Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Spoza čarovného prútika

30.09.2023

Vždy ma fascinovala postava Draca Malfoya z knižného a aj filmového sveta Harryho Pottera. Aj keď som odjakživa patrila do #teamharry, Draco mi vŕtal v hlave. Priznám sa, ako dieťa som bola platonicky zamilovaná do herca Toma Feltona, z čisto prozaického dôvodu - páčil sa mi, a vlastne sa mi páčil aj neskôr, keď sme obaja už vyrástli. No časom, keď som Harryho Pottera začala vnímať v širších súvislostiach, ako len zo strany "hókus- pókus", Draco vo mne vzbudzoval ľútosť,

Tom Felton prináša v knihe Spoza čarovného prútika svet chlapca, ktorý dospieval v žiare reflektorov, Väčšia časť knihy je venovaná predovšetkým natáčaniu čarodejníckeho fenoménu, ale Tom nám dovolil nahliadnuť aj do zákutí jeho života, o ktorých sa doteraz nevedelo, ale aj do tých, o ktorých sa vedelo a patrili k čiernym škvrnám jeho života. Všetko to navyše dokáže podať s takým nadhľadom a s veľkou dávkou sebareflexie, že toto čítanie vás naplno vtiahne.

Kniha začína úžasným predhovorom Emmy Watson, ktorá má s Tomom veľmi špeciálny vzťah. Úprimne sa priznám, že tak ako Tomova biografia, aj tá jej by pre mňa bola rovnako zaujímavá. Tom svojmu vzťahu s Emmou venuje celú kapitolu, ale spomína ju počas celej knihy. Na niektorých ich spoločných interakciách som sa naozaj úprimne zasmiala. 

Tom nám predstavil aj svoje detstvo, hovoril o tom, aké to bolo vyrastať so staršími bratmi, ale aj o tom, ako vnímal rozvod rodičov. Na filmovom plátne sa ocitol ešte skôr ako jeho filmový kolegovia z Harryho Pottera, účinkoval už vo filme Piadimužíci, kde sa stretol aj s hercami, s ktorými sa na plátne spojil aj v čarodejníckom svete. Rozpísal sa, aké to bolo v škole čeliť posmeškom detí, ktoré sa smiali jeho ryšavej trvalej, a ako týmto obdobím prešiel vďaka svojej povahe, v ktorej mal zakódovaný zmysel pre humor a nadhľad. 

Samozrejme, počúvanie (čítanie) o časoch z natáčania Harryho bolo pre mňa najzaujímavejšie, no veľa tomu dodával práve Tomov rozprávačský talent. Už od momentu, keď opisoval svoj konkurz som zaujato počúvala a hltala každé jeho slovo. Láska, s akou hovoril o svojej  postave ma nútila pozerať sa na jeho filmovú postavu opäť inými očami a veľmi ma bavilo, ako sa s Dracom vedel Tom stotožniť aj mimo plátno. Okrem toho však Tom spomínal aj historky s inými hercami. O každom jednom hovoril s úctou a len v dobrom, vôbec nemal potrebu riešiť klebety, ohováranie alebo niečo podobné. Pri každom jednom, či išlo o hlavnú trojicu alebo Alana Rickmana, či Michaela Gambona vyzdvihol vtipnú historku alebo nejaký trapas s daným hercom, pri každom jednom zdôraznil, ako veľmi si ich nie len ako hercov, ale aj ako osoby váži. Naozaj z jeho rozprávania bolo cítiť, ako veľmi veľa pre neho toto obdobie života znamená. Okrem toho ma veľmi bavil náhľad aj do práce s detskými hercami, ich vzdelávanie, akási výchova na placi a komunikácia  s nimi,

No ako to už býva zvykom, detskí herci majú väčšinou v dospelosti problémy, a podobne neminuli ani Toma. V záverečnej časti knihy otvorene hovorí o svojich problémoch s alkoholom a hlavne o tom, ako to vôbec nevnímal ako problém. Keď si ho však zavolali na pohovor všetci jeho blízki, od priateľky, cez manažéra až po právnika a prehovorili mu do duše so svojimi osobnými odkazmi pre neho, niečo sa v ňom zlomilo. Súhlasil s tým, že podstúpi odvykačku, no ani tu to pre neho nebola prechádzka ružovou záhradou.  Táto časť sa počúvala ťažšie, ale Tom v sebe opäť nepoprel optimistu a prirodzený talent rozprávača a aj túto kapitolu svojho života vedel podať s posolstvom pre čitateľa.

Ja som si počúvanie tejto knihy užila. Vypočula som ju naozaj rýchlo, pretože pri počúvaní a skvelom narozprávaní som mala pocit, že sedím na besede s Tomom. Opäť som mala pred očami blonďavého a šarmantného Draca, ktorý je mnohými milovaný, ale aj nenávidený. Dokonca aj o tomto hovoril Tom - o zrkadlení postavy do reality, o tom, ako mu ľudia v obchode dohovárali, aby nešikanoval Harryho. A aj napriek tomu, že filmový Draco strávil na plátne iba 31 minút a 45 sekúnd za všetky filmy dokopy, dokázal si získať srdcia mnohých ľudí a vydobiť si čestné miesto a priestor vo svete čarodejníkov. Doteraz som neodpustila tvorcom, že záverečnú Tomovu scénu, vďaka ktorej mohol dostať nádej na očistenie mena, vymazali. Koniec koncov, to trochu mrzelo aj Toma. 

Ja som s audioknihou veľmi spokojná, a aj tlačená verzia je spracovaná výborne. Určite sa k nej ešte vrátim a dám si rereading.

5⭐️/5.


KNIHU ODPORÚČAM ČITATEĽOM, KTORÍ MILUJÚ SVET HARRYHO POTTERA A CHCÚ NADHLIADNUŤ ZA JEHO OPONU.


Obsahové varovanie:

° alkoholizmus a okvykačka

Pozitíva knihy:

+ výborný rozprávačský talent

+ pikošky zo sveta HP

+ vôbec necítiť nadutosť autora, zo všetkého ide pokora a úcta

Negatíva knihy:

- privítala by som hlbší záber na Tomov boj s alkoholom

Originálny názov: Beyond The Wand

Názov: S kouzelníckou hůlkou 

Autor: Tom Felton

Dĺžka:  8:05 hod

Rok vydania: 2023

Formát: audiokniha

Vydavateľstvo: Práh

Knižná verzia: IKAR, 2023, 336 str., 9788055191072