Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Sedem smrtí Evelyn Hardcastlovej

22.03.2021

Deja vú - pocit, že toto sme už raz zažili a videli.

Všetci sme tento pocit už niekedy v živote absolvovali a vždy ho sprevádza popri tom niečo tajomné, akoby sme práve prešli niečím "mystickým". 

A teraz si predstavte, že tú istú situáciu zažijete 7x, no nie je to Deja vú, ale časová slučka, z ktorej nie je tak ľahké uniknúť. Filmov, či seriálov o časových slučkách je veľmi veľa, v knihe som sa s tým stretla prvý krát a teda poviem Vám, u mňa to fungovalo. 

Trileri, detektívky a tajomno veľmi môžem a prekvapivé, nepredvídateľné konce ešte viac, a v knihe Sedem smrtí od Evelyn Hardcastlovej od Stuarta Turtona to zafungovalo všetko perfektne. Úplne na začiatok poviem, že ak hľadáte knihu, pri ktorej si oddýchnete alebo v kľude vypijete kávu, táto kniha to rozhodne nie je, pretože každou kapitolou rozmýšľate viac a viac, vylučujete situácie a vytvárate si hypotézy, aby ste nakoniec zistili, že aj tak ste boli celú dobu mimo.

Kniha začína pomerne chaoticky, kedy sa snažíte zaradiť, o čo vlastne ide a čo sa to vlastne deje. Prvé strany doslova treba pretrpieť a prebojovať sa cez ne, rozbiehať sa to postupne všetko začne až niekedy v druhej tretine prvej kapitoly. Už tu však máme možnosť zachytiť prvé potrebné indície, ktoré nás budú sprevádzať celou knihou. Akonáhle však naša hlavná postava, Aiden, zistí, že sa ocitol v slučke toho istého dňa a jediná cesta z nej je uhádnuť vraha Emily Hardcastlovej, začína sa parádny kolotoč, ktorý Vám riadne pomotá hlavu. V deji sa pravidelnejšie stretávame v podstate len s pár osobami, no vedľajšie postavy, ktoré dej dotvárajú nás vždy navedú iným smerom. Aiden sa totiž každý deň prebúdza v tele iného návštevníka Blackheatskeho sídla a má tak jedinečnú možnosť zisťovať nové skutočnosti a prežiť si všetko opakovane. Neskôr dokonca zistí, že má aj nepriateľov, ktorý sa snažia jeho pátranie sabotovať, pretože priepustku na slobodu môže dostať len jeden.

Tých zápletok, ktoré treba rozlúštiť je tam viacej, niektoré sa mi podarilo postupne odhaliť, ale samotného vraha nie, Nebudem prezrádzať dôležité informácie z deja, ak ste náhodou knihu nečítali nechcem Vám prekaziť radosť a zároveň šok z rozuzlenia, ale poviem Vám, že mňa to celkom prekvapilo, ale keď som si poskladala rôzne náznaky, ktoré autor do deja zakomponoval, prišlo mi to ako logický záver. Nečakaný, ale logický,

A práve preto treba autorovi vzdať poklonu, pretože napísať dielo, ktoré sa točí stále okolo jedného dňa a pritom odkryje vždy niečo nové chce buď riadnu dávku lexaurinu alebo naozaj majstrovské nadanie. Verím, že v autorovom prípade ide skôr o to druhé, čoho dôkazom je aj to, že autor knihu písal dlhé roky a naozaj sa snažil všetko vyšperkovať do detilu. Jediné čo by som mu vytkla, že napriek tomu, že ešte pár strán pred koncom vôbec netušíte vraha, jeho odhaleniu venoval skutočne pár strán a človek potom má pocit, že už nevedel ako ďalej, tak to predsa len ukončil. Napriek tomu to nič nemení na fakte, že to bol riadny mindfuck

Oceňujem však, že autor tiež hneď na začiatku knihy pekne zakomponoval pozvánku na ples, ku ktorej má čitateľ vždy možnosť sa vrátiť a pozrieť si tak súvislosti a vzťahy, ktoré jednotlivé osoby spájajú.

Túto knihu si viem predstaviť aj filmovo spracovanú a myslím, že aj prostredie Blackheatskeho sídla by navodzovalo tú správnu atmosféru. Knihu si niekedy prečítam ešte raz už len preto, aby som si viac všímala súvislosti a zmienky, ktoré ma navedú na tú správnu vlnu.

Originálny názov: The Seven Deaths of Evelyn Hardcastle

Názov: Sedem smrtí Evelyn Hardastlovej

Autor: Stuart Turton

Počet strán: 424

Rok vydania: 2020

Väzba: pevná väzba

Vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ

ISBN: 9788022022552