Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Stanovište 1

22.01.2022

Dystopická kniha s prvkami sci-fi, počas čítania ktorej zažijete nie len pocit strachu z neznáma, ale občas vám aj trošku zdvihne žalúdok z niektorých nechutných scén. 

Kniha o post-apokalyptickom Rusku, kedy z veľkého Ruska ostala už len Moskva a pár okolitých miest, vzniklo tak "Moskovsko" s vlastným cisárom a nikto nevedel, čo ostalo zo zvyšných častí Ruska. Jediná cesta von, ktorá je zároveň spojením s neznámym za hranicami prechádza práve cez Stanovište, ktorého hranicu tvorí Volga a most cez ňu. Volga je však otrávená neznámym jedom a na Stanovište vrhá nepríjemný jedovatý zápach, a most. ktorý je zahalený v nebezpečnej hmle neláka asi nikoho. Prejdete cez neho totiž len v plynovej maske, ale doteraz sa nenašiel nik, kto by chcel zistiť, čo sa nachádza na jeho druhej strane. V Stanovišti majú len jednu úlohu- okrem boja o prežitie z nedostatku jedla, čo Moskvu nezaujíma, predovšetkým strážiť tento most, a modliť sa, aby cez neho nikto neprišiel. Viera je totiž to posledné, čo ľuďom ostalo. No jedného dňa sa to zmení a práve cez most príde nevítaný hosť, čo spustí jedno nemilé prekvapenie za druhým a tu začne dej naberať na svojej sile. Odhaliť tajomstvo neznáma za mostom sa odhodlá aj mladý Jegor, ktorý tým chce hlavne zapôsobiť na svoju platonickú lásku Michelle, no sám netuší, čo svojou tajnou návštevou mosta spustí aj on.

Kniha Stanovište mi zo začiatku dala mierne zabrať. Prečo? Ťažko sa mi dostávalo do deja, kniha v podstate nemá žiadny úvod, kedy máte čas uvedomiť si, o čo vlastne ide a krátke vety tomu vôbec nepomáhajú.  Neviete si spočiatku zaradiť charaktery postáv, neviete. kto je zlý, kto dobrý, a či je vlastne existencia Stanovišťa v prospech ľudí za mostom, alebo naopak, slúži k ich zničeniu. Zo začiatku je kniha mierne chaotická a nezrozumiteľná, no čím viacej čítate, tým viac vnímate ťaživú atmosféru príbehu, z ktorého som miestami bola naozaj vystrašená- zo stránok úplne cítite to zlo, ktoré vstúpilo do mesta, zúfalstvo z toho neznámeho a občas aj nepokoj z vecí, ktoré sa diali. Postupne začnete vnímať aj pohnútky postáv, no pri niektorých sa autorovi stále darilo držať nad nimi otáznik, čo sú vlastne zač.

Autor strieda viaceré pohľady, no venuje sa predovšetkým mladému Jegorovi, ktorý je odhodlaný dobiť svet, a príbehu mladej Michelle, ktorá od začiatku vie, že do Stanovišťa nepatrí a túži sa dostať späť do Moskvy za rodičmi. Ich príbehy sa prelínajú, no svojím spôsobom sú na seba pevne nadviazané, čo sa prejaví hlavne v závere knihy. 

Kniha má otvorený koniec, takže je viac než isté, že sa môžeme tešiť na pokračovanie, a akosi cítim, že sa máme na čo tešiť. Ako je totiž uvedené na obálke knihy - Apokalypsa je len začiatok. A práve v tejto prvej časti zažívame spomínanú apokalypsu, a ak máte slabšie žalúdky, poviem vám, že nie je to zrovna pokojný priebeh. V závere kniha totiž nabrala enormný spád, a zatiaľ čo celú knihu sme sa postupne dostávali k rozuzleniu, na jej konci autor predviedol hotový mordor

Autor výborne opísal postapokalyptickú až dystopickú atmosféru, úprimne sa priznám, že vždy po dočítaní sa mi ťažko zaspávalo, a tak ako som sa zo začiatku nútila čítať, tak som knihu na jej konci chcela čo najrýchlejšie dočítať. Nie preto, že by bola zlá, práve naopak, chcela som to mať už za sebou, aby som sa od strachu z neznáma nepototo.

Nemám rada filmy o zombie a teda po prečítaní tejto knihy som sa uistila v tom, že ani v knižnej podobe svoj názor na nich nemením - radšej znesiem magorov v maskách a s mačetou v ruke, ktorý na Halloween vyvraždí pol mesta, ako živých mŕtvych a akékoľvek ich telesné podoby. Genialita autora sa prejavila aj v tom že vo mne vyvolal presne ten hnus a zdesenie, ktoré vo mne vyvolávajú aj filmy, pretože ak máte fantáziu, autor vo vás svojimi dôslednými opismi nafúknutého mŕtveho tela, či prerazenia hlavy o stenu priam spustí príval predstavivosti. 

Ak patríte k nadšencom tohto žánru, kniha vám určite poskytne bohatú zbierku zombiekov. a oživenej apokalypsy, a verte mi, budete chcieť utiecť z tohto prostredia spolu s hlavnými hrdinami. Teším sa na pokračovanie, pretože to skončilo tak, že vlastne ani neviem, čo by sa ešte mohlo udiať, a práve to ma trošku desí... Nechcem si ani predstaviť, čo to bude za mortal kombat v ďalšej časti, keď už teraz som sa po dočítaní bála zhasnúť.

A našla som si v príbehu aj krásnu paralelu s dnešným svetom - dajte si pozor na svoje telefóny, pretože jedného dňa nás "posadnutosť" nimi môže zničiť.

Originálny názov: The Outpost I

Názov: Stanovište 1

Autor: Dmitry Glukhovsky

Počet strán: 368

Rok vydania: 2021

Väzba: pevná väzba

Vydavateľstvo: IKAR

ISBN: 9788055179650


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU IKAR


Kliknutím na obrázok si môžete zakúpiť knihu: