Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Sirotinec

16.06.2021

Kniha, na ktorú presne platí opis 100 ľudí = 100 chutí.

Sirotinec, kniha od mladej začínajúcej autorky, je naozaj jedna z tých kníh, pri ktorej ani vy sami neviete, čo si máte myslieť. Keď sa rozhodnete pozrieť si recenzie, ostanete rovnako zmätený, ako pred ich prečítaním.

Dielo je označované ako horor - triler, a osobne dávam klobúk dolu pred každým, kto sa rozhodne strašidelný príbeh preniesť aj na papier. Je to oveľa ťažšie, ako natočiť film, kde divákovi predostriete celkové prostredie, príbeh dotvoríte hudbou a vašou úlohou je už len pracovať s emóciami a strachom čitateľa. Pri knihe je to o inom - prostredie, postavy a aj príbeh musíte vykresliť tak, aby to pri čitateľovi zarezonovalo a okrem emócii pracujete aj s jeho fantáziou. V knihe Sirotinec to však bolo ako na hojdačke - príbeh a nápad autorky hodnotím na výbornú, spracovanie hodnotím už slabšie, preto v konečnom dôsledku je u mňa kniha niekde v strede a neradím sa ani k jednej skupine ľudí, ktorí túto knihu čítali - ani k jej nadšencom, ale naopak si nemyslím, že je taká zlá, ako ju vykresľujú niektorí v recenziách. Poďme si o tom povedať trošku viac...

Ocitáme sa v prostredí lesov vo Wallese, kde stojí chátrajúci kaštieľ prerobený na sirotinec. V ňom sú ubytované deti, ktoré stratili všetkých svojich príbuzných, a tak sa nemá kto o nich postarať a nikomu nechýbajú. Opustený kaštieľ priam volá po tom, aby mu boli pridelené všetky hrôzostrašné prívlastky, ktoré poznáme z hororov - straší v ňom, miznú v ňom ľudia, prebývajú v ňom duše tých, ktorí tam umreli a ešte sa tam robia aj pokusy na deťoch. Ak niekto dovŕši 18 rokov zmizne bez stopy a nikto o ňom nič viac  nepočuje.

Dve deti, Jacob, ktorý má pár mesiacov pred 18 narodeninami, a Amelia sa rozhodnú vzoprieť svojmu osudu a utiecť zo sirotinca, v ktorom nemá žiadne dieťa budúcnosť. Spoločne odhaľujú všetky zverstvá, ktoré sa v sirotinci odohrávajú, sú postavení pred život ohrozujúce situácie, a tiež aj pred dosiaľ nepoznané city a emócie -  strach o druhých, či dokonca situácie, kedy musia vykonať činy, ktoré by inak nikdy neurobili. OK, uznávam, niektoré scény boli pritiahnuté za vlasy (napr. keď išli zabiť doktora - táto scéna bola opísaná, ako keby sa ľudia zabíjali tak bežne, ako si kupujú pečivo v obchode a bola to jediná možnosť). Autorke sa podarilo do knihy vsunúť aj lásku, nie však takú, čo vzniká na pozadí ružového sveta, ale aj táto láska v sebe nesie pachuť prostredia, v ktorom sa dej odohráva a tiež veľa bolesti, v závere si poviete, že to bola naozaj obetavá láska až za hrob. Záver bol naozaj krásny a myslím, že autorka ho spracovala výborne.

Zo začiatku som vôbec nevedela prísť na chuť štýlu písania, prišlo mi to ako slohová práca na hororovú tému - jednoduché vety, štylistika žiadna, veľa chýb v texte. Nešlo mi do hlavy, prečo má kniha také dobré hodnotenia, no čítala som ďalej.  Aj na týchto negatívach je vidieť, že autorka je samo vydavateľka a príbeh neprešiel cez žiadneho skúseného editora. Myslím, že aj korekciu a opravu gramatiky autorka zverila osobe, ktorá sa tomu nevenuje, inak by sa v texte neocitli spojenia ako: "sadol si pri neho,..." - osobne ma to veľmi iritovalo. Knihe som však dala šancu a čítala som ďalej s tým, že som si o knihe aj čo-to zistila. Autorka začala knihu písať ako 16-ročná a dopísala ju ako 19-ročná a teda ten posun (nie len vekový) v knihe je veľmi citeľný. Naozaj od polovice knihy ma aj príbeh začal baviť oveľa viac, aj samotný text bol už lepšie spracovaný, jednoduché vety boli viac rozvinuté. Miestami som mala pocit, že to píšu dve odlišné osoby, ale v dobrom zmysle slova - ku koncu bola kniha naozaj dobrá. Príbeh graduje, od nevinného bu-bu-bu sa postupne dostávame k život ohrozujúcim situáciám. Pri tejto knihe presne platí to, aby sa človek nedal odradiť zlým začiatkom, ale prebil sa cez neho a dal mu šancu.

Nechápem však tie príliš negatívne recenzie - áno, pre skúseného čitateľa, ktorý číta Kinga, môže pôsobiť príbeh ako slabé dielo, osobne  však obdivujem každého, kto sa rozhodne ísť s kožou na trh. Tiež mám toho načítaného celkom dosť, preto si nemyslím, že ten, kto naozaj knihu číta pozorne, si nevšimne jednoznačný posun v samotnej knihe

Držím palce autorke, nech sa jej v ďalšej tvorbe darí. Verím, že na chyby v štylistike, či gramatike si dá už pozor. Ak by som mala hodnotiť samotný príbeh tak dám určite len pozitívne recenzie, ale hodnotím knihu ako celok, preto ak zohľadním zlý začiatok s dobrým koncom je to u mňa priemer. 

Knihu si určite prečítajte - už len preto, aby ste vedeli, na ktorú stranu barikády sa postavíte vy - či na stranu odporcov, nadšencov, alebo ostanete tak ako ja, zlatý dobrý stred.

Názov: Sirotinec

Autor: Katarína Záhorská

Počet strán: 358

Rok vydania: 2021

Väzba: brožovaná väzba (paperback)

Vydavateľstvo: Katarína Záhorská - samovydavateľ

ISBN: 9788057026761