Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Skaza

22.06.2023

Kedysi dávno som registrovala počítačovú hru League od Legends, no nemala som k nej špeciálny vzťah. 

Po prečítaní knihy Skaza mám však chuť si ju zahrať, a dovŕšiť tak osudy niektorých postáv. Kniha je totižto akýmsi prequelom k spomínanej hre, jej znalosť  však vôbec nie je pred čítaním nutná. V knihe sa dozviete úplne všetko, a dostanete aj odpovede na to, prečo sú v hre postavy vykreslené úplne inak, ako ich autor opisuje v knihe. 

Na Požehnaných ostrovoch práve prebieha dôležitý rituál, v ktorom si majstri tejto krajiny volia svojich učňov. Erlok Grael predpokladá, že ako najlepší uchádzač bude vyvolený najvyššou autoritou, no skrz jeho egocentrizmus a povahu sa tak nestane. Naopak, upadne do nemilosti a je mu pridelená funkcia hraničiara - toho, kto kontroluje podzemia a chráni skryté poklady. Je mu odopreté pohybovať sa mimo prideleného územia. Erlok je rozhodnutý pomstiť sa. O pár rokov neskôr sa v kráľovstve Kamavor,  ktoré je zvyknuté vyhrávať boje, ničiť nepriateľov a zväčšovať svoje impérium, po smrti otca k vláde dostane Viego. Mladý, prchký a hlavne veľmi naviazaný na svoju manželku Izoldu. Jeho neter Kalista je jedinou osobou, ktorej plne dôveruje. Počas jednej výpravy je však jeho manželka zasiahnutá otráveným šípom a pomaly umiera. Práve vtedy Viego nájde riešenie v Prameni života, ktorý je však skrytý práve na Požehnaných ostrovoch a je opradený legendami. V snahe zmierniť Viegovu bolesť a zúfalstvo vyráža Kalista na výpravu.

A práve tu nám začína zaujímavá výprava, počas ktorej sa Kalista nikdy nenudí. Nevyhne sa bojom, zrade, vyjednávaniu, ale ani sklamaniu. No keby Kalista vedela, akú Skazu spôsobí jej objav, možno by svoju výpravu aj oľutovala.

Autor vytvoril výborný príbeh plný intríg, zrady, bojov a veľmi dramatického konca. V niektorých knihách mi unáhlené a extrémne závery vadia, ale v tomto príbehu by som s iným koncom hádam ani nebola spokojnejšia. Dokonale zavŕšil názov knihy, mňa ako čitateľa pohltil natoľko, že som prestávala dýchať a mala som chuť sama nakopať zadok niektorým postavám, Erlokom počnúc. Nadávate hádam na každého, a neveríte tomu, čo za jatky sa odohrávajú na stránkach knihy. 

Postavy v príbehu sú vykreslené takmer jednostranne - presne viete, kto za koho kope. Erlok bol psychopat, ktorý hnaný túžbou po pomste vôbec nevidel dôsledky, ktoré môže vyvolať jeho posadnutosť. Aj keď od samého začiatku viete, že je morálne pokrivený. nedokážete ho úplne nenávidieť, pretože vete, že je vlastne chudák. Svojimi úmyslami sa nikdy netajil. Presne oproti nemu na druhom brehu stojí Kalista- morálne jasná, vyrovnaná a veľmi oddaná postava, ktorá však v hodine zlomu vie, ktorá strana je tá dobrá a neváha sa postaviť vlastnému kráľovi. Celú dobu rešpektuje príkazy a nariadenia Viega. Ten spolu s Hekarimom boli pre mňa osobne najmenej stráviteľné postavy príbehu. Aj keby som sa akokoľvek snažila ospravedlniť Viega, to čo vykonal bolo neprípustné. Natoľko zlomený vlastnou tragédiou, že povýšil svoje osobné túžby nad osud vlastnej krajiny. Hekarim, snúbenec Kalisty, mi bol nesympatický od prvej zmienky. Slizký had, ktorému ide len o prestíž a postavenie. Práve on a Viego sú presne tie postavy, ktoré by som v hre nakopala. Ak sa to teda dá. 

Okrem toho kniha obsahovala veľmi veľa vedľajších postáv, každá bola svojim spôsobom dôležitá, aj keď minimálne pasáž so Sorakou, vedmou, by som možno oželela. Celkovo, aj keď príbeh bol svižný, občas ma niektoré pasáže nudili. Avšak pasáže, v ktorých sa objavila Džendakaja som milovala.

Ako som spomínala, príbeh mal o začiatku to správne tempo, autor striedal priamu reč s vnútornými monológmi, či s opismi primerane, takže nemáte pocit, že by niečoho bolo menej a niečoho naopak priveľa. Dramatické scény zvládol napísať výborne. Musí byť naozaj ťažké písať príbeh k tak veľkému hernému svetu, akým LoL je. Stačí malé zaváhanie a fanúšikovia tejto hry by mu to dali jasne najavo. Osobne by som privítala aj pokračovanie, aj keď z pohľadu hry by asi nemalo úplne zmysel. 

Ak si však budete vyhľadávať postavy z hry a budete sa pýtať samých seba, prečo vyzerajú takto, prečítajte si knihu, naozaj. Všetko zistíte. Za mňa veľmi podarená kniha, výborný príbeh, nádherné grafické spracovanie ako obálky, tak aj prebalu a dokonca v závere knihy nájdete aj ilustrácie postáv. Táto kniha je naozaj skvostom. Za mňa 4,5⭐️ /5.

Originálny názov: Ruination

Názov: Skaza

Autor: Anthony Reynolds

Počet strán: 440

Rok vydania: 2022

Väzba: pevná väzba

Vydavateľstvo: Motýľ

ISBN: 9788081643057

KNIHU ODPORÚČAM ČITATEĽOM, KTORÍ MILUJÚ FANTASY, INTRIGY A DRÁMY A NEBOJA SA EXTRÉMNYCH ZVRATOV V ZÁVERE.


Obsahové varovanie:

° manipulácia

° intrigy

° vraždy

Pozitíva knihy:

+ výborné spracovanie

+ nepredvídateľnosť

+ vytvorený príbeh na základe herné sveta

Negatíva knihy:

- občasné zbytočné pasáže