Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Slová v hlbinách

25.04.2022

Táto kniha je zatiaľ pre mňa najväčším pozitívnym prekvapením tohto roka. a keďže som ju čítala v štafete, určite si jeden výtlačok zaobstarám aj k sebe do knižnice. Je to totiž presne jedna z tých kníh, v ktorej vás pri každom ďalšom čítaní osloví niečo iné.

Kniha, ktorú neviem opísať tak, aby vystihla všetky pocity, ktoré som počas jej čítania mala. Prežívala som pri nej hnev, smútok, žiaľ, sklamanie, ale aj súcit, pochopenie, radosť, šťastie. Kniha sa nevenuje LEN láske dvoch ľudí, ktorí si k sebe opäť hľadajú cestu, ALE predovšetkým témam, ako sú smrť blízkej osoby, pocit straty zmyslu života, ťažké rozhodovanie o budúcnosti, finančné a rodinné problémy. Autorke sa podarilo jemne a zároveň trefne pomenovať problémy, s ktorými sa raz musí vyrovnať každý z nás, pretože všetci jedného dňa niekoho stratíme. 

V knihe sledujeme príbeh Rachel, ktorá tragicky stratila brata, a Henryho, ktorý je zranený neopätovanou, no falošnou láskou. Prostredie príbehu je naozaj čarovné a originálne - antikvariát. OK, na tom nie je čarovné nič, ale v tomto antikvariáte sa nachádza Knižnica listov, čo bolo vskutku originálne. Takéto niečo by som uvítala aj u nás. Písanie si odkazov do kníh, zanechávanie listov, tajomný ctitelia, ktorí si vyznávajú lásku, reálne príbehy uchované v tých knižných. Často sa totiž ľudia dokážu vyznať zo svojich pocitov len v rámci anonymity, a potrebujú len malá povzbudenie k tomu, aby sa odvážili urobiť dôležitý krok aj v realite.

Striedajúce pohľady hlavných hrdinov dodávali príbehu čaro, pretože sme videli rovnakú situáciu vždy z oboch strán. Kapitoly sa prelínali aj s písanými listami, ktoré nám vždy odhalili niečo, k čomu by sa samotné postavy len tak nepriznali. Bolo to naozaj krásne a čarovné a veľmi chválim tento nápad. Listy boli akýmsi predskokanom k zápletke, ktorá nás čakala v priebehu celého príbehu a už len z nich samotných vedel človek veľa toho vyčítať. Dokonca aj veci, ktoré ešte naši hrdinovia ani netušili, a nám už lámalo srdce z toho, ako ich zasiahne smútok, keď sa to dozvedia.

Postavy boli výborné, pocity a názory k nim ste dokázali meniť v priebehu celého čítania. Najviac kritiky medzi čitateľmi zožal Henry, a áno, čo si budeme hovoriť, zo začiatku sa správal ozaj ako idiot, ale ja som ho tak trochu aj chápala - veľmi ľúbil osobu, ktorá si to však vôbec nezaslúžila a unikali mu tak iné, dôležité veci. Ako sa vraví, "cez stromy nevidel les". Les v podobe Rachel, ktorá bola veľmi zranená, nie len smrťou jej mladšieho brata, Cala, ale aj práve neopätovanou láskou Henryho. Videla, že Amy ho len zneužíva, že ho chce vždy len vtedy, keď vie, že on sa od nej začal odpútavať. Amy bola veľmi toxická vo vzťahu k Henrymu, ale Henry to krásne pomenoval - nevedela byť nikdy sama. Aj to je svojím spôsobom zranenie, ktoré má v niečom počiatok. 

Kniha ukázala aj to, že za rozhodnutia treba znášať dôsledky, a nie je ľahké ich meniť. V podobe rozhodnutia o predaji neprosperujúceho antikvariátu sme videli, aké to je vzdať sa svojho sna nie z vlastnej vôle, ale práve kvôli financiám. Je pekné snívať, ale treba byť realista. A keď už rozhodnutie urobíme, treba sa pripraviť na všetko. 

Určite túto knihu odporúčam každému, kto už niekoho v živote stratil. A aj napriek tomu, že budete poznať príbeh, kniha je jedna z tých, ktoré môžete čítať opakovane, pretože obsahuje veľa myšlienok, ktoré vás určite zasiahnu v správny čas. Napriek tomu, že je to YA kniha, určite osloví aj dospelých, našla som v nej veľa podnetov na premýšľanie.

Rada o tejto knihe hovorím nie len ako o "Slovách v hlbinách", ale predovšetkým ako o "Hĺbke v slovách", pretože táto kniha obsahuje naozaj hĺbku. Nájdete v nej všetko - uzmierenie, pokoj, bolesť aj cit. No napokon príde prijatie a vďačnosť. Pre mňa kniha predstavuje akúsi cestu vyrovnania sa so stratou, no nie zo dňa na deň, ale pomaly, pomaličky, a napokon úplne. Jednoznačných 5⭐️/5.   

Originálny názov: Words in Deep Blue

Názov: Slová v hlbinách

Autor: Cath Crowley

Počet strán: 264

Rok vydania: 2021

Väzba: brožovaná väzba (paperback)

Vydavateľstvo: Zelený kocúr

ISBN: 9788089761821

"Na slovách fakt záleží. Nie sú bezvýznamné."  

"Smrť je čosi, čomu sa vyhýbame, okrem literatúry a telky, kde na ňu civieme." 

"Nespadá láska do hlbšieho plánu sveta? Nie je to najhlbší a najväčší plán?
"Slová nás neochránia pred smrťou. Nevrátia nám mŕtvych. Smrť je to najväčšie v najväčšom pláne sveta."