Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Skandar a zlodej jednorožcov

28.08.2022

"Jednorožce totiž nepatria do rozprávok, ale do nočných môr."

To je veta, ktorú si prečítate v prológu tejto knihy, a priznám sa, že ja som pri nej ihneď zadržala dych a ožila nedočkavosťou, čo nám táto kniha prinesie. Doteraz sme totiž mali jednorožce všade prezentované, ako tie, ktoré sú čisté, jemné, kakajú dúhu a zosobňujú nevinnosť. Takže...

Milovníci Harryho Pottera, Eragona, či Percyho Jacksona zbystrite pozornosť, prichádza Skandar a s ním aj svet plný nebezpečných, krvilačných a divých jednorožcov, ktorí čakajú na skrotenie. Skrotiť ich dokáže iba ich jazdec, ktorý si so svojím jednorožcom vytvoril puto už pri jeho liahnutí a označil ho aj ranou na ruke, ktorá ako sa ukáže sa stane hlavným nástrojom pri používaní ich sily spojenej s jedným z elementov - oheň, voda, zem, vzduch. 

Skandar je typický 13 ročný chlapec, ktorý medzi svojimi rovesníkmi patrí skôr k tým prehliadaným. Zažíva šikanu, no nebojí sa postaviť na stranu spravodlivosti, keď vidí, ako ubližujú aj niekomu inému. Nedá sa povedať, že pochádza z ukážkovej rodiny, jeho otec po smrti ich matky upadol do akejsi letargie, nepracuje, moc sa o Skandara a jeho sestru Kennu nestará, a z jeho prežívania ho dokáže vytrhnúť iba Pohár víťazov, na ktorom súťažia najlepší jazdci na jednorožcoch. 

Tento ročník sa však udialo niečo nepredvídateľné a na súťaž vtrhlo viacero divých jednorožcov, ktorých ovládal jeden jazdec, Snovač, a ukradol najmocnejšieho jednorožca na svete. Zhodou okolností Skandar má tento rok podstúpiť aj skúšku, či z neho môže byť jazdec, no na tú mu za záhadných okolností nedovolia ísť. Napokon sa za pomoci tajomnej ženy dostane na Ostrov a je pripustený k liahnutiu a naozaj sa mu vyliahne aj jednorožec, Lotor, no ako sa ukáže jeho element, element ducha,  je zakázaný na celom Ostrove, pretože sa s ním spája viacero nevysvetliteľných a nepríjemných situácií a je s ním spájaný aj samotný Snovač. 

V núdzi poznáš priateľa, a ani Skandar na toto tajomstvo nie je sám, skryť mu ho pomáhajú kamaráti Mitchel, Bobby a Flo, no všetko sa zamotá ešte viac, ako sa na začiatku zdalo, keď sa deťom podarí odhaliť rôzne prepojenia medzi Skandarom, Snovačom a elementom ducha .

Samotný dej pracuje už s typickou trópou charakteristickou pre middle-grade knihy. Hlavný hrdina je "vyvolený", ktorý oplýva niečím výnimočným a dokáže zvrátiť každé nebezpečenstvo, väčšinou s pomocou ďalších kamarátov, ktorí mu však robia len akési "krovie". Podobne tomu bolo tak aj v tejto knihe. Skandar ako úplne obyčajný chlapec sa dostane na magické miesto, nájde si priateľov a spolu bojujú proti nepriateľovi, s ktorým majú problém aj dospelí. Osobne mi to neprekáža, deti a mladší teenageri potrebujú čítať o hrdinoch, s ktorými sa dokážu stotožniť.

Taktiež tu máme veľkú podobnosť s už inými dielami - spojenie jazdca a čarovnej bytosti môže pripomínať drakov z Eragonu, či patronusov z Harryho Pottera. Žiadne prekvapenie sa nekonalo ani pri výbere elementov, do ktorých patria jednotlivý jazdci - namiesto Rokfortských fakúlt tu však máme Ostrovné elementy, tiež sú 4. Tiež spomínané priateľstvá, ktoré často spájajú tých, ktorí medzi ostatných nezapadajú, alebo sa im niekto posmieva. No aj keď niekomu to môže vadiť, mne to vôbec neprekážalo. Mám rada tento štýl a cieľovka týchto kníh potrebuje mať v príbehu určitý symbol hierarchie, spolupatričnosti a kolektívu. Chcú sa s niekým stotožňovať a bojovať proti väčšiemu zlu a knihy s podobným smerovaním im dávajú aspoň jasný signál, že poraziť neprávosť sa dá lepšie s niekým, ako sám.

V knihe je poukázané aj na častú šikanu medzi deťmi, či už si ňou prešiel samotný Skandar alebo neskôr iná knižná postava, no je dôležité podotknúť, že ukazuje aj druhú stránku veci, a to, že aj tí, čo šikanujú sú väčšinou ľudia, ktorí za šikanu skrývajú vlastné zranenia a bolesti. To ich samozrejme neospravedlňuje, ale dáva to iný pohľad na celú situáciu. Čo ma trošku mrzelo, že v knihe sa hádam nevyskytol ani jeden normálny príklad rodiča. Skoro každý spomenutý bol buď lenivý resp. letargický k svojim deťom, alebo im dával pociťovať, že sú pre neho sklamaním, či mal na dieťa privysoké očakávania. Tento fakt bol potom presným opakom vzťahu, ktoré vzniklo medzi našou štvoricou, a opäť tak len poukázal na dôležitosť  priateľstiev.

Myslím, že kniha sa bude páčiť všetkým deťom od 12 rokov, je v nej všetko, čo takéto dieťa potrebuje na rozvoj, či už fantázia, alebo silná myšlienka, ale nájde tu aj potrebnú akciu a risk, o ktorom každé dieťa v tichosti sníva, že zažije. Kniha má však určite čo ponúknuť aj staršiemu čitateľovi, ktorý nezanevrel na middle grade literatúru. Samozrejme túto knihu nemôžeme porovnávať s knihami z fantasy spektra, ktoré sú určené primárne dospelejšiemu čitateľovi, preto v knihe nečakajte prílišné prepojenia, veľa vecí v knihe ostalo nevysvetlených a čitateľ nedostal určite odpoveď na všetky otázky. Príbeh však bude mať pokračovanie, preto som zvedavá, či nám autorka ešte viac  priblíži fungovanie tohto sveta jednorožcov. Potešilo by ma, keby svoju dejovú linku dostala aj Kenna, Skandarova sestra, ktorá ako sa ukázalo, bola o svoju možnosť stať sa jazdkyňou možno ukrátená neprávom. Ako vravím, autorka si nechala doširoka otvorené dvierka a ostalo jej priveľa možností, kam môže dej ďalej rozvíjať,  a ja dúfam, že si udrží minimálne takú istú latku, akú nasadila v tejto časti. 

Knihe dávam 4⭐️/5. Páči sa mi, že sa autorka nebála pretvoriť jednorožce na nebezpečné stvorenia, ale tajne dúfam, že prinesie ešte niečo originálne, s čím sme sa doteraz v iných dielach nestretli. Bola by totiž veľká škoda zabiť tak veľký potenciál príbehu tým, že bude porovnávaný s inými dielami a vlastne to bude mix doteraz všetkých úspešných kníh z tohto žánru.

Originálny názov: Skandar and the Unicorn Thief

Názov: Skandar a zlodej jednorožcov

Autor: A. F. Steadman

Počet strán: 376

Rok vydania: 2022

Väzba: pevná väzba

Vydavateľstvo: IKAR

ISBN: 9788055185217


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU IKAR


Kliknutím na obrázok si môžete zakúpiť knihu: