Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Sedem strašidiel pod posteľou

01.01.2023

Opäť raz knižka, ktorá sa tvári, že je pre deti, no dospelého čitateľa osloví rovnako. 

Ako deti sa často bojíme strašidiel, bojíme sa tmy, bojíme sa zaspávať sami, Čím sme starší, tým viac sa naše strachy menia a už sa nebojíme strašidiel, ale bojíme sa napríklad prijatia medzi kamarátmi, nebojíme sa tmy, ale bojíme sa ozvať, nebojíme sa zaspávať sami, naopak bojíme sa možno byť medzi ľuďmi. Problém nastane, ak je tých strachov čoraz viac, a začnú nás ovládať. 

Niečo podobné sa stalo Alme, dievčatku, ktoré si jedného dňa ľahlo do postele a v tme zazrelo strašidlo. Strašidlo, ktoré jej zakázalo o ňom hovoriť, lebo veď, kto by jej uveril. Strašidlo v nej vyvolá pocit neistoty, a Alma ho čoskoro začne púšťať viac do svojho života, počuje ho už aj v škole, potichu jej hovorí, že niečo nezvládne. Čoskoro sa ozve aj ďalšie strašidlo, ktoré v nej vyvoláva letargiu. Nič sa jej nechce, ani učiť sa do školy, ani pomôcť mame. A raz v noci, keď je z toho všetkého už unavená, príde strašidlo, ktoré na ňu celú noc svieti a nedovolí jej zaspať. Neistota, letargia a nespavosť, Alma je unavená, a zdanlivo prebrať ju k životu sa podujme štvrté strašidlo. To ju však rozptyľuje od všetkého, na čo Alma siahne a nedovolí Alme upriamiť myšlienky na žiadnu konktrétnu vec. Keďže je Alma stále neistá, nič sa jej poriadne nechce, cíti sa nevyspaná, začne sa vyhýbať ľuďom. Veď aj piate strašidielko jej povedalo, že aj tak nikomu nechýba. Toto všetko príde Alme strašne ľúto, a začne bez príčiny plakať spolu so šiestym strašidlom, ktoré je tiež veľmi plačlové. Keď sa jej mama spýta, čo sa deje, Almu to nahnevá a vybuchne hnevom. Siedme strašidielko sa predsa tiež hnevá, 

Alma už nevládze, povie o svojich strašidlách mamine, a tá ju vezme k lovkyni strašidiel. Spolu sa veľa rozprávajú a Alma sa konečne začne cítiť silnejšia, strašidielka počuje čoraz menej, no jednej noci ju opäť prepadnú všetky strašidelné pocity a Alma pod posteľou nájde temnotu. Volá ju k sebe, hovorí jej, aby sa k nej pridala, len tak utíši a porazí všetky strašidielka, no Alma odolá. a aj keď vie, že má pred sebou ešte veľký boj so strašidlami, bude silná a naučí sa proti nim bojovať.

No čo my? Aj my máme svoje strašidlá, každý ich má. Kniha milým a prívetivým spôsobom opisuje začiatok a život s depresiou, či inou mentálnou chorobou. Príde pomaly, a postupne na seba nabaľuje viac a viac ťarchy, až prerastie do niečoho väčšieho. Niečoho, čo úplne ovládne život človeka, až má niekedy chuť s tým už skončiť. No kniha ponúka tiež cestu, ako sa pomaly dostať späť sám k sebe.

Kniha je bohatá na ilustrácie, ktoré sprevádzajú text. Ten vás bude postupne tak zahaľovať, až budete v sebe cítiť bolesť, ale aj hlbokú lásku. Lásku k Alme, ktorú budete chcieť objať, ale aj lásku ku každému jednému človeku, o ktorom viete, že si niečím podobným prechádza. 

A možno konečne dokážete pomenovať aj svoje vnútorné strašidlá, pretože ako som povedala, máme ich všetci. Niekto si nedôveruje a pochybuje o sebe, niekto je naopak veľmi dôverčivý a nechá sa manipulovať, iný môže cítiť stále vnútornú nervozitu, a ten jeden naopak teatrálne vystupuje, pretože má pocit, že sa musí každému zapáčiť. 

Keď jedného dňa zistíte, že vás vaše strašidlá začínajú ovládať, a počúvate ich viac a viac, zbystrite a nebojte sa o tom hovoriť. Vaše mentálne zdravie je totiž niečo, čo patrí iba vám, nikomu inému. A preto ho musíme opatrovať, hýčkať a starať sa o neho, pretože keď bude ono v poriadku, bude v poriadku aj to zdravie fyzické. Konečne sa aj na Slovensku hovorí viac o tejto téme, prestáva byť tabu, ak niekto povie, že chodí k terapeutke. Svojím spôsobom určitý typ terapie potrebuje každý. 

A prečo je kniha zameraná "prioritne" na deti? Naše mentálne zdravie sa totiž vyvíja už od detstva. Často nás v dospelosti dobehnú strašidlá, ktoré sme si k sebe pripútali už ako deti, Je dôležité s deťmi sa baviť aj na túto tému, treba im prízvukovať, že nech ich už trápi čokoľvek, je dôležité o tom hovoriť. Detské strachy a strašidlá netreba podceňovať, treba im načúvať a rozprávať sa o nich, Sú to práve deti, ktoré v inotajoch a náznakoch pomenúvajú to, čo ich trápi. No samozrejme, kniha môže osloviť aj staršieho čitateľa, pretože je naozaj napísaná výborne a starší čitateľ už môže aj viacej čítať medzi riadkami, spájať si súvislosti a možno sa v niečom aj uvidí.

Túto knihu by si mal jednoducho prečítať každý, či je mladý alebo starý. Odkrýva to, čo sme doteraz možno hlboko v sebe skrývali - strašidlá, ktoré nás ovplyvňujú. 

5⭐️/5. 

Originálny názov: Alma y los siete monstruos

Názov: Sedem strašidiel pod posteľou

Autor: Iria G. Parente, Selene M. Pascual

Počet strán: 208

Rok vydania: 2022

Väzba: brožovaná väzba

Vydavateľstvo: CooBoo

ISBN: 9788056627563

KNIHU ODPORÚČAM AK HĽADÁTE TÉMU MENTÁLNEHO ZDRAVIA A PSYCHIKY ALEBO CHCETE POCHOPIŤ, ČO PREŽÍVA ČLOVEK S DEPRESIAMI.

Obsahové varovanie:

° mentálne zdravie

° náznak depresie

° samovražedné myšlienky (v minimálnej miere) 

Pozitíva knihy: 

+ téma mentálneho zdravia
+ sprievodné náznakové ilustrácie
+ písané zrozumiteľnou formou pre deti, no neurazí ani staršieho čitateľa
+ podstata vystihnutá v krátkom texte

Nedostatky knihy:

-  ilustrácie môžu byť pre detského čitateľa málo pochopiteľné