciu, spätné zrkadlá áut sa razom obalia do slovenskej vlajky, pesničky Nech Bože dá, či Ciki-Caki sa spievajú častejšie ako Ďurica a hokej sa stáva národným športom. V tomto období sa totiž väčšinou konajú Majstrovstvá sveta v hokeji.

A práve hokeju sa venuje kniha Stíhači, ktorá už na obálke uvádza: "Kniha pre tých, ktorí majú radi humor a hokej". No s touto vetou si dovolím mierne nesúhlasiť, pretože kniha je určite pre každého! Aj keď ste sa zrovna nenašli v prvom odseku tejto recenzie a nehrdíte sa oslovením skalný fanúšik hokeja. 

S čím však určite súhlasím je spomenutý humor. Ja sa pri knihách rada zasmejem, ale pri čítaní tejto knihy som miestami vybuchla do smiechu.. Každý kto v živote aspoň raz "zabrdol" do nejakého športu sa totiž nájde vo viacerých opisoch a situáciách, ktoré autor v knihe veľmi trefne uvádza - zo všetkého spomeniem napríklad tribúnu majstrov sveta, na ktorej sedávajú hlavne tí s tou trénerskou licenciou vo vačku, technické problémy sprevádzajúce hádam každý zápas a dokonca aj členovia partie, na ktorých si viete preniesť nejakého vášho známeho - ja by som bola určite ten, ktorému sa vždy niečo stane, a kto so mnou niekedy niečo hral mi dá istotne za pravdu.

Ale poďme po poriadku...

Kniha aj napriek tomu, že má len 182 strán sa čítala zo začiatku pomaly, pretože text je pomerne nahustený a využíva skoro celú plochu listu, takže kto nerád listuje stranami si príde na svoje. 

Začiatok knihy sprevádza INTRO a priznávam, že v tejto časti som si aj hovorila, či to vôbec dočítam. Ale som rada, že som pokračovala ďalej, pretože by som sa pripravila o veľkú časť zábavy, ktorá sa dávkovala postupne. Pri tejto knihe naozaj platí, že dej každou kapitolou graduje a úplne vás vtiahne do deja. Intro sa rozbiehalo pomaly a bolo venované prevažne predstavovaniu postáv, či poukázaniu na technický stav hokejového štadióna. Partia našich hlavných aktérov - amatérsky hokejový tím Stíhači, pozostávajúci z bývalých hráčov alebo nadšencov hokeja, sa stretne, aby si zahrali hokej, ale v šatni im vypadne neónka. Pokiaľ som si neprečítala Intro tejto knihy neverila by som, že výmenu neónky alebo stavy rolby dokáže niekto rozpísať na toľko strán. Pri závere knihy si však uvedomíte, že práve tento fakt bol veľmi dôležitý, pretože samotná rolba zohrá nakoniec dôležitú úlohu, viac k nej nepoviem...

Plynulo prechádzame na kapitoly, v ktorých sa to začne rozbiehať. Stíhači prídu s nápadom na zorganizovanie exhibičného zápasu medzi ich tímom a banskobystrickým A-tímom a organizácie sa chopí "kapitán" tímu - Mrkva. Aj napriek prvotnému odmietnutiu sa vynájde, nevzdá sa a aj vďaka šikovnému triku (a kontaktom) sa nakoniec podarí uskutočniť dohodu na zápas a celé mesto zrazu nehovorí o ničom inom len o exhibícii. O zápas sa začnú zaujímať aj niektoré známe osobnosti a už niet cesty späť. Začína sa kolotoč vybavovania, organizovania, trénovania, ale aj nervov a stresov, aby sa všetko podarilo zorganizovať. Situáciu komplikujú aj zranenia, ktoré tím postretnú, no nezlomia. Na konci knihy nás čaká samotný zápas, ktorý je opísaný perfektne a úplne vás prenesie na štadión do davu fanúšikov, až cítite tú atmosféru.

Čo sa mi ešte na knihe páčilo boli krátke vsuvky "nezainteresovaných" osôb, ktoré so samotným hokejom a zápasom nemajú nič spoločné. Tak sa na celý zápas môžeme pozerať očami malého dieťaťa, pre ktorého je to najkrajší zážitok v jeho 3 ročnom živote, očami starej babky, ktorá prežila vlastnú smrť, tiež očami doktora, či skalných dôchodcovských fanúšikov - každá generácia si nájde to svoje. 

Samotné postavy boli perfektné - bolo veľmi cítiť, že autor knihy presne vie, ako to v tíme amatérskych nadšencov chodí, a aké charaktery sa v každej takejto skupine nachádzajú - vodcovia, večne hladný spoluhráč, stresmen, tréner, "komediant", ale hlavne priatelia, ktorí spolu trávia čas aj mimo tímu a poznajú aj svoje rodiny. Chémia medzi týmito postavami bola výborná. Tiež sa pobavíte na prezývkach, ktoré často nedávajú logiku, ale každá jedna má svoj príbeh - Mrkva, Okruh, Ruža, Cesnak...

V knihe je načrtnutá aj veľmi jemná a nenásilná romantická linka, čo je tiež malé plus.

Po dočítaní knihy vám celý tím Stíhačov bude chýbať a budete chcieť vedieť, ako ich príbeh bude pokračovať. Mne osobne postava Ružu, ktorý sa postaral o väčšinu zábavy, prirástla k srdcu a len z opisu v knihe viem, že je to veľký dobrák - trochu nemotorný, ale dobrák :) 

Knihu určite odporúčam ako parádnu oddychovku, a ak aj nie ste fanúšik hokeja, nemusíte sa jej báť - nečakajte žiadne odborné výrazy, ktorým nebudete rozumieť. Čakajú vás len chvíle pohody, humoru a perfektnej priateľskej atmosféry bez hnevu, nenávisti, či bitiek.

Názov: Stíhači

Autor: Ján Spišiak

Počet strán: 182

Rok vydania: 2020

Väzba: brožovaná väzba (paperback)

Vydavateľstvo: Sunday walk

ISBN: 9788097367008