Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Severská mytológia

25.02.2023

Väčšina z nás sa stretáva prevažne iba s gréckou mytológiou, no tá severská nie je o nič nudnejšia.

Doteraz som ju registrovala len cez optiku Marvelu, no ak ste jeho fanúšikom, sklamem Vás. So skutočnými severskými mýtmi to má spoločne máločo. Thor a jeho povestné kladivo, Ódin, či Loki, dokonca koniec všetkého známy ako Ragnarok, to všetko sedí, ale z Thora sa rozhodne nestal opitý padlý boh v prevedení Chrisa Hemswortha, aj keď áno, aj ten skutočný Thor rád čo-to popil (a hlavne pojedol). Ak by sa však proti sebe postavili skutoční severskí bohovia a Avengeri, som si istá víťazom. 

Severská mytológia je plná akcie, vrážd, prefíkanosti, ale aj som sa zasmiala, pobavila a priučila niečomu novému. Vedeli ste napríklad, že jedno z nemanželských Lokiho detí  bol veľký vlk menom Fenrir? Hneď sa mi to prepojilo s Harry Potterom, kde sa jeden Voldemortov stúpenec, vlkolak, volal rovnako. Čo myslíte, prevzala Rowlingová  inšpiráciu práve v tomto severskom mýte?

Keď sme pri Lokim, zamilovala som si ho, mal prsty takmer v každej ľsti, všetko vedel otočiť pre svoj prospech, naopak Thor je úplne iný, ako ho doteraz vyobrazovali - arogantný, povýšenecký. Veľký podiel na celej mytológii majú aj obri. Súbor mýtov v podobe krátkych poviedok ma zaujal až tak, že po dopočúvaní poslednej časti venovanej Ragnaroku som ostala v očakávaní ďalšieho príbehu a pýtala sa, či už je koniec.

Spolu nás čaká v knihe 16 príbehov, ktoré sú prezentované ako poviedky, nečakajte preto plynulý dej. Priznám sa, zo začiatku, keď autor predstavoval celý svet a jeho súvislosti, bola som na vážkach, či je to skutočne pre mňa, ale potom, keď sme sa dostali k samotným príbehom, cítila som sa ako pri táboráku, kedy počúvam rozprávača s jeho príbehmi. Nevedela som sa odtrhnúť, hltala som príbeh za príbehom. Samozrejme, boli tu príbehy aj slabšie, ktoré som si zapamätala len okrajovo, nenadchli ma tak, ako ostatné.

Najviac sa mi páčil mýtus o Freyinej svadbe, Lokiho deťoch, pobavila ma Básnicka medovina, predovšetkým v závere,  Thorova cesta do zeme obrov a Baldrova smrť ma naopak, zarmútila. Niektoré príbehy boli svojím spôsobom aj poučné. Autorovo prevedenie bolo skvelé, aj keď, čo si budeme hovoriť, v známych mýtoch nemáte veľa priestoru na kreativitu, ale Gaimanovi sa podarilo podať ich zaujímavo, čitateľne, dialógy medzi postavami boli uveriteľné. Rozhodne je to jedna z kníh, ku ktorej by som sa s určitosťou vrátila, a keďže ju mám v audiopodobe, jednoducho si prehrám tie časti, ktoré ma bavili najviac.

Čo sa týka prevedenia v spomínanej audioverzii, rozprávačovi nemám čo vytknúť, menil tóny, farbu hlasu, pridal napätie kde bolo treba, aj vďaka nemu to bol pre mňa veľký zážitok a svojím hlasom ma vedel udržať v očakávaní, neuspával ma.

Ak máte už niečo zo severskej mytológie načítané, kniha vás asi ničím neprekvapí, pravdepodobne neprináša nič nové, ale ak ste ju doteraz vnímali len v rovine Marvelu, ako ja, určite po tejto knihe na začiatok siahnite. Je to výborným začiatkom a sama som rozhodnutá naštudovať si severanov aspoň do takej miery, akou ovládam grécku mytológiu.

4⭐️ /5, jedna hviezdička dole, keďže ako som povedala, kniha obsahuje aj menej záživné state.

Originálny názov: Norse mythology

Názov: Severská mytologie

Autor: Neil Gaiman

Dĺžka: 6:23 hod

Rok vydania: 2018

Formát: audiokniha

Vydavateľstvo: OneHotBook

Knižná verzia: Slovart, 2018, 240 str., ISBN 9788055629797


KNIHU ODPORÚČAM ČITATEĽOM, KTORÍ MAJÚ RADI MYTOLÓGIU, ČI PRÍBEHY PODANÉ FORNOU ROZPRÁVANIA.


Obsahové varovanie:

° násilie

° vraždy

° prefíkanosť

Pozitíva knihy:

+ rozprávačský talent autora

+ vtipné

+ poučné

Negatíva knihy:

- nezáživnosť niektorých príbehov