Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Som tu pre teba - Denník lesného dievčaťa

01.04.2022

Nádhera. Umenie v jednoduchosti. Pohladenie duše, ktoré vo vás zanechá záplavu citov.

Kniha Som tu pre teba - Denník lesného dievčaťa, z dielne kórejskej ilustrátorky Äppol , nám cez stručné a krátke básne vysiela posolstvá všednosti a obyčajnosti v našich životoch, ktoré poznáme všetci. Nezáleží na tom, či rôzne situácie v nás vyvolávajú pozitívne alebo negatívne emócie, pretože Äppol obsiahla presne to, čo pozná každý z nás - radosť, smútok, potrebu byť chvíľu sám alebo naopak usporiadať piknik, proste všetko, s čím sa od detstva stretávame.

Cez poéziu ako textu, tak aj kresieb, nám ukazuje, že všetci žijeme to isté, každý inak, a je to v poriadku. Stotožniť sa s kreslenou postavičkou, ktorá nás príbehom prevedie, je v tejto knihe také jednoduché, ako večer zavrieť oči a zaspať po ťažkom dni. Práve v tejto knihe nájdete pokoj, vľúdnosť a prijatie. A ak vás neoslovia básne, určite sa vás dotknú nádherné ilustrácie, ktoré ich sprevádzajú. Viaceré z nich si viem predstaviť ako obrazy na stene nie len detskej izby, Z každej z nich ide niečo tajomné, éterické, čo vás donúti zdvihnúť kútiky úst.. 

Kniha je rozdelená do 4 ročných období, a cez každé nám ukazuje inú časť života. Začíname letom, kedy si vychutnávame slnečné lúče, či sladučké ovocie. Pokračujeme jeseňou, ktorá je zameraná predovšetkým na farby jesene a opadávanie listov, no tiež na jesenný večer, ktorý už prináša chlad. Zima nám ukazuje radosti zo snehu, stavania snehuliaka, ale aj nástrahy choroby. Celý cyklus prirodzene uzatvára jar, kedy opäť všetko rozkvitá a prebúdza sa do nového života. Vďaka tomu vás dokáže nasmerovať k poznaniu, aké dôležité je vážiť si jednoduchosť vecí v každom okamihu nášho života, dokonca aj vtedy, keď šomreme na upršané dni, alebo silné slnko. Tak ako v tejto knihe plynieme ročnými obdobiami, tak si vďaka nej uvedomíme aký je život krásny, aj keď to tak niekedy nevnímame.

Keď sa mi kniha dostala do rúk, povedala som si, že to bude opäť jedna z tých lahôdok pre deti aj dospelých, ako je napríklad Malý princ, a aké bolo moje milé prekvapenie, keď autorka v knihe spomenula aj jeho, a nie len jeho, ale aj iné rozprávkové bytosti, ktoré nás vrátili späť do detstva - Peter Pann, malá Snehulienka a Rapunzel, do ktorej sa prevtelilo čiernovlasé dievčatko. Posolstvo autorky bolo jasné - nezabudni byť dieťaťom, každý ho v sebe stále nesieme. Práve tieto jednoduché odbočky, ktoré možno nesúviseli so samotným ročným obdobím autorka využila na poukázanie toho, že radosť sa dá nájsť naozaj vo všetkom. Takto sme si s ňou prešli skutočne všetkým - pozorovaním hviezd na nebi, hľadaní tvarov v oblakoch, snívaním o dospelosti, obavami o kamarátov.


Autenticitu príbehu dodáva aj originálny text v kórejskom jazyku, ktorý sa vydavateľ rozhodol ponechať. Každú ilustráciu tak sprevádza kórejská časť, ktorej síce nerozumieme, ale hneď pod ňou je slovenský preklad, ktorý v krátkych veršoch navedie k jednoduchej úvahe. Pointu ilustrácie by ste samozrejme pochopili aj tak, ale autorka nás takto naviedla na konkrétny odkaz, o ktorom obrázok vypovedá. Všetky ilustrácie sú veľmi uveriteľné - dokonca aj smútok sa podarilo vyobraziť tak, že vám je hlavnej hrdinky príbehu ľúto. 

Ďalším milým prekvapením sú aj 4 čiernobiele pohľadnice, ktoré nájdete na konci knihy, a ktoré sú pripravené na vaše vyfarbenie. Tieto milé ilustrácie, na ktoré môžete napísať napríklad aj milú úvahu z knihy, určite potešia každého, komu sa ich rozhodnete poslať.


Táto kniha je umením, či básňami alebo ilustráciami, zahreje, upokojí a poteší nie len oči, ale aj dušu. Jej výnimočnosť je v tom, že kedykoľvek a kdekoľvek si ju otvoríte, môžete z nej čerpať a nikdy, naozaj nikdy sa jej nepresýtite. Aj keď hodnotu umeleckých diel posúdiť neviem, no hodnota knihy je určite hodná 5⭐️/5.

  • Motúzik

Občas túžim po niečom, čo nemám.
Pevne sa držím motúzika svojich túžob,
hoci viem, že keď ho pustím, bude mi lepšie.

  • Príjemné popoludnie

Ležím na jarnej deke a užívam si pohodové popoludnie.
Nad mojimi privretými očami sa mihocú slnečné lúče.
V mysli sa mi vynárajú úryvky z knižky,
ktorú som práve čítala. 

Aké príjemné popoludnie.

Nerobím nič zvláštne, 
a predsa je to dokonalá chvíľa.

Originálny názov: 成為你的森林 (áno, toto som samozrejme okopírovala)

Názov: Som tu pre teba - Denník lesného dievčaťa

Autor: Äppol

Počet strán: 232

Rok vydania: 2022

Väzba: pevná väzba

Vydavateľstvo: IKAR

ISBN: 9788055182162


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU IKAR

Kliknutím na obrázok si môžete zakúpiť knihu:

  • Svetlo hviezd

Pre vás, ktorí ste dnes usilovne pracovali,
nazbieram do sukne trblietavé hviezdy.

Nech vaša unavená duša nájde znova svetlo
pri pohľade na čarovný jas.

  • Knihy

V knihách je svet, ktorý nepoznám, veľmi veľký.
No aj v tomto malom svete som príliš maličká.
Knižky sa pomaly hromadia
a každá z nich mi pomáha rásť.